Nákupný poradca

Recenzia: Autosedačka MAXI-COSI AxissFix

Novú autosedačku sme vyberali naozaj veľmi dlho. Oveľa dlhšie ako kočík alebo čokoľvek iné určené pre dieťa. Matilda až do nejakých štrnástich mesiacov jazdila vo vajíčku, ktoré sme dostali ku kočíku (kupovali sme komplet z druhej ruky, takže sme typ moc neriešili). Nakoniec sme si vybrali autosedačku značky Maxi Cosi AxissFix 2016 a ja vám teraz poviem prečo.

Ako som už písala v jednom minulom článku, som vodič, ktorý ešte rozhodne nie je vyjazdený. A pretože už jazdím aj s Matildou, tak bezpečnosť sedačky pre mňa bola absolútnou prioritou (čo je asi pre každého). Vďaka blogu Päť sliviek, na ktorý som pri svojom love po informáciách ohľadom autosedačiek narazila, som zistila zaujímavú vec. Do tej doby som myslela, že protismerne jazdia jednoducho bábätka vo vajíčku a potom sa kúpi už klasická sedačka v smere jazdy. Nemusí to tak ale byť! Je dokázané, že akákoľvek autosedačka proti smeru je bezpečnejšie ako tá najlepšia sedačka v smere jazdy! Moje kritérium tým pádom bolo to, že by to mala byť sedačka proti smeru.

Lenže protismerných sedačiek (alebo tých, ktoré môžete dať oboma smermi) je na trhu celkom málo a tie kvalitné sú naozaj veľa drahé. Nakoniec sme teda išli do autosedačky Maxi Cosi AxissFix 2016, čo je taký kompromis.

1

Táto sedačka sa dá totiž dať proti smeru jazdy len deťom do zhruba dvoch rokov (cca 87cm). Po smere jazdy je potom určená pre deti do štyroch rokov (cca 105cm). Áno, trochu mi vadí, že do protismeru sa dá dať len takto obmedzene, ale zatiaľ to neriešim, a až Matilda vyrastie, tak buď kúpime inú a túto necháme prípadne pre súrodenca alebo ju predáme alebo jednoducho prestanem byť tak úzkostlivá zo svojho konania a Matilda bude jazdiť v smere (varianta, že do tej doby mi muž kúpi veľké a bezpečné auto sa bohužiaľ nejako nerysuje).

Každopádne táto sedačka vyšla výborne vo všetkých testoch (čo naštudoval práve muž) a má jednu super vlastnosť – sedák otočný o 360 stupňov. To znamená, že keď do nej Matildu dávame a vyberáme, jednoducho si autosedačku páčkou otočíme proti sebe. Do auta sa inštaluje jednoducho s pomocou Isofix úchytov. Možno u nej jedným pohybom nastaviť výšku ramenných pásov spolu s opierkou hlavičky. Skvelé tiež je, že ide nastaviť do štyroch polôh na sedenie či ležanie, takže dieťa v nej pohodlne zaspí.

2

Páčia sa mi aj ďalšie malé vychytávky určené skôr pre pohodlie rodičov, ako napríklad systém, ktorý vám drží v rozopnutom stave všetky pásy hore, takže si ich dieťa neprisadne alebo ich nemusíte hľadať niekde za chrbtom. Pásy majú navyše signál správneho utiahnutia, kedy sa na zapínaní objaví zelená farba značiaca, že sú pásy dobre utiahnuté.

Sedačka je celkom dosť vyvýšená, takže Matilda vidí z okna, aj napriek tomu, že sedí v protismere. No a úplne nedôležitým faktom je, že vyzerá fakt moc pekne, zvlášť tá naša šedá, ktorú sme vybrali :) Ako dlho takto pekne čistá zostane, sa dá úplne ľahko odhadnúť – do prvej desiaty! Matilda je totiž občas neporiadna, čo sa dá našťastie vyriešiť tým, že poťah je snímateľný a prateľný.

So sedačkou sme zatiaľ fakt spokojní (hoci podotýkam, že okrem vajíčka nemáme porovnanie). Muž ju pravidelne prehadzuje z jedného auta do druhého, čo je síce trošku otrava, ale inštalácia je (pre neho) celkom jednoduchá. Ak si hovoríte, či Matilde nevadí jazdiť stále v protismere, tak myslím, že zatiaľ nevadí. Nepoznala ešte jazdu v smere, miesta na nohy má dosť a z okna teraz vidí lepšie ako videla z vajíčka. Ak máme niekam cestovať dlhšie, snažíme sa vybrať dobu, keď nám v aute s najväčšou pravdepodobnosťou zaspí.

Ako nevýhodu vidím práve to, že akonáhle Matilda povyrastie, budeme ju musieť otočiť v smere jazdy, a s tým ešte nie som nejako psychicky zmierená. Ďalšia vec je, že škrupina autosedačky sa mi zdá oproti iným sedačkám celkom malá, takže moc neverím, že naozaj vydrží až do štyroch rokov. Ale uvidíme, aká nám z nej vyrastie dlháňka.

Možno malý tip pre mamičky detí, ktoré v aute veľa plačú. Myslela som, že je lepšie jazdiť s Matildou vzadu (myslené, keď riadi muž), aby som ju mohla počas jazdy upokojiť, ale paradoxne sme zistili, že menej plače, keď sedím vpredu. Keď ma totiž vedľa seba nevidí, nemá naraz milión požiadaviek (podaj toto, podaj tamto, daj mi jedlo, pusť mi mobil) a pozerá z okienka alebo sa hrá s niečím čo jej dám do ruky. Dlho to ale rovnako za bdelého stavu nevydrží a väčšinou to skončí tým, že jej spredu podám mobil s tučniakom Pingu.

Akú autosedačku ste vybrali pre svoje malé zlatúšiky vy? Podeľte sa! A ak vás táto Maxi Cosi oslovila, mrknite na ňu TU.

Podrobnú video – recenziu si môžete pozrieť tu:

 

Za recenziu ďakujeme Lucke z blogu Hádej Matildo!

Previous ArticleAko-si-zachovat-opalenu-pokozkuNext Article
Jmenuji se Nina, je mi 23 let a nadšeně fotím, miluji dobré jídlo a internety. Více prozradí můj Instragram - https://www.instagram.com/whatitsgonnabe/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *