Bábätko

Materská dovolenka v roku 2017: Zmeny, ktoré potešia!

Nový rok so sebou priniesol v rámci materskej dovolenky pár noviniek. Niektoré už boli avízované koncom roka 2016, niektoré prídu do platnosti až v polke tohto. Aké zmeny sú to a čo budú pre mamičky znamenať?

Pomoc mladým rodinám

Vláda Slovenskej republiky sa snaží proaktívne pristupovať k mladým rodinám, čo do možno najväčšej miery sa snaží uľahčiť im fungovanie. Uvedomuje si totiž jeden zásadný problém – ženy na materskú nastupujú v pomerne vysokom veku, pretože vedia, že materiálne zabezpečenie rodiny prichádza najmä s finančou stránkou, ktorú by chceli mať pokrytú čo možno najlepšie.

V minulom volebnom období v rámci sociálnych balíčkov zvýšila materské na 70% z vymeriavacieho základu, pričom súčasná vláda v tomto trende pokračuje. Mamičky by mali dostávať 75% z reálneho hrubého príjmu.

„Toto zvýšenie bude predstavovať približne 100% čistého prijmu, ktoré mala mamička v zamestnaní pred pôrodom,“ povedala Mgr. Daniela Rodinová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zmeny budú pokračovať

Prvé zmeny nastali už začiatkom tohto roku. Z dôvodu zvýšenia maximálnych vymeriavacích základov na výpočet dávok nemocenskáho poistenia z 1,5 násobku priemernej mzdy na dvojnásobok.

“ Od 1. januára 2017 sa zvýšila maximálna výška materského z 945 eur až na 1260 eur (31 dňový mesiac). Čísla sú platné pre tie mamičky, ktoré odídu na materskú v tomto roku (2017). Pre tie mamičky, ktorým bolo materské priznané v roku  2016, sa zvýši maximálne materské z 918,20 eura na 1224,30 eura – vrátane materského priznaného ešte v roku 2016,“ povedala Mgr. Daniela Rodinová. 

V máji tohto roku príde ešte jedna zmena.

“ Od 1. mája 2017 stúpne maximálne materské až na 1 350 eur (pri 31 dňovom mesiaci ) – maximálny vymeriavací základ sa od 1. mája zvýši zo 40,6422 eura na 43,5453 eura, čiže od 1. mája 2017 sa denný vymeriavací základ mamičkám zvýši o 7,14 %,“ uzatvorila tému materskej dovolenky Mrg. Rodinová. 

Previous ArticleNext Article

2 komentářů

  1. Ja pracujem z domu cez net už takmer viac než pol roka počas materskej a táto práca online lektorky cez chattyclass.sk ma neksutočne napĺňa nakoľko popri mojej materskej mám možnosť pomáhať ďalším mamičkám s bolestivým dojčením (mám skúsenosti ako laktačná poradkyňa s trojročnou praxou) a vždy keď im nejak pomôžem tak ma hreje pri srdiečku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *