Pre mamičky

Prehliadky v šestonedelí: Ktoré by ste mali absolvovať?

Myslím si, že odpoveď na túto otázku určite poznáte. Áno, je priam nevyhnutná. Ešte teraz si pamätám, čo mi povedala lekárka pri prepúšťaní z nemocnice: „Po skončení šestonedelia, navštívte svojho gynekológa.“ Nie je to teda určite mýtus.

Prekonali sme pôrodné  bolesti, niektoré pôrod cisárskym rezom, či nejaké iné úkony, ktoré je dôležité skontrolovať. Čo by ste určite nemali robiť? Podceniť ju. A tak je kontrola potrebná. O jej nevyhnutnosti som sa presvedčila aj vlastnou skúsenosťou.

Stať sa môže čokoľvek

Po narodení svojej dcérky som sa snažila rozbehnúť si laktáciu. Uvarila som si puding, do ktorého som pridala žĺtka a taktiež našľahané bielka. Boli to tri týždne po návrate z pôrodnice. O niekoľko hodín som dostala vysoké teploty, obrovské kŕče v žalúdku a neznesiteľné bolesti svalov, končatín, ale aj podbruška.

Po zvážení všetkých mojich príznakov, sme sa rozhodli navštíviť gynekologickú pohotovosť, keďže som sa podľa dátumu pôrodu nachádzala v období šestonedelia. Keďže som bola po sekcii a nevedela som, či tieto príznaky nenaznačujú nejaký zápal, alebo iné veci, ktoré súviseli s mojím pobytom v nemocnici, navštívili sme túto pohotovosť.

Lekár mi skontroloval jazvu, vyšetril ma, a zistil, že môj stav nemá súvis s gynekologickými problémami. Môj stav však riešil ďalej. Poslal ma na krvné vyšetrenie a chirurgiu, keďže sa mu moje teploty nepozdávali. Nakoniec ani chirurg nezistil nič závažnejšie, preto bolo ďalším oddelením práve infekčné. Tam mi zobrali výter z konečníka, a keďže som svoju dcérku dojčila, poslali ma domov s prísnou diétou a receptom na pitie hektolitrov vody. Ohľadom výsledkov som mala zavolať až v pondelok. Bola sobota.

Takže za verdiktom, ktorý mi nakoniec potvrdil salmonelózu som musela čakať pár dní. Našťastie všetko dobre dopadlo. Neskončila som v nemocnici, ale zvládla som aj túto chorobu, a to ešte v kritickom období šestonedelia, v čase, keď sa mi celé telo dávalo dokopy. Stať sa môže naozaj čokoľvek, preto si na gynekologickú prehliadku po pôrode určite vyhraďte čas.

Čo je šestonedelie, a čo sa ním sleduje?

Začína sa skončením pôrodu a trvá zväčša 6 až 8 týždňov.  Zmenám po pôrode podlieha maternica, pošva, prsia, brušná stena, močový mechúr, a v krátkosti – spamätáva sa z tohto aktu celé naša telo. Niektoré z nás podliehajú aj psychickým zmenám. Keďže ženy po pôrode, ale aj po cisárskom reze sú prvé dni sledované v nemocnici, kontroly sú teda pravidelne, deň po dni. No po návrate domov je nevyhnutné, aby sa každá z nás dokonale sledovala, a aj pri najmenšom probléme radšej kontaktovala alebo navštívila svojho gynekológa. Jednu kontrolu u neho po šestonedelí teda musíte absolvovať. Následne vám stačí gynekologická prehliadka raz ročne.

Sleduje sa hojenie, ale aj laktácia

Gynekológ na kontrole po šestonedelí zväčša sleduje hojenie popôrodných rán, jaziev pri cisárskom reze. Využíva sa aj ultrazvuk k zisteniu sťahovania maternice. Vy s ním môžete konzultovať akékoľvek problémy, či ťažkosti, ktoré sa objavili počas šestonedelia. V mojom prípade to boli ťažkosti črevného charakteru, ktoré mi urobili šarapatu aj v pošve. Infekcia sa mi preniesla aj tam, a tak mi musel nasadiť antibiotiká. Prehliadok v šestonedelí som teda absolvovala viac, keďže sa u mňa vyskytli zdravotné problémy.

A tak teda nezabudnite na jedno. Aj keď nám dieťatko pri narodení vezme celý náš svet, poznačme si pravidelné kontroly u gynekológa. Sú naozaj dôležité!

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *