Na začiatku tehotenstva ste si užívali spánku do sýtosti, ale po niekoľkých mesiacoch sa karta obrátila a vy zápasíte s kolotočom pokusov, ako v pohode zaspať. Vitajte v klube s mnohými členkami, ktoré trávia dlhé noci prehadzovaním sa a otáčaním v posteli.
Podiel na tom, že sa vám nedarí zaspať, či poriadne sa vyspať, bez toho aby ste sa ráno prebudili ako po nočnej službe, môže mať na svedomí hneď niekoľko faktorov:
-
Pálenie záhy a zápcha
Tehotenské hormóny pôsobia na hladké svalstvo tráviaceho systému a spôsobujú jeho relaxáciu. Jedlo zostáva dlhšie v tele, čo môže spôsobiť problémy sprevádzané ďalšími nepríjemnými pocitmi (pocity plnosti, nadúvanie, nepríjemná chuť v ústach).
-
Časté močenie
Tlak zväčšujúcej sa maternice na močový mechúr vás bude nútiť v dosť častých intervaloch tento orgán vyprázdniť. V noci môžu byť návštevy toalety ešte častejšie, najmä ak je vaše bábätko aktívne hlavne v týchto hodinách.
-
Zvýšená srdcová činnosť
Zvyšuje sa tepová frekvencia srdca, pretože telo disponuje väčším objemom krvi a s väčšou intenzitou pumpuje krv do maternice. Môžete sa cítiť čulejšie a menej ospalo.
-
Namáhavé dýchanie
Opäť poďakujte maternici, ktorej rast vyvíja tlak na bránicu, tým obmedzuje priechod vzduchu, čím sa stane pre vás oveľa ťažšie sa zhlboka nadýchnuť a zrelaxovať, čo bežne pomáha pri zaspávaní.
-
Divné sny
Podľa štatistík tehotné ženy udávajú väčší výskyt čudných a strašidelných snov. Niet divu, pretože tehotenstvo pohltí väčšinu vašich myšlienok a nenechá mozgovú kôru bez práce.
Naše tipy pre lepší spánok:
- Nepite väčšie množstvo tekutín tesne pred odchodom do postele.
- Cvičte ráno, nie pred spaním.
- Na navodenie spánku využite relaxačné techniky.
- Skúste nemyslieť na závažné veci, keď si líhate spať. Strach a úzkosť nechajte predo dvermi spálne.
- Vytvárajte si pozitívne asociácie: posteľ = spánok, odpočinok, nie jedenie, dokončovanie práce či miesto pre riešenie problémov.
- Ak dostanete v noci kŕč, nohu si riadne natiahnite tlakom chodidla o stenu či skriňu.
- Ak všetko ostatné zlyháva, skúste klasiku – pohár teplého mlieka s medom a možno aj počítanie ovečiek.
- Aj poloha je veľmi dôležitá. Začnite hneď od začiatku tehotenstva spať na boku. Spanie na chrbte či na bruchu sa neodporúča, môže to byť pre vás veľmi nepohodlné a nie veľmi bezpečné pre vaše dieťatko.
Najlepšiou prvou pomocou pri spánku v tehotenstve je vankúš alebo naozaj veľké množstvo vankúšov. Keď si podložíte určité partie tela (pod bruškom, medzi nohami, či pod nohou, pod hlavou a za chrbtom), pomôže vám to uvoľniť sa a rýchlejšie zaspať.
A keď sa vám nedarí napriek odskúšaniu všetkého možného zaspať, nezostávajte v spálni, neležte a nečakajte na zázrak.
Choďte do inej miestnosti, prečítajte si knihu, pozrite televíziu alebo štrikujte. Aktivity vám pomôžu zlikvidovať zvyšnú energiu a v konečnom dôsledku aj zaspať.