Moderný rodič, Pro maminky

Návrat na pracovný trh: Ako to zvládnuť ľavou zadnou?

Skôr či neskôr nastane tá chvíľa, keď drobec začne chodiť do škôlky a vy sa budete musieť vrátiť späť do práce. Možno to príde prirodzene po troch rokoch, možno budete nútená dať dieťa do jaslí a vy začať pracovať. Alebo sa tak rozhodnete. Návrat po materskej do práce nie je prechádzka ružovou záhradou. Ako to zvládnuť? Je odpoveďou práca z domu?

isifa-121900788

Na začiatku najmä chaos

Niektoré mamičky najlepšie fungujú v chaose a strese. Iné majú len pri pomyslení na návrat do práce stiahnutý žalúdok. Najmä ak ste na materskej dlhšie ako 3 roky, môže to byť pre vás veľká zmena a šok. Avšak my ženy sme silné osobnosti a častokrát ani netušíme, čo všetko zvládneme. Nejaký čas určite potrvá, kým si na nový réžim zvyknete vy aj deti. Skúste teda čo najskôr prísť na to, čo a ako robiť, aby ste si deň a povinnosti nastavili tak, aby to šlo čo najjednoduchšie.

“Vravela som si – potrebujem, aby mal deň aspoň 48 hodín, aby som to všetko stihla. Zo začiatku som častokrát pravidelne meškala do práce. Veď predtým som mala problém prísť načas sama so sebou, nieto ešte vychystať a odviezť do škôlky malého. Takže niekoľko upotených, neskorých ranných príchodov do práce a po dvoch týždňoch som sa zabehla.” Mária

Chaos a únava

Kým si telo aj duša zvykne, môžete pociťovať ohromnú únavu.

„Nastúpila som do práce a bola som v jednom kolotoči. Budíček o 5:30… Ale ani predtým s deťmi som nevyspávala dlhšie. Preto som nechápala, prečo sa zrazu cítim tak strašne unavená. O ôsmej večer som padala únavou a celé telo ma bolelo. Bol to nezvyk. Psychika, stres z toho, ako to všetko zosúladiť. Po čase si telo aj myseľ zvykla.“ Alena

Chaos, únava a ešte aj smútok

Okrem počiatočného chaosu a psychicko-fyzickej únavy čelíme ešte ďalšiemu faktoru: smútku. Zo starostlivej mamičky, ktorá sa od svojho drobčeka doteraz ani nepohla, sa zrazu stane pracujúca žena. Častokrát sme to práve my, precitlivelé mamičky, ktoré zvládame odlúčenie od dieťatka najhoršie.

„Pamätám sa na naše celkom prvé škôlkarske začiatky. Marcel mi na rozlúčku poslušne zamával a už ho nebolo, zatiaľ čo ja som mala slzy na krajíčku. Celý čas v práci som myslela, ako sa zabáva v škôlke a mne pritom tak hrozne chýbal.“ Kamila

„Áno, komu sa najviac cnie? Nám, mamičkán. Aj ja som si zo začiatku v práci vyčítala, že sa málo venujem deťom. Keď som zas bola s deťmi, trápilo ma svedomie, že flákam prácu. Preto moja „jednoduchá“, ale pravdivá rada znie: Keď ste v práci, sústreďte sa na prácu. Keď ste doma, venujte sa deťom… A potom si doprajte dostatok spánku, aby ste to boli schopná zvládnuť aj na ďalší deň.“Alena

isifa-146751324

Radosť zo zmeny, ale aj viac povinností

„Aj keď som sa na začiatku bála, ako to zvládnem a či vôbec nastúpim, nakoniec som vďaka tomu, že som „vypadla“ po dlhom čase z domácnosti, prišla na iné myšlienky a načerpala novú energiu.“ Kamila

Ak ste na tom rovnako, ako mnoho ďalších mamičiek, na nástup do práce po dlhšej materskej sa tešíte. Aspoň čiastočne. Konečne budete medzi ľuďmi. Konečne sa budete opäť realizovať. Konečne zmeníte zabehnutý stereotyp. Má to však aj odvrátenú stranu mince. Ani jedna z nás totiž nemá recept na to, ako sa stať SuperŽenou. Takže si musíme vystačiť samé so sebou. Keď začneme chodiť na osem hodín do práce, neznamená to, že povinnosti doma sa zázračne vyparia. Domácnosť stále funguje a udržať ju v chode si vyžaduje značnú námahu. Nákupy, upratovanie, varenie, platenie účtov… Do toho pribudne ranná a poobedná výprava do a zo škôlky. Preto je nevyhnutné vopred sa o tomto všetkom porozprávať s partnerom. Povinnosti si treba spravodlivo rozdeliť. Už nebude pracovať iba on, ale aj vy. Preto od vás nemôže očakávať rovnaký servis, na aký bol zvyknutý doteraz. Práve preto by mal začať pomáhať ešte o čosi viac.

Záverečné ALE: O tom, že to ALE netreba preháňať

Čo? No predsa teraz, keď máte na svoje dieťatko oveľa menej času, než doposiaľ, netreba vymeniť poobedné mojkanie sa a hranie s ním za perfektne vyleštené kachličky. Ani to najpozornejšie dieťatko vám predsa nepoďakuje za umytú dlážku. Riad, špinavé prádlo aj neumytá vaňa počká. Vaše dieťatko však nie. Každá chvíľa s ním je vzácna, a preto si občas dovoľte byť trošku neporiadna a proste nechať ten bordel na neskôr.

Čo hovoria štatistiky?

 • 6 z 10 mamičiek potrebuje takmer 4 mesiace na to, aby sa dostali do pracovného nasadenia, aké mali pred tehotenstvom
 • 50 % žien sa do práce vracia iba z finančných dôvodov. Nuž tie vysoké hypotéky niekto splácať musí
 • 17 % mamičiek sa obáva, ako sa vyrovnajú s absenciou dieťatka, keď budú v práci
 • Až 3 zo 4 mamičiek si vedia predstaviť chodiť do práce už krátko po pôrode, ak by doma zostal ich partner

pracovný trh návrat do práce po materskej

Garancia garantovaná nie je

Opätovný návrat do pracovného prostredia sa pre mnohé z nás môže skomplikovať z viacerých hľadísk. Oficiálne máme po rodičovskej dovolenke nárok sa na svoje pôvodné pracovné miesto vrátiť. Realita je však často iná. V realite môže nastať viacero scenárov, prečo sa tak napokon nestane a vy si musíte hľadať nové miesto:

 • Vaša pracovná pozícia jednoducho zanikla. Inými slovami šéf ju zrušil, pretože si chce nechať človeka, ktorý vás zastupoval
 • Výpoveď dostanete ešte ku koncu tehotenstva. V preklade – aspoň už počas materskej viete, na čom ste a môžete sa obzerať po nových možnostiach

Čo vás je do mojej rodiny?

Hľadať si nové zamestnanie po niekoľkých rokoch, strávených doma s deťmi, nemusí byť prechádzka ružovým sadom. Aj keby tak zamestnávatelia robiť nemali, často si na pohovore neodpustia otázku, ohľadom rodiny a detí. Či a ako veľké máte deti je vaša súkromná vec. Mnohých zamestnávateľov to však, prirodzene, zaujíma. Deti sú predsa „faktor“, ktorý zasahuje do práce a pracovných výkonov. Mávajú teploty, hnačky, kiahne, divadelné vystúpenia a besiedky. Niekto ich musí nosiť do aj zo škôlky.

„Po tom, ako som odpovedala na otázku, či a ako veľké mám deti, na tvári zamestnávateľa som doslova videla, ako moje šance na postup rapídne klesli. Niečo si poznačil do papiera a už sa mi neozval.“ Jarka

Ako na to?

Ak sa vás pán v obleku na najbližšom pohovore opýta podobnú otázku, skúste odpovedať diplomaticky: „Rodina do mojich pracovných povinností nezasahuje.“

Skúste prácu z domu ešte počas materskej!

Príbeh Gabiky z www.gadesign.cz

Keď som porodila prvého syna, nevedela som, čo akože doma budem robiť. Dieťa poslušné, zdravé, spinká, papá ako má. Tak som sa do práce na polovičný úväzok po roku vrátila. Uff, bolo to zo začiatku vzrušujúce, však časom som si uvedomila, že to nie je ono, že nechcem byť od syna na tak dlho a robiť niečo pre niekoho iného.

Prečo nezačať pracovať doma, sama na seba – som pánom svojho času, robím, čo mám rada a ešte k tomu som pri dieťatku, ktoré milujem, keď ma potrebuje!

Vyštudovala som interiérový dizajn a šupky-dupky, začala som sa baviť v materskom centre s pár mamičkami a ony, že by rady novú detskú izbu. Tak to všetko začalo. Stručne povedané.

Chcelo to nastaviť pravidlá, aby som nebola chvíľu tu, chvíľu tu.

Som človek organizovaný, takže som si svoje dni na materskej začala pevne organizovať. Začalo to mať poriadok. Dieťa spokojné, ja spokojná.

Zoznámim vás s niekoľkými svojimi pravidlami, ktoré mi pomohli mať začiatky dobre pod kontrolou. A nielen začiatky.

 1. Než začnem pracovať musím mať upratané – žiadne koše s bielizňou, neuprataný riad od raňajok.
 2. Pracovať, keď dieťatko spí alebo je s pestúnkou či babičkou. Mala som šťastie, že môj syn spal naozaj vo vymedzenom čase. Vedela som presne, že od 10 do 12 a od 14 do 16 spí. To boli pekné 4 hodiny. Keď prestal dopoludnia spať, prácu som oblavicamedzila na popoludnie a večer, keď už mal nočný spánok.
 3. Nesurfovať po internete a hľadať pekné oblečenie alebo dovolenku.
 4. Nevešať bielizeň, nevariť, nežehliť vo vymedzenom čase – v kancelárii predsa tiež nerobíte domácu prácu. Ona počká.
 5. Naplánovať si dopredu, čo v daných hodinách budem robiť – napr. vybavovať emaily, kresliť návrhy, vyberať komodity, písať články na Feedo.sk.
 6. Nepanikáriť, keď plán nevyjde.
 7. Keď som s deťmi, na prácu nemyslím a emaily nevybavujem.
 8. Víkend je čas voľný, bez práce a emailov.

Po dvoch rokoch takto nastavenej pracovnej morálky, som porodila druhého syna. So synmi mi pomáha babička a opatrovateľka. Podnikám ďalej, ďalej pomáham tvoriť a dekorovať interiéry nielen pre detské izby. V portfóliu pribudli kúpeľne, obývacie izby, chodby, ale aj záhradné pergoly. Ja tu prácu jednoducho milujem.

Skúste to tiež! Začiatky sú ťažké, ale investícia je to na nezaplatenie.

 

 

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *