Vo výchove sme naladení na jednu vlnu, hovorí bloggerka a budúca mama Tereza Salte

Vo výchove sme naladení na jednu vlnu, hovorí bloggerka a budúca mama Tereza Salte>
Sedíme v obývačke sídla Elite Bloggers v Prahe, agentúry, ktorá nie len v Čechách, ale aj na Slovensku zastupuje tie najlepšie bloggerky z najlepších. Tereza medzi tie české určite patrí. Nehovoria za ňu len ocenenia v ankete Blogger roka, ktorou sa stala dvakrát po sebe. Tisíce fanúšikov na sociálnych sieťach, milé komentáre na blogu však nikdy neboli jej snom. „K blogovaniu ma „pošťuchol“ manžel, ktorý videl, že veľmi rada píšem. Keď som sa presťahovala do Osla, bol to pre mňa nový svet, blog bol forma, ako vyjadriť svoje pocity, zážitky a primárne bol venovaný rodine a priateľom. Čaro toho bolo v tom, že som nevedela, čo to blogovanie je a v živote by mi nenapadlo, že by ma to mohlo živiť,“ začína rozprávanie Tereza. Veľkú rolu v jej živote nepochybne zohrala láska. Svojho terajšieho manžela Johna Erika spoznala v roku 2010, ich cesty sa pretli už oveľa skôr. V roku 2012 prichádza romantické požiadanie o ruku na pláži, ktorý by jej mohla závidieť nejedna z nás. O rok neskôr sa berú v Prahe a predstava o vlastnom biznise ich postavila pred neľahkú úlohu – ostať v Osle alebo sa presťahovať? Stačilo iba 14 dní na to, aby sa rozhodli. Dnes sú obaja v radostnom očakávaní a mňa zaujímalo, či má Tereza z pôrodu strach, či číta všetky fóra o materstve, ako a kde budú vychovávať dieťa a či plánuje byť mamou aj podnikateľkou na plný úväzok.   „Veľmi dlho som premýšľala nad tým, či nerodiť v Nórsku. Po pôrode tam ale musíme ostať o niečo dlhšie, preto som sa snažila nájsť systém podobný tomu, ktorý funguje aj tam. Nóri totiž dbajú na prirodzený pôrod, majú veľmi nízke percento cisárskych rezov a dejú sa vo veľmi výnimočných prípadoch.“

Dôverujem svojmu telu

Hoci to zatiaĺ môže porovnať skôr z rozprávania s svojho vlastného prieskumu, rodiť bude v Čechách. Bojí sa pôrodu? „V tomto prípade dôverujem svojmu telu. Tým, že som robila gymnastiku dlhé roky verím, že ma telo nezradí nech sa deje, čo sa deje. Snažím sa mu načúvať. Som mladá a zdravá, verím, že to bude náročné, zatiaľ sa nebojím. Chcem dať na inštinkt a plne dôverujem lekárom, že vedia čo robia a v prípade potreby pomôžu.“tereza4 Veľa jej na psychickej pohode pridáva fakt, že nesedí denne pred počítačom a nečíta všetky fóra ohľadom materstva. Prvý časopis o materstve si kúpila iba nedávno a to má do pôrodu necelé dva mesiace. Než v spleti rád a odporúčaní hľadať to, čo je skutočne pravda, sa radšej nestresovala a bola v konečnom dôsledku pokojnejšia. „Určité informácie je dobré vedieť. Zaujímajú ma pôrodné polohy, bonding, či to v danej pôrodnici robia, či pri pôrode bude môcť byť aj manžel. To sú veci, ktoré chcem mať naštudované a chcem o nich vedieť, aby ma pri pôrode nič neprekvapilo.“ Ohľadom miesta pôrodu sa ešte nerozhodli, do úvahy prichádza niekoľko kliník, do niektorých z nich sa chcú ísť s manželom pozrieť aj osobne. Obaja však vedia, že nie vždy sa dá všetko naplánovať a aj pôrod môže prísť z ničoho nič. „Ak však nastanú akékoľvek komplikácie, pôjdeme do tej nemocnice, kde som registrovaná. Nebudeme čakať a nepôjdeme autom ďalších 40 kilometrov za Prahu, len aby sme rodili tam a tam. Myslím, že aj v danom momente, ak pôrod nastane, sa rozhodneme spontánne a to, kde budem rodiť, mi bude jedno,“ smeje sa Tereza.

Na výchove sme sa zhodli

O alternatívnych pôrodoch nepremýšľala. Dôvera voči lekárom je veľká a preto prirodzený pôrod s asistenciou tých správnych lekárov je pre ňu cesta, ako do biligválnej rodiny priviesť malého chlapčeka. „Kultúrne sú si český a nórsky národ podobný, vo výchove sú však Nóri otvorenejší. Našťastie sme v tomto obaja na rovnakej vlne, z oboch prístupov k výchove sa budeme snažiť vybrať len to najlepšie a zdravo to namixujeme.“ [caption id="attachment_21187" align="alignleft" width="300"] Autor: Lukáš Koňařík[/caption] V čom vidí prekážku v nórskej výchove je to, že deti až do 13 rokov sú vedené k tomu, že v rámci športu či inej aktivity nikto nevyhrá. Chýba je spätná väzba, ktorú by dieťa malo dostať aby vedelo, kde sa zlepšiť. Ona sama to ako vrcholová športovkyňa vyžadovala, pretože vedela, kde má medzery a kde ešte na sebe môže zapracovať. Ohľadom toho, v akom jazyku budú vychovávať dieťa, sa radili najmä s priateľmi, ktorí v podobnej situácii už boli. Tereza rozpráva po česky, John Erik po nórsky a medzi sebou sa rozprávajú po anglicky. To bude pre drobca skúška ohňom. „Väčšina nám blízkych ľudí povedala, že vychovávať dieťa v rodine, kde sa hovorí viacerými jazykmi, nie je problém. Mali by sme však byť aktívni, mali by sme na tom pracovať, no nesmieme meniť systém. Nesmiem z češtiny zrazu prepnúť do nórštiny, minimálne v útlom veku, tereza3kedy nemá šancu rozpoznať, čo sa deje. Angličtinu nechceme v nijakom prípade preferovať.“ Tento systém si už vyskúšali – obaja totiž svojim rodným jazykom hovorili na bruško. „Zo začiatku to bolo zvláštne. Medzi sebou sme sa rozprávali anglicky, ja som zrazu začala na bruško hovoriť anglicky, na čo mi manžel povedal „veď to nesmieš, musíš česky“. Ale aj on sám mal zo začiatku problém. Teraz je to už prirodzené, musíme ten koncept udržovať a nemeniť ho.“

Prácu si neplánujem, tempo bude udávať drobec

Elite Bloggers stále považuje za svoje „prvé dieťa“, preto ma logicky zaujímalo, ako to bude pokračovať po tom, ako porodí. „Za mňa máme stopercentnú náhradu, no tým, že manžel tu bude každý deň a budeme spolu doma, budem mať o fungovaní firmy prehľad a budem vedieť, čo sa deje. Všetko však necháme vyplynúť zo situácie, či bude malý dobrý.  Máme skvelý tím ľudí, ktorým stopercente dôverujem a viem, že keď nebudem v kancelárii nejaký čas, všetko pobeží tak, ako má.” Prácu však rozhodne nechce uprednostniť.   [caption id="attachment_21192" align="alignleft" width="200"] Autor: Lukáš Koňařík[/caption] "Materstvo bude pre mňa vždy na prvom mieste, ale pokiaľ to bude možné, budem chcieť byť súčasťou dôležitých rozhodnutí a chcem mať prehľad o tom, ako to v agentúre ide a či sú blogerky a aj zamestnanci spokojní. Myslím, že až bábätko trošku povyrastie, je pre ženu zdravé aspoň z časti zapojená do pracovných aktivít a na chvíľu vymeniť prostredie domova za kanceláriu."  Obrovskú výhodu vo fungovaní a pokračovaní vo svojej práce vidí aj v tom, že v Hube majú zázemie a všetky základné veci, ktoré objednávali, objednali dvakrát. Jednu domov a jednu do sídla firmy. A ani blogu sa materstvo nedotkne, práve naopak. Množstvo čitateliek, ktoré má, sa s novou rolou v jej živote stotožnili a články o materstve majú radi. A čo zaujímavé spolupráce, ktoré sa otvorili oznámením materstva? „Po oznámení tehotenstva sa spustila smršť emailov, telefonátov, spolupráce som si však chcela starostlivo vybrať. Vo finále som si vybrala spoluprácu s Feedo,. Stala som sa ambasádorkou pre Českú republiku nórskej firmy Stokke. V neposlednom rade je to firma Nordic Day.” A čo budúcnosť? „Myslím, že budeme mať minimálne 2 deti, aj keď ja by som si priala 3, možno budeme v Nórsku, myslím, že budeme stále takí „trhlí“ rodičia. Naším cieľom je byť spokojní, nech žijeme, kde žijeme, nech robíme, čo robíme, toto máme obaja nastavené rovnako. Tiež verím, že nás rodinný život bude stále naplňovať.“ Rozhovor bol autorizovaný. Ďakujeme Tereze Salte, ktorej články nájdete na jej blogu TerezainOslo, na FB stránke ale aj na Instagrame. Autormi fotografií sú Tereza Salte, Lukáš Koňařík a autorom titulnej fotografie je Nikol Herec.