Kŕmenie, Recepty

Akú rybku pripraviť na štedrovečernú večeru?

Štedrovečerná večera nemusí znamenať pohromu pri vymýšľaní, čo najmenšiemu členovi domácnosti. Ak máte pochybnosti o tom, akú rybku zvoliť, čím nahradiť ťažký majonézový šalát, vyspovedali sme za vás nutričnu poradkyňu Evku Blaho.

Rybu do jedálnička zaraďujeme postupne

Ak ste s príkrmami a zavádzaním jednotlivých potravín pokročilí, to znamená, že rybku ste už skúšali, máte širšie pole pôsobnosti.

“Ak už dieťa má zavedenú rybu, tak môžeme vyberať aj z morských druhov. Ideálne je vybrať rybu (takmer) bez kostí a potom sa riadiť už len chuťovými preferenciami a peňaženkou rodičov.”

 • Zo sladkovodných rýb by sme mali zvoliť sumčeka afrického (ktorý má iba jednu väčšiu kosť pri hlave).
 • Jeseter, sivoň a pstruh sú tiež vhodné rybky, pozor ale na kostičky.
 • Z morských rýb je ideálny losos – vyberajte ale lososa divokého, ktorý má chudšie mäso a iný pomer omega mastných kyselín. Prekvapiť vás môže vysoká cena, preto s týmto faktom počítajte. Okrem neho je vhodná pražma, morský vlk, platýz, sleď, makrela, parnica.
 • Bez kostí sú halibut, ostriež nílsky a treska alijašská.

Ak ste si počas roka obľúbili exotické druhy rýb, mäkkýšov či kôrovce, pri štedrovečernej večery si ich doprajte, pri deťoch opatrne.

„ Čo sa týka rôznych potvoriek ako kôrovce a mäkkýše, to je najlepšie vyskúšať čerstvé na dovolenke pri mori. Nielen kvôli tomu, že tam majú viac skúseností s prípravou, ale bude väčšia záruka, že je to čerstvo vylovené. Kôrovce a mäkkýše sú vhodné pre deti staršie ako 3 roky, lebo majú vyšší obsah kadmia.“

Filé versus čerstvá ryba

Niektorí z nás preferujú filé pred rybou, či už zo zvyku, alebo z iného dôvodu. Preferencie sú však rozdielne, rozhodne nikomu nechceme nútiť čerstvú rybu.

„Keď už ryba, tak kvalitná, kedy viem o aký druh sa jedná a hlavne, kde bola chovaná alebo vylovená. Lepšie je kupovať ryby na miestach s vyšším obratom alebo v špecializovaných predajniach. Voľte ryby z európskeho prostredia a zo severných morí. Na Slovensku už tiež pribudajú rôzne malé rybníky a chovné stanice, kde chovajú ryby podľa prísnych hygienických noriem a kŕmia ich kvalitným fortifikovaným krmivom.“

A čo príprava?

Najzaužívanejším spôsobom prípravy je bezpochyby vyprážanie. Mnohí z nás si povedia, že „sú to sviatky, to môžeme“. To je síce pravda, avšak v rámci prípravy pokrmov pre celú rodinu, drobca nevynímajúc, by sme mali zvoliť vhodnejšiu prípravu. Evka Blaho odporúča pošírovanie.

„Recept je veľmi jednoduchý. Do panvice alebo hrnca nalejeme vodu, prípadne rybací vývar, pridáme celé čierne korenie, bobkový list, cibuľu na mesiačiky, (pre dospelých aj biele víno) a privedieme tesne pod bod varu, cca 80-90°C. Očisteného lososa bez kože vložíme do vývaru, prikryjeme pokrievkou a pošírujeme asi 6-8 minút.“

Tipy, ako odľahčiť štedrú večeru

 • Majonézu môžete nahradiť bielym jogurtom, prípade jogurtom s kyslou smotanou.
 • Pri príprave dbajte najmä na výber kvalitných surovín
 • Miesto zemiakov môžete použiť jačmenné krúpy
 • Miesto majonézy použite pomixovanú cviklu
 • Do vianočnej kapustnice nemusíte dávať klobásku, tak bude vhodná aj pre drobcov
 • Miesto stuženého tuku treba použiť kvalitné maslo, pšeničnú múku nahradiť špaldovou
 • Obsah cukru bez problémov pri pečení zmenšite na polovicu
 • Ak máte radi zdravšie pečenie, obohaťte klasickú múku rôznymi orechovými alebo semienkovými múkami
 • Cukor nahraďte cukrom z kokosových kvetov, sladenkou, datlami, trstinovým cukrom.
 • „neseďte celý deň na zadku“ – pridajte si do denného programu prechádzky či lyžovačku už medzi sviatkami.

Za rozhovor ďakujeme Evka Blaho a budeme sa tešiť na vaše postrehy a nápady, čo drobcom servírujete vy :)

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *