Lifestyle, Moderný rodič

Pravda o rodičovstve, ktorú bezdetným radšej nehovorte!

Pravda o rodičovstve

Svoje deti milujete, ale zároveň si tiež uvedomujete, že sa váš život s ich príchodom na svet od základu zmenil. Nikto vám dopredu nepovedal, ako náročné to bude. V pôrodnici spolu s bábätkom nedostanete návod a nemá ani tlačidlo na vypnutie. Rodičovstvo je skrátka drina, to ale bezdetným škodoradostne zatajíte … Jedno je ale nad slnko jasné, táto drina, stojí rozhodne za to!

Ak nemáte o mnoho rokov mladšieho súrodenca alebo niekto z vašej rodiny nemá doma bábätko (alebo nepracujete v materskej škôlke), len sotva ste si niekedy mohli predstaviť, čo to obnáša starať sa o dieťa nepretržite každý deň.

Každé dieťa, ktoré k vám na chvíľku príde, môžete zase vrátiť. Toto vedomie vás drží nad vodou, a preto sa nenecháte dohnať k nepríčetnosti, nemusíte sa potýkať s neustálymi detskými chorobami, vysvetľovaním v práci, že už zase vaše malé maróduje a ani každé tri mesiace nakupovať topánky a oblečenie, pretože dieťa rastie ako z vody. A to stále nie je zďaleka všetko …

Život už nikdy nebude rovnaký

Kým človek nemá deti, je jeho bytie do istej miery „bezstarostné“. Rozhodne tým nechceme povedať, že kto deti nemá, nevie, čo sú starosti – to vôbec nie! Ale tá zodpovednosť a starosť  je neporovnateľná.

Váš život sa už nikdy neprestane točiť okolo vášho potomka, už navždy budete rodičmi a už navždy budete mať strach a pocit zodpovednosti za všetko, čo sa v jeho živote nepodarí. Dieťa vás zmení, veľa vám toho vezme, ale zároveň vám nesmierne veľa dá.

isifa-98845295
Preč s predstavami o výchove

Od prvého dňa, kedy ste zistila, že ste tehotná, plánujete, čo a ako bude. Ako budete dieťa vychovávať, čo rozhodne nedovolíte (ako Martina odvedľa!), čo všetko spolu budete robiť pod. Načítate veľa kníh o výchove, výžive, spánku … Ušetrite si starosti, čas a nervy. Verte, že väčšina toho, čo si naplánujete, sa nikdy nestane.

„Celé tehotenstvo som si bola istá, že nikdy nedám dieťaťu cumlík. Moje odhodlanie padlo po druhej preplakanej a prebdenej noci, „priznáva Ivana, mama trojročného dievčatka. Všade je to rovnaké: dieťa nikdy nebude spať v našej posteli, nebude sa pozerať na animované rozprávky, nepožičiam mu mobil, nenalejem mu kolu a nebudem kupovať tony sladkostí … Vážne ?!

Myslíte, že viete čo je únava? Omyl!

Dnes a denne chodíte domov zničení z práce, sotva leziete a máte pocit, že väčší pocit únavy už asi nikdy nezažijete. Rodičovstvo vás vyvedie z omylu. Ukáže vám, že vaše telo má netušené možnosti a skryté zásoby energie. Ako rodičia znesiete oveľa viac.

Potom, čo prídete z práce (unavení a vyčerpaní), vyzdvihnete dieťa zo škôlky, dáte mu najesť, pohráte sa, upracete, dáte mu večeru, vykúpete ho, uspíte, znovu upracete a spokojní upadnete do ľahkej nočnej kómy. Počas noci sa vaše zlatíčko niekoľkokrát prebudí na záchod, s pocitom smädu, s pocitom hladu, je mu smutno, zdal sa mu zlý sen, spadol mu plyšák (ktorého akútne potrebuje) a podobne. Ráno vstávate o šiestej s kruhmi pod očami, dieťa prinútite vykonať hygienu, obliecť sa, najesť a vypraviť do škôlky, z ktorej letíte s jazykom na veste opäť do práce. Kde rodičia berú energiu, sme do dneška vážne nezistili! Snáď ich nabíja radosť zo zdravých detí, ich smiech, bezpodmienečná láska a obdiv, ktorý vám dávajú …

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *