Letná dovolenka s bábom v brušku: Ako si užiť lietanie bez problémov?

16252307_1409508522435395_8141712878502074686_o-150x150

Katarína Ligačová

Lietanie sa stalo pomerne bežnou súčasťou nášho života. Pokiaľ radi cestujete do ďalekých destinácií, bez lietania sa proste neobídete. Čo ak chuť na dovolenku príde počas vášho tehotenstva? Mali by ste sa báť lietať alebo na to nie sú vôbec obavy?

Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha v poriadku, lietania sa báť nemusíte. Je ale dobr poznať niekoľko základných odporúčaní, bez ktorých sa neobídete.

V ktorom mesiaci tehotenstva je cestovanie najideálnejšie? 

Najvhodnejší čas na cestovanie je medzi 14 – 28. týždňom.

Prvý trimester máte už v tej dobe za sebou, na druhej strane ešte nie ste v treťom, kedy môže hroziť predčasný pôrod.

V treťom trimestri je lietanie síce dovolené, no má niekoľko podmienok.

Vždy je nutné potvrdenie od lekára. Ani to vám však nemusí zaistiť, že vás na palubu pustia. Vždy záleží na konkrétnej leteckej spoločnosti, preto si radšej podmienky spoločnosti vopred zistite. Každá jedna spoločnosť má vopred stanovené, od ktorého týždňa tehotenstva od budúcej matky vyžaduje potvrdenie a kedy môže ženu odmietnuť pustiť na palubu.

Najdôležitejšie zásady pre bezpečné cestovanie v tehotenstve!

Vždy sa o ceste lietadlom poraďte s lekárom. On podľa vášho aktuálneho stavu vyhodnotí, či ste na dlhú cestu pripravená.

Pri výbere koncovej destiácie sa zamerajte na to, či je potrebné špeciálne očkovanie.

Cestu plánujte tak, aby nezasahovala do termínov tehotenských testov a ďalších kontrol.

Majte pri sebe vždy všetky potrebné lekárske záznamy.

Skontrolujte si podmienky cestovného poistenia v zahraničí – zistite, či nie je potrebné špeciálne pripoistenie.

Nezapomeňte na potřebné léky a výživové doplňky.

Je detektor kovu nebezpečný?

Pokiaľ ste sa rozhodli letieť, nemusíte sa báť bezpečnostnej prehliadky. Pred detektorom kovu má mnoho tehotných žien rešpekt, dieťaťu však neuškodí.

„Pri prechode bezpečnostnou kontrolou a detektorom kovov neplatia pre ženy žiadne špeciálne pravidlá, keďže prechod detektorom kovov nemá žiaden vplyv na zdravie matky ani jej plodu. V prípade, že si to tehotná žena želá, nemusí prejsť detektorom kovov. V tom prípade bude ručne skontrolovaná pracovníčkou bezpečnostnej kontroly – vždy ženou,” dodala Mgr. Veronika Ševčíková.

Čo si môžete so sebou vziať do lietadla?

Vitamíny a doplnky stravy sú pre budúce mamičky, najmä pokiaľ ich trápia komplikácie, základ. Každé letisko či daná prepravná spoločnosť má vlastné podmienky prepravy liekov a výživových doplnkov.

Ako je to na letisku v Bratislave?

” Pri preprave liekov sa nevyžaduje predloženie lekárskeho potvrdenia. Bežne dostupné lieky – tabletky, vitamíny či výživové doplnky, ale tiež nosné/očné kvapky, sirupy proti kašľu a iné, je možné prevážať bez lekárskeho predpisu v príručnej batožine, rovnako aj v podanej batožine, avšak odporúča sa mať ich umiestnené v príručnej. Zároveň možno v príručnej batožine prepraviť aj tekuté lieky v objeme nad 100 ml, rovnako sa nevyžaduje predloženie lekárskeho potvrdenia,” odpovedala na našu otázku Mgr. Ševčíková.

Prednostný nástup pre tehotné?

Čakanie na odlet nie je príjemný ako pre deti, tak pre dospelého, no ani pre tehotnú ženu. Tiež sa tešíte, keď sa otvorí gate a vy už konečne budete v lietadle? Zaujímalo nás, či majú tehotné ženy prednostné právo nastúpiť do lietadla skôr ako ostaní.

“Prednostný nástup do lietadla – boarding – si môžu zakúpiť všetci cestujúci vrátane tehotných žien. Výška poplatku je rôzna u každej leteckej spoločnosti, pohybuje sa spravidla od 3 € do 5 €. Tehotné ženy nie sú oslobodené od tohto poplatku, ak si želajú prioritný nástup,” odpovedala Mgr. Ševčíková.

Ako si spríjemniť cestu lietadlom?

Ak sa už dostanete na palubu, majte na pamäti:

  • dodržiavajte pitný režim
  • ak vám to dovoľuje situácia, prejdite sa aspoň raz za polhodinu – premýšľajte, kde si kúpite miesto. Ožeľte miesto pri okne, miesto pri uličke je lepšia alternatíva
  • oblečte sa tak, aby ste sa cítili pohodlne
  • s lekárom sa dohodnite na tom, či je možné vziať si lieky na posilnenie cievnych stien – krvný obeh v dolných končatinách je dôležitý, aby nevznikali opuchy
  • v dokladoch by vám nemala chýbať tehotenská knižka a potvrdenie o tehotenstve najlepšie v anglickom jazyku
Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *