Nákupný poradca, Vývoj

Rivalita versus láska: Ako naučiť súrodencov spolu vychádzať?

Na skutočnú lásku k súrodencovi sa nedá pripravovať.Treba ju prežiť a to už od samého  začiatku – príchodu z pôrodnice.

Alex bude mať o pár mesiačkov 1 rok a Beník pár dní pred Alexovými narodeninami 3 roky. Neskutočne to letí. A to mi príde, že len včera sme Beníka pripravovali na príchod malého bračeka Alexa. Než sme povedali Beníkovi, že bude ,,BIG BROTHER“ bol to a stále je náš prvorodený, malý chlapček, ktorému som venovala všetok svoj čas. Nehovorím o svojom voľnom čase, pretože ten nebol a nie je.

PicsArt_08-29-11.20.22Naozaj sa venujem len deťom a stojí to za to. Všetky činnosti sme robievali spolu s Beníkom, našou hlavnou prioritou bolo hranie sa a keď sme boli hladní spoločne sme si pripravili jedlo. Teraz mi hovorieva, že je môj kuchár – šéf. A naozaj ten čas, ktorý sme boli spolu sa mi teraz vracia a ukazuje sa, ako aj výborný spôsob prípravy na druhé dieťatko. Vďaka tomu,že sme sa spoločne hrali a hru sme postupne rozširovali o ďalšie hračky (pri stavaní hradu z kociek, sme pridali traktor ako dopravný prostriedok na dovoz kociek na stavbu), Ben sa už pred príchodom Alexa vedel hrať sám.

Rozprávajte sa a spoznávajte nepoznané

Ďalším spôsobom ako sme Beníka pripravovali bol rozhovor o bábätku alebo priamo s s bábätkom v brušku, hladkával mi bruško, počúval s uškom alebo fonendoskopom, čo sa deje v brušku, sledoval vlniace sa bruško. Postupne som mu ukazovala a pripravovala oblečenie pre bábätko, ktoré nosil on sám. To sa mu veľmi páčilo, pretože na veľa z nich boli rôzne obrázky autíčok, zvieratiek. Pomohol mi ich dávať do pračky, po vypratí sme ho spoločne vyťahovali, žehlili (len ako sledovateľ) a spoločne ukladali do komody. Tešil sa, že mi môže pomáhať.

PicsArt_08-27-10.23.13

Môžete sa dočítať v rôznych odborných knihách (najmä od autorov, ktorí sú väčšinou bezdetní) alebo počuť skúsenosti iných rodičov, ako a kedy pripravovať deti na druhého súrodenca. Nič Vás nepripraví lepšie, ako REALITA, ktorá nastane, keď prídete s malým (cudzincom) bračekom/sestričkou z pôrodnice domov. Naše privítanie bolo prekrásne a rada na to spomínam. Alexa som mala na rukách. Ben pristúpil, vybozkávala som ho a predstavila som mu malého bračeka (v pôrodnici ho úplne ignoroval). Skontroloval Alexa ako auto na STKčke. Ako to vyzeralo? Pomenoval všetky časti tela a keď nevidel druhé uško začal mu hýbať s hlavou, upokojil sa až vtedy keď ho našiel.

Činnosť veľmi jednoduchá…ale spájaBino kresielko

V rôznych situáciách, s hračkami alebo bez nich, sa dá vzbudiť u detí záujem jeden o druhého (vytvárať si medzi sebou vzťah). Medzi našu obľúbenú činnosť patrí čítanie. Pred večerným spánkom, si spoločne ľahneme do postele, jedného mávam na jednej strane a druhého na druhej a tak si čítame. Niekedy sú aj vedľa seba, ale to skôr skončíme s čítaním pretože sa hlasno smejú, navzájom si vymieňajú Alexov cumlík,…
Sú to chvíle, kedy si ich naplno užívam. Pri dennom čítaní som sedávala na sedacom vaku. Jedného na jednej nohe a druhého na druhej. Nohy som si necítila ešte skôr, ako začali obaja čítať. Buď sme si čítali spoločnú jednu knihu alebo každý svoju. A vtedy ma napadlo, že by im bolo pohodlnejšie mať kresielka alebo pohovku, na ktorej by si mohli spoločne čítavať knihy. Pohovka, na ktorej sú hneď vedľa seba, mi prišla ako ideálny spôsob spoločne stráveného času.

Ben už má svoju pohovku

Firma BINO je zameraná najmä na výrobu drevených hračiek, nás prekvapila aj takýmto doplnkom do detskej izby. Vybrali sme si zelenú pohovku s bodkami, ktorá nám ladí do našej hnedo-bielo-zelenej izby, ale od firmy BINO majú aj iné farebné alternatívy. Napríklad s motívom obľúbenej postavičky krtka alebo sovičiek. No nie sú tieto pohovky a kresielka krásne? Bena čakalo veľké prekvapenie. Už aj on má svoj gauč/pohovku. Veľmi sa z pohovky tešil a všetko zisťoval a skúšal. V tú chvíľu sa z pohovky stala hračka

Veľké plus dávam hmotnosti 1,5kg, vďaka ktorej si tento gaučík dokáže Beník presúvať kam chce. Dokonca v ten deň ako prišla si ju presunul do obývačky a sledoval z nej obľúbenú rozprávku. Ďalším plusom vidím, že pohovka je mäkký (kvalitný zlepený molitan), ktorý je pokrytý bavlnenou látkou. Poťah je odnímateľný a môžem ho prať v pračke pri 30˚. Celkový dojem pohovky hodnotím na výbornú – cena, kvalita molitanu, poťahu, ušitia, funkcií (gauča, ležadla), hmotnosť, veľkosť.PicsArt_08-30-10.41.31

Čo je tiež výborné, že sa dá rozložiť, využívame to najmä pre Alexovu bezpečnosť. Ja sedím pri nich a som rada ako im to krásne klape. Keď majú chuť pozerajú si spolu jednu knihu. Ben mu ukazuje a rozpráva o knihe alebo si pozerá každý sám. Som s výberom nadmieru spokojná a spokojnosť je vidieť aj u detí.

Ako sa nám darí vychádzať spolu?

Teraz vidím, že čas, ktorý trávia spoločným čítaním rozvíja naše deti. Alex, už prestáva byť malou piraňou a Ben mu neberie veci so slovami, to je moje, ale dokáže sa podeliť, ukázať, podať. Verím, že aj tento spôsob napomôže našim aj vašim deťom hľadať si cestu jeden k druhému a prejaviť si náklonnosť, spoluprácu a lásku. Vzťahy si budujeme celý náš život, preto netvrdím, že všetko ide hneď. Ale aj takouto obyčajnou pohovkou s knihou v ruke, hračkou a príjemným relaxom, môžeme napomáhať k tvorbe neobyčajných vzťahov medzi súrodencami.

Recenziu a svoj pohľad na súrodeneckú lásku nám napísala Simonka Matulová, mama dvoch krásnych chlapcov Bena a Alexa, naša blogerka :).

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *