Lifestyle

Spánok dieťaťa: Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Ako je na tom vaše dieťa so spánkom? Spí veľa, či málo? Spí cez deň viac ako v noci, alebo patríte do skupiny „šťastných“ mamičiek, ktoré prespia s bábätkom celú noc? Nech je to akokoľvek, pozrite sa spolu s nami, ako vyzerá zdravý detský spánok, ako dlho má dieťa spať a čo robiť, ak zaspať nechce?

Ako to býva zvyčajne

Novorodenci zvyčajne spia 16 až 17 hodín denne, dve až štyri hodiny vkuse. Fázy spánku sú kratšie než u dospelých a trávia oveľa viac času v takzvanom REM spánku (u novorodencov tvoria celých 80%). Počas tohto času sa rozvíja ich mozog.

Asi v šiestich až ôsmich týždňoch začnú deti spať dlhšie v noci a menej vo dne.

V štyroch až šiestich mesiacoch dokáže väčšina detí v noci prespať osem až dvanásť hodín.

Iste ste počuli, že si máte dlhší spánok svojho dieťaťa užiť a odpočinúť si. Pokiaľ ale dojčíte, nemusí to byť také jednoduché. Môže sa stať, že vaše prsia budú napnuté, naplnené a pripravené na dojčenie, zatiaľ čo vaše bábätko bude spokojne spinkať.

Jednou možnosťou, ako si uľaviť, je použitie odsávačky, aby sa zachovala tvorba mlieka. Mlieko môžete schovať do chladničky na ďalšie kŕmenie. Pre mamičky, ktoré si vychutnávajú každé dojčenie ale môže byť používanie fľaštičky pre nakŕmenie dieťaťa sklamaním.

Niektorí rodičia majú obavy zo syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (tzv. SIDS). Pre nich potom môže byť dlhší spánok bábätka skutočne nervy drásajúci. Majú nutkanie chodiť bábätko neustále kontrolovať a strach môže byť tak ochromujúci, že im znemožní využiť čas spánku dieťaťa na odpočinok alebo na dokončenie domácich prác. Riešením pre väčší pokoj rodičov môže byť monitor dychu.

 • Nočné kŕmenie 

Pri odchode z pôrodnice budete poučená, ako často je potrebné bábätko kŕmiť. Väčšinou je to interval troch hodín. Počas dlhšieho spánku potom bude na vás, aby ste zvážili, či je potrebné dieťa budiť na kŕmenie. Záleží na jeho hmotnosti, veku i zdravotnom stave. Po pôrode vaše bábätko stratí asi 10% svojej váhy, preto by ste mali v tom čase kŕmiť skôr častejšie.

Prvou nápovedou, že je potrebné dieťa nakŕmiť, nie je plač. Najprv bude bábätko nepokojné, bude sa vrtieť a bude pusinkou napodobňovať pohyb sania. Všímajte si tieto signály a nečakajte, až začne plakať od hladu. Bude potom oveľa ťažšie dieťatko upokojiť a veľmi nepokojné bude aj pri samotnom dojčení.

Výhoda dlhého spánku sa môže veľmi rýchlo premeniť v nevýhodu. Pokiaľ svoje dieťa necháte dlho spať počas dňa, môže sa stať, že si takzvane obráti režim – vo dne bude spať, v noci bude hore. Tým klesnú aj vaše šance na plnohodnotný odpočinok počas nočného spánku.

A najlepšia rada? Ak máte novorodenca, ktorý dokáže spať v pokoji tri až štyri hodiny, užívajte si to. Ak je ale jeho spánok dlhší, poraďte sa so svojím pediatrom. Ten by vám mal i vzhľadom k zdravotnému stavu bábätka navrhnúť, či máte bábätko budiť a ako často.

Nespíte v noci? Zmeňte to!

Napriek tomu, že je spánok prirodzenou súčasťou nášho života, je stále veľa tých, ktorí s ním majú problémy. Dlhé zaspávanie, časté budenie počas noci alebo skoré vstávanie. Je to aj váš prípad? Poďte sa zoznámiť s tipmi, ktoré pomôžu ukončiť vaše „nočné trápenie“!

Zdá sa to úplne logické. Ste unavení a vyčerpaní, ľahnete si preto do postele a očakávate, že v tú ranu musíte zaspať. Lenže spánok neprichádza. Prečo? Problém je pravdepodobne v tom, čo vášmu odpočinku predchádza. Každý človek je totiž originál a môže tak byť citlivejší voči iným veciam. Zdravý, zhruba osemhodinový spánok, je nutný pre obnovu duševných a fyzických síl, pre vytváranie pamäťových stôp a pre mnoho ďalších procesov v našom tele. Nedostatok spánku alebo jeho zlá kvalita sa môže čoskoro negatívne prejaviť. Je preto veľmi dôležité problémy so spánkom riešiť čo najskôr!

 • Nepite kávu

Od neskorého popoludnia, v závislosti na tom, kedy chodíte spať (4 až 6 hodín pred zaspaním) nepite kávu, čierny alebo zelený čaj. Rovnako tak by ste si mali odpustiť kolu alebo energetické nápoje. Ak sú vaše problémy so spánkom pravidelné, obmedzte ich pitie aj počas dňa. Pôsobia totiž povzbudivo a rušia pokojné spanie.

 • Nejedzte na noc

Snažte sa nejesť tesne pred tým, ako idete spať. Hoci máte pocit, že ste hladná a len sotva s prázdnym žalúdkom zaspíte, verte, že vaše telo to vidí úplne inak. V ideálnom prípade by ste nemali jesť 3 až 4 hodiny pred spaním. Ak sa totiž nakŕmite pred spaním, telo si myslí, že ho čaká výdaj energie a začne sa na to chystať, namiesto toho, aby sa uložilo na odpočinok.

 • Choďte sa prejsť

Pred spaním si pokojne doprajte krátku prechádzku na čerstvom vzduchu. Nič vám totiž neurobí lepšie, ako osviežujúci vetrík a vôňa prírody. Pokiaľ máte psíka, využite jeho večerné venčenie k príprave na spanie. Rozhodne si ale odpustite 3 až 4 hodiny pred spánkom náročnejšie cvičenia, ako beh, jazdu na rotopede či posilňovanie. Mohli by ste si spánok narušiť.

 • Nič neriešte

Pokúste sa večer prestať myslieť na stres a starosti, či už v súkromnom živote alebo v pracovnom. Pred spaním jednoducho nič nevyriešite. Nie nadarmo sa hovorí, že ráno múdrejšia je večera. Akonáhle si ľahnete, hoďte všetko za hlavu a snažte sa udržať svoju myseľ čistú a pripravenú na odpočinok.

 • V posteli spite

Možno sa na to prvý pohľad zdá samozrejmé, ale… Posteľ v spálni využívajte výhradne na spánok a intímnosti. Nevyšívejte v nej, nečítajte si, nesledujte televíziu, nedesiatujte… Účelom postele je spánok! Zo spálne odstráňte rušivé prístroje, ako je práve televízia, počítač či rádio. Narušujú pokojný odpočinok.

 • Choďte spať pravidelne

Choďte spať a vstávajte každý deň (aj cez víkendy) v zhruba rovnakom čase. Snažte sa dodržiavať pravidelnosť. Naučíte tak váš organizmus konkrétnemu rytmu a on potom pobeží ako hodinky. V opačnom prípade ho zbytočne mätiete. Keď si cez víkend pospíte dlhšie, rozhodíte si tým zabehnutý rytmus.

 • Pripravte miestnosť

Akonáhle idete spať, zatiahnite žalúzie alebo závesy, zhasnite svetlo a minimalizujte hluk v spálni. Miestnosť by mala byť dobre vyvetraná, neprekúrenej (ideálne 18 – 20 stupňov). Vďaka prítmiu sa do tela začne vylučovať hormón melatonín, ktorý riadi cyklus spánku a bdenia. A práve svetlo je pre jeho tvorbu negatívnym faktorom. Preto tiež nespite cez deň, ale v noci.

 • Nájdite si rituál

Odporúčame, aby ste si našli svoj špeciálny rituál, ktorý vás každý deň podvedome pripraví na to, že idete spať. Pre inšpiráciu nemusíte chodiť ďaleko. Vhodné je čítanie, meditácia, počúvanie obľúbenej pokojnej hudby, počítanie ovečiek. Nesmie to byť ale nič, čo by vás nabudilo. Naopak, táto rutina by mala vaše podvedomie informovať o tom, že čoskoro príde spánok.

 • Rastliny odneste

Milujete kvety a máte ich rozmiestnené po celom byte alebo dome? Nič proti vášmu gustu, ale všetky živé rastliny by ste mali zo spálne premiestniť na iné miesto. Vďaka procesu fotosyntézy a zelenému farbivu (chlorofyl obsiahnutý v listoch) rastliny počas dňa produkujú kyslík a v noci ho spotrebúvajú, čo znamená, že ho odoberajú aj vám.

 • Vymeňte matrace

Ak každé ráno vstávate dolámané a v noci sa prevaľujete, alebo často budíte, môže byť problém práve vo vašom matraci. Kedy ste ho vlastne kupovali? Už to nejaký ten piatok určite bude. Na preležanom matraci sa nebude spať dobre nikomu. Kúpte si radšej nový a nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu posteľnej bielizne alebo vyčistenie perín a vankúšov.

Prečo môže mať vaše dieťatko problémy so zaspávaním?

1. Nie je dostatočne unavené

Áno, dôvod môže byť aj takto jednoduchý. Niektoré príliš energické detičky nepotrebujú toľko spánku, ako iné. Nie vždy preto bezproblémovo zaspia, keď ich uložíme do postieľky

2. Potrebuje viac času a súkromia

Ak je vaše dieťatko skôr introvertnej povahy, môže potrebovať dlhší čas, kým sa mu podarí zaspať. Takisto ho môžete skúsiť nechať zaspávať osamote. Možno mu to pôjde lepšie.

3. Mozog nechce vypnúť

Príliš energické deti sa často sťažujú svojim rodičom: „Môj mozog sa nedá vypnúť.“ či „Môj mozog mi nedovolí zaspať.“


Uvažujete o svetielku, ktoré hrá a zabezpečí dieťaťu trošku svetla? Pozrite si recenziu na nočné svetielko Sovička Lou

Dodržujete zásady bezpečného spánku? Ak nie, pozrite sa, ktoré zásady to sú! 

Spia vaše deti s vami v posteli? Aké sú pre a proti takéhoto zaspávania? 

Má už vaše dieťa ten správny matrac? Mali ste nejaké problémy pri výbere? Ak áno, pozrite si náš článok, mohol by vám pomôcť! 


Ako svojmu príliš živému dieťatku pomôcť ku rýchlejšiemu spánku?

1. Relax miesto zaspávania

Skúste sa skôr zamerať na zrelaxovanie po obede alebo po celom dni, než na samotný proces zaspávania. Čím viac sa vaše dieťatko môže snažiť zaspať, tým ťažšie mu to pôjde. Nepodmieňujte vyhradený čas na spánok. Trvajte skôr len na tom, že teraz je čas pobudnúť v postieľke a oddýchnuť si, byť v tichu a pokoji. Počúvajte spolu jemnú hudbu alebo prechádzajte obrázky v knižke. Všetko sa to však musí odohrávať v postielke.

2. Do postele v predstihu

Niektoré detičky potrebujú viac času na prechod z denného do nočného réžimu. Ak pôjdete do postielky skôr, mozog sa pomaly upokojí a pripraví na spánok. Platí to najmä pre introvertov. Tento čas by malo dieťatko stráviť osamote, nie rozprávaním sa s rodičmi alebo súrodencami.

3. Vyrobte si alebo kúpte „postieľkový stan“

Príliš energické dieťatko môže mať problém so zaspávaním kvôli bohatému vnútornému svetu, ale aj kvôli rôznym ruchom z vonkajšieho sveta. V izbičke ho obklopuje príliš veľa vzruchov, zvukov, spomienok. Skúste mu v postielke alebo na zemi vyrobiť z niekoľkých dék detský stan. Môže to pomôcť odstrániť rušivé vplyvy a dieťatko ľahšie zaspí.

4. Mozog na gombík

Samozrejme, že to takto jednoducho nefunguje. Mnoho detí si však svoj mozog predstavuje ako prístroj s gombíkom, ktorý sa dá prosto zapnúť a vypnúť. Preto môžete čisto metaforicky vytiahnúť zo zástrčky nočnú lampu a povedať: „Tak teraz je už mozog vypnutý.“ Alebo sa zahrať hru s počítačovou myškou a dvojklikom na detskej hlavičke. Ide skôr len o srandu, ktorá nemusí stále fungovať, ale za pokus to stojí.

5. Hry na uspávanie

Že nemusíte stále uspávať len čítaním rozprávky? Skúste niektoré z nasledujúcich tipov:

 • Počítanie prštekov na ruke spojené s masážou
 • Počítanie prštekov na nohe spojené s masážou
 • „Maľovala som na tvoje ruky a tváričku svojimi prstami“ – upokojujúce hladenie

Náš tip – Pamätajte však, že každé dieťatko je individuálne a na každého zaberajú rôzne metódy. Preto skúste aj vy prísť na to, čo najlepšie účinkuje pre vašeho drobčeka.

Svetlo spánok iba narúša

Neskôr môže nastať doba, kedy už inak zaspávať nebude chcieť. Čo s tým?

Skúste nasledovný trik: v izbičke síce zhasnite, no nechajte pootvorené dvere na chodbu, kde necháte svietiť. Do izby nebude prenikať také intenzívne svetlo, no zároveň bude mať dieťa pocit, že nie je v izbičke až taká desivá tma.

Druhou pomôckou je – vôbec nenaučiť dieťa nato, aby zaspávalo pri svetle. V počiatočných fázach, kedy si bábo prinesiete z pôrodnice a chcete ho mať „pod kontrolou“, nechávate v miestnosti zasvietenú malú lampu, aby ste v každom okamihu mohli dieťa sledovať. Tomuto sa nevyhne asi žiadna mamička, je to úplne prirodzené.

Drobci až do doby, kedy spia doobeda, poobede a v noci dostávajú najesť, nemajú vyvinutý cit pre noc a deň. Nevedia ho rozoznať. Preto ich učte zaspávať po tme, aby vedeli, že ak je tma, znamená to, že je čas na spánok.

Ak ale dieťa chcete aspoň „na oko“ kontrolovať, existujú hračky, ktoré svietia, vydávajú melódiu alebo oboje naraz.  Pri tom to nie je oslepujúce svetlo, je skôr jemné. Pomáha im pokojne zaspať. Zároveň je to plyšáčik, bez ktorého sa niektoré deti pri zaspávaní nezaobídu.

„Veľa kriku“ pre jeden hormón

Možno sa to zdá, že by sme vás chceli poučovať. No opak je pravdou. Spánok je pre deti veľmi dôležitý a úplná tma je k tomu viac ako potrebná. Melatonín, spánkový hormón, sa totiž tvorí iba počas tmy. Mozog dostane o šere či tme signál cez očnú sietnicu. Preto je veľmi pravdepodobné, že ak zaspávate pri televízii či v žiare počítača, na druhý deň ráno sa zobudíte ešte viac vyčerpaní, ako keď ste išli spať.

Rovnako je to u detí. Keďže prespia väčšinu „mladého“ života, je potrebné spánkové návyky podchytiť už na začiatku. Teda žiadne prudké svetlo ani prítmie, skôr úplná tma. Iba tak má dieťa možnosť kvalitne a dobre sa vyspať a zregenerovať sa na nový deň plný hier.

A prečo je spánok dôležitý pre mamičky?

Melatonín je pre nás, dospelých, tiež dôležitý. Znižuje hladinu cholesterolu, zmierňuje následky stresu, je prírodným antioxidantom, zvyšuje plodnosť žien a znižuje riziko výskytu rakoviny prsníka. Na druhej strane je odpoveď na vyššie položenú otázku pomerne jednoduchá – mamičky sa počas prvých mesiach pod pôrodu veľmi nevyspia, pretože musia stávať k drobcovi, nočné dojčenie a starostlivosť zaberú svoj čas. Preto je pre mamičky regenerácia počas spánku veľmi dôležitá. Ak je v pohode mamička, je v pohode aj dieťatko.

Tma ako strašiak

Zrejme najčastejším argumentom, prečo dieťaťu nechať zasvietenú aspoň malú lampu je, že sa bude v noci báť. Deti totiž do určitého veku nedokážu rozoznať realitu od rozprávky, teda všetko čo sa stane v kreslenom príbehu, si premietajú do reálneho života. A tma v nej predstavuje niečo záhadné, temné, neprebádané…a niečo, čoho sa treba báť.

Práve preto je vhodné, aby si dieťa uvedomilo, že doma večer nie je samé. Nechajte mu teda večer pootvorené dvere, nech má pocit, že tam niekto vo vedľajšej izbe je, ak bude chcieť a bude sa báť, môže za vami prísť.  Choďte na detský strach rozumne – ak bude tvrdiť, že niečo má v skrini či pod posteľou, spolu s ním sa tam pozriete. Zistí, že tam nič nie je a bude pokojnejšie. Ak bude počuť zvuky, vysvetlite mu, čo to za zvuky je a prečo sa to deje. Nech má predstavu, prečo sa toto deje a prečo to môže v noci počuť.

Spoločné spanie – áno alebo nie?

Spoločné spanie s dojčatami je pomerne kontroverznou témou. Zástancovia spoločného spania argumentujú prínosy pre obe strany, teda dojčatá i rodičia.
V médiách sa často hovorí o výhodách a nevýhodách spoločného spánku. Pod týmto názvom sa ale skloňuje hlavne spoločná posteľ. Dôležitý je ale zmysel. Spoločný spánok znamená, že sme dieťaťu nablízku, spíme spoločne. Nemusí to znamenať spanie celej rodiny na jednej posteli.

Najčastejšie spomínanými prínosmi spoločného spania sú: 

 • uľahčenie nočného dojčenia,
 • upevnenie vzťahu matky (rodičov) a dieťaťa,
 • dlhší a pokojnejší nočný spánok dojčaťa aj matky, ktorý je daný ľahšou manipuláciou s dojčaťom a ľahším zaspávaním matky i dieťaťa v tesnej blízkosti.

„Syn spí od narodenia s nami v posteli a nemôžem si to vynachváliť. Spí pokojne a zaspáva bez protestov. Nedokážem si predstaviť, že by spal od narodenia sám. „
Katarína

„So spaním dieťaťa s rodičmi v jednej posteli rozhodne nesúhlasím. Do roku veku sa to dá ešte pochopiť, ale keď spí s rodičmi trojročné dieťa, to už mi pripadá prehnané. „
Jana

Spoločné spanie s dojčatami je časté v krajinách mimo západnej kultúry a je preto považované za prirodzené a tradičné. Nemalo by sa však zabúdať, že v týchto krajinách platia iné kultúrne zvyklosti, lôžka a matrace sú z iných materiálov, rovnako ako lôžkoviny. Tieto skutočnosti pritom veľmi výrazne ovplyvňujú riziká spoločného spania s dojčatami.

„Pol roka som spala s dcérou v izbičke – ona v postieľke a ja meter od nej na jednolôžku. Potom som sa presťahovala späť do spálne. Malá s tým nemala najmenší problém a dnes je tak zvyknutá, že má v noci pokoj, že máme skôr problém, keď musíme spať v jednej miestnosti – vzájomne sa potom budíme. „
Veronika

„Chápem mať v spálni posteľ s bábätkom i dieťaťom dajme tomu do dvoch, troch rokov, ale aby napríklad aj štvorročné a staršie dieťa nemohlo byť bez toho, že sa bude súkať rodičom v spálni pod perinu…. No hej, ale čo holt s ním, keď tie tendencie má… Každopádne by som ale vymedzila nejaké pravidlá. „
Jutka

Podľa Americkej pediatrickej akadémie je najbezpečnejším miestom pre spanie dojčatá vlastná postieľka v blízkosti postele matky. Spoločné spanie dojčatá a dospelých osôb podľa niekoľkých veľkých štúdií preukázateľne:

 • zvyšuje riziko udusenia a uškrtenia dieťaťa,
 • zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa, a to najmä u matiek, ktoré fajčia.

Najčastejšie príčiny smrti v posteliach rodičov

 • udusenia po tom, čo sa hlavička dojčatá zakliesni medzi matrac a čelo postele, múr alebo iný predmet vedľa lôžka,
 • udusenie tvárou dole na mäkkej matraci alebo mäkkých lôžkovinách (vankúšoch, prikrývkach a podobne),
 • uškrtenie v ráme postele, ktorým prejde telo kojenca, ale dojča zostane v ráme visieť za hlavičku.

Riziká spoločného spania dojčiat s rodičmi sa dajú minimalizovať pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 • kojenci by nikdy nemali spať v jednej posteli s inými deťmi
 • kojenci by nikdy nemali spať v posteli s dospelými, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, drog či akýchkoľvek utišujúcich liekov,
 • kojenci by nikdy nemali spať v posteli s rodičmi – fajčiarmi,
 • kojenci by mali byť ukladaní spať na chrbáte,
 • hlavička dieťaťa by nemala byť v spánku ničím prikrytá,
 • kojenci by nemali spať v posteli rodičov sami,
 • rodičovská posteľ by mala mať čo najpevnejší matrac pokrytý iba napnutou plachtou
 • kojenci by nemali ležať na mäkkých vankúšoch či prikrývkach, vankúše a ťažké prikrývky by nemali používať ani rodičia,
 • matrac by mal presne zapadať do rámu postele, medzi posteľou a čelom postele, múrom alebo nábytkom vedľa postele by nemali byť žiadne priehlbiny, do ktorých by mohol kojenec spadnúť. V najlepšom prípade by okolo postele mal byť voľný priestor, pád z postele je pre dieťa menej nebezpečný než zapadnutie do tesného priestoru medzi matracom a stenou alebo nábytkom,
 • čelo postele by nemalo mať žiadne otvory alebo medzery, do ktorých by sa mohla zachytiť hlavička dieťaťa,
 • kojenci by nikdy nemali spať s rodičmi na gauči, je tu zvýšené riziko udusenia,
 • so spoločným spaním s dojčaťom by mali súhlasiť obaja rodičia.

„U bábätka to chápem, ale asi od dvoch rokov najneskôr by malo mať dieťa vlastnú posteľ. My sme to tak urobili okrem iného preto, že som druhýkrát otehotnela. Syn bol spokojný, že už je „veľký“ a pripadá mi, že potom aj lepšie prijal príchod konkurencie v podobe svojej sestričky. „
Viera

Ako na ľahšie zaspávanie?

 • V noci sa budí od hladu. Najmä novonarodené deti by mali byť kŕmené zhruba po troch hodinách, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Počas nej je možné prestávky predlžovať, avšak do troch mesiacov veku dieťaťa by nemala dĺžka jednej prekročiť šesť hodín. Deti sa zvyčajne budia na kŕmenie sami. Po pol roku je už prebúdzanie na nočné dojčenie dané skôr zvykom než skutočnou potrebou.
 • Večer zle zaspáva. Hry, vzrušujúca zábava alebo väčšia námaha povzbudzujú nervový systém dieťaťa k činnosti a neumožňujú mu sa pred spánkom upokojiť. Preto sa odporúča venovať sa hodinu až dve pred spaním nejakej pokojnejšej a tichej činnosti. Dieťa by potom nemalo mať väčší problém so zaspávaním.
 • Po nočnom dojčení nechce spať. Keď idete v noci dojčiť alebo prebaľovať, snažte sa robiť minimum hluku, používajte ideálne malú lampičku a príliš dieťa „neprebúdzajte“. Opätovné uspanie po nakŕmení by nemalo byť už tak zložité, pretože dieťa nenabudíte k bdelosti.
 • Nebuďte dieťa zbytočne. Podozrivé zakašľanie, zdanlivo nepravidelné vydýchnutie alebo pofňukávanie vás doslova vystrelí z postele a idete pátrať po príčine. Veľakrát tak ale úplne zbytočne dieťa prebudíte. Deti vydávajú v noci celý rad najrôznejších zvukov, a to aj napriek tomu, že pokojne spia.
 • Nemeňte metódy, vydržte. Keď už sa rozhodnete riešiť problémy so spánkom, rozhodnite sa pre jednu metódu, podľa ktorej budete postupovať a držte sa jej. V snahe problém vyriešiť čo najskôr, siahame totiž k protichodným postupom a metódam, z ktorých sú deti zmätené a ich problémy so spánkom sa môžu len prehĺbiť.
 • Dieťa má chodiť spať ospalé. Veľmi častou chybou, ktorej sa rodičia dopúšťajú je, že ukladajú deti k spánku príliš skoro. Preceňujú ich potrebu odpočinku a tie potom nechodia spať unavené, ale bdelé. Pri uspávaní hnevajú, neposlúchnu alebo sa často budia. Podobný problém nastáva vo chvíli, keď chodí dieťa spať príliš neskoro. Ak je únava dieťaťa veľká, reaguje jeho telo zvýšením aktivity a zaspanie sa stáva takisto ťažkým.
 • Popoludňajší spánok končí príliš neskoro. Po obede uložíme deti k spánku, a keď spia o niečo dlhšie, necháme ich a užívame si odpočinku alebo pokoja na prácu. Lenže večer namiesto toho, aby išli deti spať včas, ponocujú do noci a nie a nie zaspať. Čas medzi popoludňajším spánkom a tým večerným by mal byť dostatočne dlhý, aby sa dieťa mohlo začať cítiť znovu ospalé a bez problémov zaspať.
 • Asociácie alebo činnosť pred zaspaním. Pravidelne čítate pred spaním rozprávku, masírujete nožičky alebo hojdajte dieťa na rukách? Deti si toto všetko pamätajú a vyžadujú vždy rovnaký rituál, a to nielen pri večernom ukladaní, ale pri každom prebudení aj v noci! Preto sa vám možno dieťa často budí a plače, nevie samo znovu zaspať a vyžaduje rovnaký rituál ako večer.

Poznáte Estillovu metódu? 

Netýka sa to len toho vášho drobčeka. Detí so zlými spánkovými návykmi je veľké množstvo. To je jasné! Viete ale, že až 35% detí, mladších ako päť rokov, trpí nespavosťou? Dôvod? Pozrite sa na to z pohľadu svojho dieťatka. Keď zaspáva, ste pri ňom a spievate, čítate, hladíte ho po hlavičke… V noci sa zobudí a celkom pochopiteľne očakáva rovnaký postup uspávania, ako večer. Avšak to už sa mamičkám (alebo oteckom) veľmi nepáči a snažia sa prinútiť dieťa zaspať inak. Lenže ono inak zaspať nevie, je zmätené, nešťastné a plačom sa dožaduje svojho. Tiež vám to práve teraz došlo?

Rád a tipov, ako dieťa naučiť zaspávať samostatne, je mnoho. My sa pozrieme na, medzi mamičkami pomerne obľúbenú, Estivillovu metódu. Jedná sa o metódu, opísanú v knihe Detská nespavosť, ktorú napísal Eduard Estivill. O čo vlastne ide?

Táto metóda by mala pomôcť vášmu dieťatku zaspať a spať celú noc neprerušovane (cca 10 hodín). Ak si hovoríte, že už máte za sebou veľa takých pokusov a omylov, a nič nepomohlo, potom to berte tak, že keď skúsite ďalšie, nemáte vlastne čo stratiť. Avšak u Estivillovej metódy je údajne preukázané, že funguje u 96% detí . To už stojí za úvahu, čo myslíte?

Rozhodnutie

Rozhodli ste sa? Tak necúvajte! Ideálne podmienky nebudú nikdy, pretože vždy sa nájde dôvod, prečo učenie odložiť. Pochopiteľne, ak je dieťa choré, počkajte. Rovnako učte dieťa zaspávať samotné, až keď v noci nedojčíte (nekŕmite), teda dieťa spravidla staršie ako pol roka. Rodinní príslušníci musia byť jasne oboznámení s tým, na čo sa chystáte, a musia sa tiež zapojiť. Nech pôjde dieťa uspať ktokoľvek, musí rešpektovať pravidlá.

Trpezlivosť

Obrňte sa horou trpezlivosti. Bude potrebná. Než totiž naučíte dieťa zaspávať samotné, môže to trvať aj celý týždeň. U niektorých detí stačia dva, tri dni, ale každé dieťa je iné. Buďte pokojní a trpezliví, pretože jedine tak bude aj dieťa v pokoji.

Podmienky

Snažte sa čo najviac odlišovať nočný a denný spánok. Pokiaľ ide dieťa spať cez deň, nezaťahujte závesy alebo rolety. V noci naopak rešpektujte tmu a ticho. Nesvieťte dieťatku pri spánku ani tlmeným svetlom. Doprajte mu pokojnú atmosféru. Pripravte si veci, ktoré chce mať pri zaspávaní a po celú noc, pri sebe. Všetky tieto veci vždy pred spaním dieťatku ukážte, aby vedelo, že sú tam s ním.

Pravidelnosť / rituály

Než uložíte dieťa do postieľky, dodržujte jasný sled udalostí, napr. večera, kúpeľ, čítanie rozprávky či krátke hranie, pomaznanie alebo zaspievanie pesničky (doporučuje sa cca 10 minút mimo postieľky aj mimo miestnosť, kde bude dieťa spať) a uloženie do postieľky. Takto s dieťaťom nacvičíte afektivitu.

Čarovná formulka

Akonáhle uložíte dieťa do postieľky, vyslovte vopred pripravenú vetu. Túto vetu budete hovoriť počas noci niekoľkokrát, preto voľte takú vetu, ktorú si dobre zapamätáte. Mohla by vyzerať napríklad takto: „Miška, už si veľká slečna a môžeš spinkať vo svojej postieľke sama. Tu máš dinosaura, medvedíka a myšku, tak pekne spinkaj. Dobrú noc.“ Hovorte pokojne, ale rázne, aby bolo dieťaťu jasné, že nejde o žiadnu hru a že po ňom niečo chcete.

Plač

Je vám iste úplne jasné, že veľmi skoro drobček spustí plač. Bude sa dožadovať vašej prítomnosti a využije na to všetky zbrane, ktoré má. Niektoré deti dokonca aj zvracajú. Ak k tomu dôjde, dieťa umyte, prezlečte a zachovajte ďalej rovnaký priebeh.

Čím skôr k učeniu pristúpite, tým lepšie, pretože s pribúdajúcim vekom je dieťa viac a viac vynaliezavé. Nediskutujte, nehladkajte dieťa, nedržte ho za ručičku a nevyberajte ho z postieľky. Ak z nej vylezie samo, vráťte ho späť. Nevošli ste do izby preto, aby ste dieťatko znova uspávali, ale preto, aby vedelo, že je mamička nablízku a že ho má stále rada.

Harmonogram

Podľa tohto harmonogramu budete vstupovať do izbičky a prednášať onú čarovnú formulku.

1. deň nácviku:
1. čakanie – 1 minúta, 2. čakanie – 3 minúty, 3. a ďalšie čakanie – 5 minút

2. deň nácviku:
1. čakanie – 2 minúty, 2. čakanie – 5 minút, 3. a ďalšie čakanie – 8 minút

3. deň nácviku:
1. čakanie – 3 minúty, 2. čakanie – 7 minút, 3. a ďalšie čakanie – 11 minút

4. deň nácviku:
1. čakanie – 4 minúty, 2. čakanie – 9 minút, 3. a ďalšie čakanie – 14 minút

5. deň nácviku:
1. čakanie – 5 minút, 2. čakanie – 11 minút, 3. a ďalšie čakanie – 17 minút

Ďalšie dni, než sa dieťa naučí zaspávať samo:
1. čakanie – 6 minút, 2. čakanie – 13 minút, 3. a ďalšie čakanie – 20 minút

Neriešte, či je deväť večer, alebo štyri ráno. Ak ste sa už raz rozhodli, musíte byť tvrdá (hlavne na seba). Postup preto opakujte, kým bude dieťa hore. Verte, že ak dodržíte pokyny, po niekoľkých dňoch by sa mali dostaviť výsledky a vy sa konečne vyspíte. O to ide predsa tiež, že? Nemusíte sa obávať. Metóda možno vyzerá drasticky, ale nie je a dieťaťu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Zásady kvalitného spánku

Spánkom strávime približne tretinu života. Jeho kvalita je nevyhnutná pre udržanie správnej funkcie nášho mozgu a správneho fungovania celého organizmu. Jedno indické príslovie hovorí, že spánok rozmaznáva všetko živé. Aby sme však ale nie iba spali, ale spali dobre, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad.

Každý z nás je iný, a preto je aj optimálna doba spánku pre každého rozdielna. Uvádza sa, že ideálne je spať 7 až 8 hodín, pričom pravidelný spánok menej ako 6 hodín denne a viac ako 10 hodín denne je považovaný za nezdravý.

 • Neskracujte spánok

V rámci úspory času sa snažíme dobu spánku skracovať, čo len vedie k tomu, že trpíme jeho nedostatkom a nebezpečne sa pohrávame so svojím zdravím. Počas dňa môžeme pociťovať únavu, zníženie výkonnosti, prípadne sa môžu dostaviť problémy s imunitou, obezita, cukrovka a pod. Čas na spánok by si mal nájsť rozhodne každý.

Dôležité je ale dodať, že dĺžka spánku nie je sama o sebe smerodajná. Podceňovať nesmieme ani jeho kvalitu. Počas spánku by sme si mali postupne prejsť všetkými jeho fázami. Preto lekári príliš neodporúčajú (ak to nie je naozaj nevyhnutné) užívať medikamenty na spanie. Vhodnejšie sú prírodné preparáty, ktoré priaznivo pôsobia na príčinu nespavosti a napomáhajú lepšiemu zaspaniu a priebehu spánku.

 • Zásady kvalitného spánku

Všeobecne známym faktom je, že základnou príčinou nespavosti sú depresie a stavy úzkosti, ktoré sú logickým dôsledkom stále sa zrýchľujúceho štýlu života. Preto je dôležité odstrániť hlavné dôvody nespavosti, teda stres v zamestnaní, starosti v domácnosti alebo s dieťaťom a podobne. Uvoľnite sa a dodržiavajte zásady spánkovej hygieny. A uvidíte, aj vy budete spať ako Šípková Ruženka.

1. Pravidelnosť.

Choďte spať aj vstávajte v rovnaký čas. Snažte sa nespať počas dňa.

2. Prostredie.

Miestnosť, kde spíte, má byť tichá a zatemnená, s teplotou medzi 18 až 20 ° C. Pred spánkom vyvetrajte a odstráňte všetky zdroje hluku.

3. Posteľ.

V posteli nejedzte, nepracujte, nečítajte si, nepozerajte sa na televíziu a choďte si ľahnúť, až keď ste naozaj unavení. Po prebudení hneď vstaňte.

4. Povzbudzujúce látky.

Večer už nepopíjejte kávu, čaj, alkohol, kolu ani energetické nápoje. Narušujú kvalitu spánku a zvyšujú riziko prebúdzania.

5. Jedlo.

Snažte sa vynechať večer ťažké jedlá. Nejedzte pred spaním (maximálne 3 hodiny pred spánkom).

6. Psychika.

Depresie, obavy či stres potlačte pravidelnou fyzickou aktivitou. Športujte však najneskôr 3 hodiny pred spaním. Neskoro večer už neriešte žiadne dôležité záležitosti, ktoré by vás mohli rozrušiť.

7. Nefajčite.

Pred spaním rozhodne nefajčite! Nikotín nabudzuje a hrozí, že sa budete v noci často budiť.

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *