Bábätko, Tehotenstvo

Tehotenstvo krok za krokom: Čo sa deje počas prvého trimestru?

Ako sa v jednej známej slovenskej pesničke spieva „niekedy ani neviem rátať týždne…“. Ani samotná mamička niekedy nevie, či je to skutočne 9 mesiacov alebo 40 týždňov…proste je to tehotenstvo a hotovo!

Normálne tehotenstvo by malo trvať 40 týždňov, plus mínus dva týždne. Ak sa drobec rozhodne prísť na svet pred ukončením 37. týždňa, hovoríme o predčasnom pôrode a teda o predčasniatku.

Asi som tehotná, čo teraz?

Nikto (hoci sa hovorí, že niektoré ženy to cítia) presne nevie, kedy k oplodneniu príde. Je to väčšinou o pocite ako o nejakom presnom určení. Ak tehotenstvo plánujete, je to pre vás najkrajšia správa a preto s nedočkavosťou malého dieťaťa bežíte do lekárne pre tehotenský test. Hoci ani ten nie je stopercentne spoľahlivý, je to krok k tomu, aby ste sa začali na materstvo pripravovať.

Oplatí sa počkať aspoň 10 dní po pohlavnom styku, vtedy je výsledok spoľahlivejší. Najlepšie je vyčkať až do obdobia, ak menštruácia mešká 7 dní. A najspoľahlivejšia „metóda“ overenia si tehotenstva je pravdepodobne návšteva gynekológa.


Aké sú najčastejšie príznaky tehotenstva? Prečítajte si ich tu

Aký je správny priebeh priberania počas tehotenstva? Prečítajte si tu

Pripravujete si porodný plán? Viac o ňom si prečítajte tu

Bojíte sa počas tehotenstva jesť niektoré potraviny? Pozrite sa, čo môžete a čo nie!


Správny priebeh prvého trimestra

Tak, a je to tu. Tehotenstvo potvrdené! Nie je nič krajšie, ako keď žena dozvie, že v jej vnútri rastie niečo nové.

1. týždeň – čas na vitamíny

Prvý týždeň tehotenstva sa berie posledný týždeň, kedy ste menštruovali, teda pred samotným počatím. Slúži to aj k lepšiemu výpočtu pôrodu.

Do stravy by ste mali pridať kyselinu listovú, ktorá je potrebná pre správny vývoj nervovej trubice vášho budúceho dieťaťa.

Viac o prvom týždni sa dozviete TU

2. týždeň – čas skutočného oplodnenia

Druhý týždeň je čas ovulácie a aj samotného počatia, čo znamená, že zatiaľ celý proces prebieha skôr na mikroskopickej úrovni. Ak sa v tomto období „stretne“ spermia a vajíčko, vznikne jediná bunka – zygota, ktorá obsahuje informáciu oboch rodičov a nový život je na svete.

Hoci ešte nemôžeme hovoriť o bábätku, zatiaľ je to jeden z rastúcich folikúl. Ten sa postupom času začne odlišovať od ostatných, rastie rýchlejšie a „derie“ sa na povrch vaječníka. Má v priemere 2 cm, okolo 14. dňa cyklu folikul praská a vajíčko je vyplavené k vajcovodu.

Viac o druhom týždni sa dozviete TU

3. týždeň – čas spojenia a uhniezdenia

V maternici sa začínajú tvoriť dve bunkové vrstvy, samotný zárodok má asi milimeter. V tele matky sa začína zvyšovať hladina estrogénov a progesterónov. Tieto hormóny sú veľmi dôležité, ovplyvňujú totiž sliznicu maternice, vyvolávajú tehotenskú prestavbu, aby sa vajíčko uhniezdilo.

Okolo dieťaťa sa začína zhromažďovať plodová voda, z ktorej sa vytvorí plodový vak. V tomto období embryo prijíma kyslík a živiny pomocou jednoduchej obehovej sústavy. Vyvinutá je aj placenta a na konci tohto obdobia je schopná prevziať svoju úlohu.

Viac o treťom týždni sa dozviete TU

4. týždeň – čakajte prvé príznaky

Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí najma to, že sa nedostaví menštruačné krvácanie. Už v tejto chvíli sa v krvi objavuje – HCG – tehotenský hormón. Jeho hladina je síce nízka, no iné hormóny svoje hladiny podstatne zvyšujú. V tomto momente váš gynekológ vie z krvi, či ultrazvukovým vyšetrením zistiť, či ste alebo nie ste tehotná. Objaviť sa môže slabé krvácanie, nebojte sa toho.

Dieťa meria od temena hlavy po zadoček od 0,36 – 1 mm, takže je to ešte naozaj drobné „nič“. Vyvíja sa placenta, pupočník a ochranné blany. Vyvíja sa aj samotné babätko. Tvarujú sa prvé orgány a na konci tohto týždňa váži embryo približne 1 gram.

Viac o štvrtom týždni sa dozviete TU 

5. týždeň – týždeň citlivosti

A to nemyslíme iba ten čas, kedy zistíte tú skvelú novinu. Celkovo ženy v tomto týždni sú viac precitlivené, všetko sa to deje v dôsledku hormonálnych zmien.

Chcete vedieť, ako vyzerá bábo? Rast už bude rýchlejší, na konci 5 mesacia má približne 2 mm, váha ostáva. Embryo má podlhovastý tvar so širšou hlavovou časťou a chvostíkom. Začína sa vyvíjať tzv. neurálna trubica – z ktorej sa tvorí mozog, miecha, nervy a chrbtica. Formuje sa jednoduché srdiečko v tvare písmena S a obehový systém. Na konci piateho týždňa začína srdiečko pulzovať a embryom začína prúdiť krv. Embryo je vzpriamené, v hornej časti je neuzavretý základ mozgu, v podobe jamky má primitívne ústa, pod nimi je srdiečko.

Viac o piatom týždni sa dozviete TU 

6. týždeň – prvé citeľné zmeny

Napísali sme citeľné práve preto, že ich väčšinou budú cítiť mamičky. Na tele budúcej matky nebudú zmeny viditeľné. Pocitovať môžete napätie v prsníkoch a v podbrušku. Cítiť sa môžete unavene, to je ale normálne. Trápiť vás zatiaľ nebudú ani zmeny váhy, ak aj, budú úplne minimálne. Začnú aj povestné ranné nevoľnosti, nechutenstvo, prekážať vám budú niektoré pachy alebo chute.

Ako vyzerá dieťa? Vyvíjajú sa mu vnútorné orgány, srdiečko a mozog má zatiaľ veľkosť maku. Meria od 2 do 4 mm. Pokrok vidieť u srdiečka, kde sa svalovina delí na komorovú časť a predsiene. Plod má vlastný krvný obeh. Vznikajú základy budúcich končatín – ako prvé sú to ramená. Uzatvára sa neurálna trubica – z prednej časti sa vyvíja mozog, zo zadnej miecha. Pomaly sa tvaruje hlavička.

Viac o šiestom týždni nájdete TU

7. týždeň – tehotenstvo potvrdené lekárom

Ultrazvuk a potvrdenie lekárom o tom, že ste naozaj tehotná – asi tak by sa dala popísať návšteva vášho gynekológa. Na ultrazvuku totiž budete pekne vidieť búšiace srdce vášho budúceho dieťaťa.

Embryo je dlhé 4 – 8 mm, na hlavičke sú viditeľné výstupky pre oči, tiež má základ pre ústa a noštek. Hlavička je čím ďalej väčšia, tmavé škvrny po stranách sú základy pre oči, viditeľné sú budúce nozdry, jazyk a pery. Ručičky začínajú rásť do dĺžky, vznikajú základy nôh.

Tlkot srdiečka je približne 150 úderov za minútu, čo je asi 2x rýchlejšie ako tlkot srdca dospelého človeka. Zakladá sa pečeň, obličky, črevá, vnútorné pohlavné orgány, najrýchlejšie ale rastie hlavička. Na prednej strane zárodku vzniká pupočný povrazec, kde sa budú vyvíjať pupočné cievy.

Viac o siedmom týždni nájdete TU 

8. týždeň – hurá, tehotenský preukaz!

Medzi 8 -10 týždňom po prehliadke u vášho gynekológa by ste mali dostať tehotenský preukaz. Je na čase začať chodiť do prenatálnej poradne. Váhový prírastok by mal byť maximálne 1,5 kg. Dôjsť môže k poruchám spánku, doznievajú aj tehotenské nevoľnosti.

A čo bábo? Hlavička je v porovnaní s telíčkom vačšia, začínajú sa vyvíjať očné viečka, v prvom rade sa začne tvoriť tvárička. Je to komplikovaný proces, no všetko prebieha pomerne rýchlo. Plod má v tomto týždni už vytvorené základy všetkých orgánov. Srdcový tep sa spomaľuje, pod kožou sú viditeľné cievy. Začína sa aj kľúčový vývoj zrakového, sluchového a statického ústrojenstva.

Plodu sa v tomto období vytvárajú základy pre 5 prstíkov, dĺžka dieťaťa je asi 2 cm, začína sa pomaly hýbať. Tieto pohyby sú ale zatiaľ neciteľné.

Viac o ôsmom týždni nájdete TU 

9. týždeň – čas zmien

Hoci na samotnej budúcej mamičke ešte nie je nič vidno, zmeny v tele nastávajú a to enormné. Objavuje sa ptyalizmus – v ústach sa tvorí nadbytok horkých slín, telesná teplota neklesá pod 37 stupňov. Môže sa ale stať, že vám tuhne jazyk, tvár vám môže opuchnúť.

Lomcujú vami hormóny. Okrem „starého známeho“ choriogonadotropínu (HGC), vysoké hladiny dosahujú aj progesterón a estrogén. Oba sú ale dôležité a potrebné!

Bábo sa na seba začína podobať. Má 22 – 30 mm, váži 4 gramy, stále má tvar písmena C. Bábu sa vyvíja zrak, ale aj tenké črevo do dĺžky a skladajú sa klky. Na intenzite naberá rast končatín, viditeľné sú ohyby na prstíkoch sa tvoria brušká. Na nožičkách vznikajú prstíky a v nasledujúcom období sa vyvinie základ bránice.

Viac o deviatom týždni sa dozviete TU

10. týždeň – fetálne obdobie

V tomto období dostáva dieťa ľudskú podobu, začínajú fungovať prvé reflexy. Ak ste stále unavená, skúste si zaviesť spánkový režim – choďte spať skôr, nebojte sa ľahnúť si počas dňa. Oddychovať musíte. Preto je čas na to, aby ste túto správu oznámili aj v práci, najmä ak pracujete v rizikovom prostredí.

Bábo meria asi 31 – 42 mm, váži niečo okolo 5 gramov. Nos a očká sú už zreteľné. Krk je tenší, čo znamená, že sa zreteľne oddeľuje hlavička od tela. Bábo sa pomaly vzpriamuje. Postupuje vývoj pľúc, žalúdku, čriev. Obličky sú už na „svojom“ mieste. Plod sa pri podráždení začína hýbať a vnímať bolesť.

Na konci tohto týždňa je už možné zreteľne vidieť, či to bude chlapec alebo dievča.

Viac o desiatom týždni sa dozviete TU 

11. týždeň – koniec kritického trimestra

Pomaly ale isto sa blíži koniec kritického trimestra, takže viac ako inokedy by ste si mali dávať na seba pozor. Dodržujte pitný režim, dbajte na zdravé stravovanie.

Bábo stále rastie a rastie, v tomto čase sa tvoria kĺbové spojenia – zápastie a členky. Rozvíja sa čuch, sluchu to bude ešte chvíľu trvať. Dieťa rastie najmä do dĺžky a začínajú mu dozrievať vnútorné orgány. Prebiehajú všetky vývojové procesy, no tie sú plynulé a tak nie sú zmeny na budúcom dieťati až také viditeľné.

Plod má 44 – 60 mm, váži 8 gramov. Oporou malého telíčka je chrbtica, jednotlivé stavce sú chrupavkovité, následne sa budú meniť na kosti. Rovnako budú postupovať aj rebrá, z ktorého sa vytvorí hrudný kôš.

Viac o jedenástom týždni nájdete TU 

12. týždeň – podeľte sa o skvelú novinku

Ak ste chceli počkať až kým neskončí prvý trimester, v tomto týždni to môžete povedať rodine. Ak ste ešte nedostali tehotenský preukaz, lekár vám ho vystaví. Ak máte pocit, že máte vlasy hustejšie, nemýlite sa. Vplyvom hormónov prichádza k tomuto stavu, takže sa cení aj takáto „pridaná“ hodnota.

V prenatálnej poradni lekár spraví ultrazvukové vyšetrenie, vyšetrí vám prsníky, zmeria vám panvu. V prípade podozrenia na Downov syndróm sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie.

Dieťa meria 6 -7 cm, váži 8 -14 gramov. Pre drobca je dôležité pokojné prostredie, nakoľko je háklivé na podnety. Vývoj orgánov pokračuje, vyvíjajú sa genitálie. Výživu bábatka preberá placenta, začína pracovať imunitný systém, produkujú sa hormóny. Kostra sa spevňuje.

Viac o dvanástom týždni sa dozviete TU

13. týždeň – máme to za sebou 

Trinástym týždňom sa oficiálne končí prvý, kritický trimester. Imaginárne si môžete vydýchnuť, no netreba zabúdať, že sme stále „na začiatku“. Stále si na seba dávajte pozor, dbajte na vyváženú stravu. Potrápiť vás môžu zuby, krvácanie nie je v tehotenstve nič neobvyklé. Skúste mäkšiu zubnú kefku a výplachy.

Dieťa je veľké približne jako broskyňa. Má do 8 cm a váži do 20 gramov.

Vnútroné orgány plodu ešte nie sú vyvinuté, preto by dieťa mimo maternice zatiaľ nevedelo prežiť. V období medzi 12 – 13 týždňom dieťa začína prehĺtať amniotická tekutinu, preto si vedci myslia, že práve takto začína spoznávať chute a pachy.

Dieťa je aktívne – prevaľuje sa, robí premety, štikúta, zíva a saje.

Viac o trinástom týždni sa dozviete TU 

Previous Articleako-variť-zdravo-pre-detiNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *