U detí musíme postupovať individuálne, tvrdí fyzioterapeutka

U detí musíme postupovať individuálne, tvrdí fyzioterapeutka>
Nedávno sme sa vás na Facebooku pýtali, čo by ste sa ako mamička rada spýtala fyzioterapeutky, ak by to bolo možné. Otázok prišlo neúrekom, čo sme naozaj veľmi radi. Tu sú odpovede na niektoré z nich. Hneď zo začiatku článku by sme sa ešte raz chceli poďakovať všetkým mamičkám, ktoré svoju otázku poslali. Vzhľadom nato, že veľa otázok smerovalo ku kontrétnemu problému daného dieťaťa, nebolo možné na tieto otázky odpovedať, preotože to by vyžadovalo priamu návštevu ambulancie a následné vyšetrenie. Vybrali sme preto otázky všeobecného charakteru, na ktoré odpovedá Mgr. Ľubica Rostášová, ktorá sa vo svojej praxi špecializuje na funkčné a štrukturálne poruchy pohybového systému u detí a dospelých a na vývojovú kineziológiu v období 1.roka života dieťaťa. Ak preto nenájdete medzi odpoveďami tú vašu otázku, nezúfajte. Ak ste si nie istá tým, ako vo vašom prípade postupovať, obráťte sa na odborníka vo vašom okolí. Nesprávna rada nevyšetreného dieťaťa by mohla spraviť viac škody ako osohu.
  • Nosenie – áno alebo nie?

Téma nosenia či nosičov je viac ako akutálna. Nosiť dieťa alebo nie? Ak áno, ako často, ako dlho a v čom? Šatka alebo nosič? Odpoveď pani magistri na otázku, odkedy je vhodné nosiť dieťa vo vertikálnej polohe je jednoznačná. „Dieťa nie je vhodné nosiť vo vertikálnej polohe v nosiči, šatke alebo na rukách do 10. vývojového mesiaca.“
  • Kedy môže dieťa sedieť v lone rodiča?

Sedenie v lone je jednou z otázok, ktoré možno neriešia iba rodičia. Prídete pozrieť drobca svojich kamarátov a mamička vás upozorní na to, že by ešte nemalo sedieť na kolenách. Kedy je vhodné ho nechať v sede v lone? Dieťa by sa do polohy sedu nemalo dávať pasívne. Keď dozrie centrálny nervový systém dieťaťa a pohybový systém bude na tento pohybový vzor pripravený, tak si dieťať začne sadať samé. Pred tým, než sa u neho objaví pozdĺžny sed sa najskôr dostane do polohy tzv. vysokého šikmého sedu. Z neho si potom podľa motivácie v danom čase samé rozhodne, či pojde do pozdĺžneho sedu alebo bude loziť po štyroch. Keď už dieťa nejaký čas samo sedí, vtedy si ho na krátky čas môžu rodičia posadiť do lona.
  • Dominacia ruky – kedy sa prejaví?

To, ktorá ruka bude dominantná, sa neprejaví hneď. Prejavy dominancie ruky sa počas ranného detstva vyvíjajú a dieťa strieda obdobia, v ktorých preferuje raz pravú a raz ľavú ruku. V období medzi 4-6 rokom by sa dominancia ruky mala ustáľovať a s nástupom do školy by už dominancia ruky mala byt definitívna.“
  • Poď loziť – ale ako?

Chceli by ste drobca motivovať k lezeniu po štyroch, ale neviete ako? Spôsobov ako motivovať dieťa k lezeniu po štyroch je niekoľko a vyžaduje si to praktickú ukážku, pretože každé dieťa reaguje na iné podnety, iné polohy. Preto odporúčam v prípade, že dieťa nenachádza odvahu k tomuto pohybovému prejavu alebo sa rodičom zdá, že to robí nekvalitne alebo, že skôr bude mať tendenciu tento vzor zo svojho pohybového repertoára vynechať, a rovno má snahu dostávať sa do vyšších polôh, objednať sa s ním k fyzioterapeutovi, ktorý sa vo svojej praxi zaoberá psychomotorickým vývojom dieťaťa v období 1. roka.“
  • Špičkovanie je potrebné odborne riešiť

Jednou z otázok, ktoré mamičky zaujímalo bolo aj špičkovanie dieťaťa. Ak sa tento pohybový prejav u dieťaťa nachádza - ako sa dá riešiť? „Špickovanie je patologický prejav v chôdzovom automatizme s množstvom negatívnych následkov na cely pohybový systém. Ak sa u dieťaťa, ktoré už chodí, nachádza prejav špičkovania, odporúčam vždy konzultáciu u fyzioterapeuta, ktorý sa zaoberé vývojovou kineziológiou v období 1.roka života.
  • Prvé kroky – s topánočkami alebo naboso?

Závisí to od viacerých faktorov - napr. aký je tvar chodidiel dieťaťa, v akom kontakte sú samotné chodidlá s podložkou, ako dlho sa dieťa udrží vo vertikále a koľko krokov prejde, na akom teréne sa prvé kroky uskutočňujú a podobne. Preto sa na túto otázku nedá jednoznačne odpovedať. V závislosti od týchto, aj iných faktorov je niekedy vhodné obuť papučky a inokedy zasa nie. Je potrebné to vždy individuálne posúdiť.“ Za rozhovor ďakujeme Mgr. Ľubici Rostášovej. Rozhovor bol autorizovaný. Viac o samotnej špecialistke, ale aj o jej pôsobisku v Bratislave nájdete na webových stránkach Neštátneho fyzioterapeutického zariadenia Fyziocare.