Bábätko

Prvé kúpanie

Prvé kúpanie

Rodičia mávajú z prvého kúpanie bábätka zvyčajne strach. Obávajú sa, aby im namydlený drobček nevykĺzol z ruky. Aby nemal príliš horúcu alebo studenú vodu. Obavy sú to ale zbytočné. Ešte v pôrodnici vám personál ochotne s prvým kúpaním pomôže a všetko vysvetlí. Pre všetky prípady sme si pre vás pripravili sprievodcu kúpaním krok po kroku.

Väčšina detí vodu miluje. Pripomína im totiž dobre známe prostredie mamičkinho bruška. Odborníci odporúčajú – ak je bábätko zdravé, kúpať ho každý deň. Pri deťoch s problematickou pokožkou alebo ekzémom, kúpte radšej obdeň. Do vody nezabudnite pridať pár kvapiek oleja do kúpeľa. Pokožka tak bude dostatočne hydratovaná a nebude mať tendenciu sa vysušovať. Myslite ale na to, že koža novonarodeného dieťaťa nie je rovnaká ako koža dospelého. Je oveľa tenšia a priepustnejšia nielen pre vodu, ale aj iné látky, s ktorými príde do styku. Používajte preto len kozmetiku, určenú tým najmenším.

POZOR!

Všetko si pripravte ešte pred tým, ako začnete bábätko kúpať. Za žiadnych okolností nesmiete ani na okamih spustiť dieťa z očí, a to nielen pri kúpaní, ale ani vo chvíli, keď leží vykúpané na podložke. Hovoríte si, že sa ten malý drobček ešte príliš nehýbe? Omyl! Aj takto malé bábätko sa môže nečakane zakolísať a spadnúť z podložky na zem. Pripravte si všetko, čo budete potrebovať na kúpanie i k následnej starostlivosti, na dosah ruky. Tak sa nebudete musieť pre nič naťahovať ani sa otáčať od dieťaťa.

Na kúpanie si pripravte:

• Detskú vaničku alebo špeciálne kúpacie vedierko,
teplomer do vody,
• osušku,
• čisté bavlnené plienky,
detské mydlo,
• gázové vatové štvorčeky,
krém proti zapareninám,
• podľa potreby olej do kúpeľa alebo mlieko po kúpeli na suchú detskú pokožku,
• jemný hrebienok na vlásky

rsz_dreamstime_xxl_17332472 (1)

Zásady bezpečného kúpania bábätka:

• Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať od 22 do 26 °C
• Do vaničky najprv nalejte studenú vodu a potom pridávajte horúcu.
• Teplota vody by mala byť zhodná s telesnou teplotou, čo je asi 37 °C. Teplotu vody kontrolujte špeciálnym teplomerom do vody.
• Hladina vody vo vaničke by mala byť od 10 do 15 cm.
• Pred samotným kúpaním umyte dieťatku zadoček a genitálie od nečistôt.
• Všetky potreby na umývanie si pripravte tak, aby ste ich mala po ruke.

Najčastejšie otázky mamičiek

1. Ako dieťa pri kúpaní držať?

Pri ukladaní dieťaťa do vaničky podopierajte jednou rukou hlavičku a druhou telíčko. Potom ruku spod telíčka opatrne vysuňte. Počas celého kúpania by mala byť hlavička dieťaťa podopretá o predlaktie vašej ruky. Prstami pridržiavajte ramienko a hornú časť ramena dieťaťa. Ak používate kúpacie vedierko, držte ho v jednej ruke cez hrudníček (dieťa sedí v vedierku ponorené po ramienka).

2. Ako dlho mám bábätko kúpať?

Kúpeľ slúži na relaxáciu a očistu, takže nie je nutné, aby vo vode bábätko trávilo príliš veľa času. Stačí 3 až 7 minút.

3. Mám používať mydlo?

Nie je to nevyhnutné. Dieťatko stačí umyť čistou vodou. Ani vlásky nemusíte umývať šampónom. Ak sa však rozhodnete používať kozmetiku, potom jedine detskú, určenú tým najmenším.

4. Na čo by som sa mala zamerať?

Nepodceňujte umývanie zadočka a genitálií. Koža tu prichádza do styku s močom a stolicou. Dôkladne umývajte aj všetky záhyby – podpazušie, krk, stehienka, ohybe lakťa a miesta za uškami.

5. Môžem umyť aj pupok novorodenca?

Odborníci odporúčajú jazvičku po pupočníku príliš nemáčať. Pupok ošetrite navlhčenou gázou a 40% liehom a opatrne utrite okolie pahýlka.

Previous Articleako oznámiť, že ste tehotnáNext ArticleBonding

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *