Bábätko

Začíname s dojčením – ako na to?

Príchod nového bábätka je vzrušujúcim, ale aj náročným obdobím, ktoré vás postaví pred množstvo rozhodnutí. Jednou z prvých volieb je, ako kŕmiť svoje dieťatko.

Materské mlieko je nepochybne najlepším štartom do života. Poskytuje prirodzenú ochranu pred infekciami a pomáha zdravému vývoju vášho bábätka. Mnoho mamičiek zistí, že dojčenie prirodzene „funguje“ hneď od začiatku. Niektorým sa môže zdať na prvý pohľad zložité.

Ako každá nová vec, vyžaduje aj dojčenie tréning. Na začiatku sa nemusíte cítiť úplne sebaisto a môžete si klásť veľa otázok.

Väčšine mamičiek trvá asi jeden až dva týždne, než prekonajú prvotné prekážky a začnú rutinne dojčiť. Pamätajte na to, že po príchode bábätka na svet nie je žiadny dôvod na to, aby vaše telo nefungovalo tak, ako ste zvyknutá.

Dieťatko po pôrode

Keď začne vaše bábätko prvýkrát hľadať potravu, spustí sa jeho pudové správanie. Je známe, že kontakt kože na kožu stimuluje tieto inštinkty. Povzbudí dieťa, aby hľadalo prsia a začalo sa kŕmiť, zvyčajne hodinu až dve po pôrode.

Nájdite si dostatok času, aby ste sa v pokoji s bábätkom posadili a začali ste sa vzájomne spoznávať. Počkajte, až vám začne dávať signály, že je pripravené na kŕmenie.
Buďte si istá, že vaše prsia majú to správne množstvo mlieka, ktoré vaše dieťa spočiatku potrebuje. Toto prvé mlieko sa volá mledzivo a obsahuje látky, ktoré posilňujú jeho imunitu. Pomôže stabilizovať hladinu cukru v jeho krvi a ochráni jeho črevá.

Ak sa vám podarí úspešne dojčiť počas prvej alebo druhej hodiny po pôrode, je pravdepodobnejšie, že sa vaše bábätko bude dojčiť dobre.

Problémy s 1. dojčením môžu nastať, ak ste stratili pri pôrode veľa krvi alebo bola vaša placenta zadržaná vo vnútri maternice.

Deti sa rodia s množstvom reflexov a nepodmienených činností, ktoré im v začiatkoch pomáhajú.

Dva najdôležitejšie reflexy sú:

Hľadací reflex – ten sa aktivuje, keď sa dotknete bábätka na tvári alebo v okolí úst. Otočí hlavičku, otvorí ústočká a hľadá, čo môže sať. Ak dieťa držíte v správnej polohe, s hlavičkou otočenou k prsiam, pusinka sa otvorí, pery sa dotýkajú prsníka alebo bradavky a vy uvidíte, ako sa bábätko pokúsi prisať k prsníku.

Sací reflex – spustí sa, keď sa vaša bradavka dotkne úst bábätka. Pre bábätká je sania veľmi upokojujúce a niektoré sajú radšej ako ostatné a nemusia byť ani hladné.

Začiatok dojčenia

V súčasnosti je odporúčaný spôsob kŕmenia nastavený podľa potreby dieťaťa. Majte bábätko blízko seba, najmä v prvých dňoch po pôrode tak, aby ste mohli reagovať na signály, ktoré vám dáva alebo povzbudiť ospalejšie, nezaujaté bábätko.

Čas kŕmenia bábätka môže byť na začiatku veľmi buď stály alebo nepravidelný. Väčšina bábätiek je čím ďalej tým hladnejšia. Za 24 hodín zvládnu aj 8 až 12 kŕmení.

Môže trvať týždeň aj dva, kým sa vy a váš vypudzovací reflex s drobčekom zosynchronizuje. Ak v tejto dobe zaregistrujete brnenie v prsiach alebo náhly únik mlieka, ponúknite svojmu drobčekovi možnosť najesť sa. Možno ju využije … Verte, že časom sa dojčenie ustáli a vy nájdete čas alebo režim v kŕmení, ktorý bude fungovať pre vás oboch. Nemôžete nič pokaziť, alebo dieťa prekŕmiť, takže sa upokojte a užívajte si tento jedinečný čas spolu s vaším bábätkom.

Časté nočné budenie a kŕmenie je známkou prvých týždňov. Dieťatko potrebuje dostatok mlieka aj v noci. Neskôr sa jeho režim upraví a vy sa opäť o niečo viac vyspíte.

Bruško bábätka je po pôrode veľmi malé (približne veľkosť guličky) a udrží len jednu alebo dve čajové lyžičky mlieka – množstvo, ktoré vaše prsia vytvoria pre každé kŕmenie. Po niekoľkých dňoch, keď sa plne spustí tok mlieka, sa bruško vášho bábätka roztiahne približne na veľkosť pingpongovej loptičky. Týždenné bábätko bude mať bruško o veľkosti vajíčka a vo vašich prsiach sa bude tvoriť približne 50 ml mlieka na každé kŕmenie (10 čajových lyžičiek).

brusko-babatka

 

Poznámka – Zobrazená veľkosť je iba orientačná

Je pre vás počas 1. týždňa dojčenia 3. deň najkritickejší?

Nie ste v tom sama!

 • Až 92% novorodičiek označuje 3. deň dojčenia za doteraz najhorší
 • 50% žien trápi problém s prisatím sa
 • 44% mamičiek dojčenie bolí
 • 40% žien má pocit, že neprodukuje dostatok mlieka

Priloženie k prsníku

Správna technika priloženia k prsníku zaisťuje, že dojčenie nebude bolestivé a bábätko dostane dostatočné množstvo materského mlieka.
prve-prilozenie1. Uistite sa, že telo bábätka je otočené čelom k vám a pusinka smerom k vašej bradavke a skoro sa dotýka prsníka.

Držte telo bábätka blízko vášho, v pravom uhle k vášmu telu.

Prsník podržte štyrmi prstami v spodnej časti a palcom v hornej.

spravne-prilozenie2. Pre stimuláciu sa dotknite úst, pier a brady bábätka vašou bradavkou.

Koniec nosa bábätka by mal byť oproti vašej bradavke.

 

 

 

spravne-prilozenie3. Hlava vášho bábätka sa prirodzene nakloní späť a bábätko doširoka otvorí ústočká. V tú chvíľu priložte pusinku rýchlo k prsníku.

Pozor – bábätko nikdy neskúšajte priložiť s pusinkou len čiastočne otvorenou. To môže viesť k problémom, ako sú boľavé bradavky, zlé vyprázdňovanie prsníka alebo nedostatok mlieka (viac o častých problémoch s dojčením sa dozviete TU).

Bradavku nasmerujte na hornú časť pusinky, spodnú peru ďalej od stredu. Pusinka by mala pokryť bradavku a väčšinu dvorca. Ak tomu tak nie je, prerušte dojčenie prstom a skúste nájsť správnu pozíciu a bábätko znovu priložiť.

spravne-prilozenie4. Bábätko prikladajte k prsníku celým telom, nie iba hlavičkou. Nenakláňajte sa k nemu.

Pokiaľ je bábätko správne priložené, nebude to jeho dýchaniu zabraňovať. Ak budete stláčať prsník, aby ste ho uvoľnili kvôli dýchaniu bábätka, môže to viesť k problémom.

Po priložení začne vaše bábätko rýchlo sať, čím sa spustí tok mlieka. Akonáhle začne mlieko tiecť, sanie sa spomalí.

Nenúťte bábätko piť, ak vyložene nechce.

Prikladanie k prsníku vyžaduje tréning. Ak by sa vám však nedarilo dlhšiu dobu, vyhľadajte lekára, pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu.

Ďalším krokom je zvoliť správnu polohu pri dojčení.

10 základných rád

 • Pokúste sa v prvý deň tráviť čo najviac času s bábätkom v kontakte koža na kožu, ale aj neskôr, najmä keď sa dojčenie ukáže zložitejšie.
 • Nájdite si pohodlnú polohu predtým, než začnete dojčiť.
 • Vyberte si pohodlné miesto a nezabudnite sa najesť. Zaistite si dostatočný príjem tekutín.
 • Súkromie je dôležité. Je v poriadku, ak budete k návštevám v pôrodnici striktná. Sestričky požiadajte, aby počkali s procedúrami, keď začne bábätko ukazovať, že je pripravené na kŕmenie.
 • Sedenie v posteli môže byť komplikované, keď potrebujete používať ruky a ramená na to, aby ste umiestnili bábätko do správnej polohy. Sedenie v kresle môže byť jednoduchšie.
 • Zaujmite polohu s bábätkom v náručí alebo ho položte na vankúš pred vami. Poloha v náručí krížom môže byť užitočná, ak je prisatie zložité. Pamätajte, použite ruku z tej strany, z ktorej dojčíte, ako oporu pre prsník, z ktorého dojčíte, a opačnú ruku ako oporu pre krk a ramená bábätka. Bradavkou sa dotknite hornej pery / nosa bábätka a priložte ho k prsníku, najprv bradou, kým neotvorí ústa (počkajte, kým neotvorí ústa skutočne doširoka).
 • Aby ste povzbudili bábätko, skúste jemne vytlačiť pár kvapiek mledziva na koniec bradavky, čo pomôže bábätku ho zacítiť a olízať.
 • Ak sa vaše bábätko neprisalo, nechajte ho na sebe zdriemnuť si v kontakte koža na kožu a skúste to znova, keď sa prebudí. Majte bábätko pri prsníku a čakajte na náznaky, že sa chce nakŕmiť.
 • Ak sa bábätko prisať nevie, poraďte sa s odborníkmi. Môžete začať s odsávaním mlieka s odsávačkou alebo ručne.
 • Mledzivo môžete podávať bábätku pomocou lyžičky, pohárika alebo striekačky (s odbornou pomocou) ale sa poraďte s vašou pôrodnou asistentkou.
 • Niekedy môže byť užitočné požiadať o ďalšiu pomoc špecializovanú laktačnú poradkyňu alebo kontaktovať poradne dojčenia. Tiež sa môžete opýtať, či má nemocnica odbornú poradkyňu pre výživu, ktorá by k vám mohla prísť.

Vedeli ste, že?

 • Novorodenci v tomto období strávia kŕmením v priemere 187 minút denne.
 • Vaše dieťatko získa z vášho materského mlieka počas 1. týždňa až 5 miliónov kmeňových buniek.
 • Dieťatko by vďaka vášmu chutnému a výživnému mliečku malo v priebehu 1. mesiaca priberať 110 – 200 gramov každý týždeň.
Previous ArticleNext Article

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *