Pre mamičky

Liečba diastázy nepatrí do rúk trénerov: Diagnostiku nepodceňujte!

Brucho mamičky sa počas tehotenstva prirodzene zväčšuje, veď vo vnútri predsa rastie nový život! Horšie je, ak po pôrode ostáva ovisnuté a nepríjemné na pohľad. Ako zistiť, či ide iba o nevzhľadné tehotenské kilogramy alebo či ide o diastázu, ktorú treba riešiť?

Ruku hore tie z vás, ktoré po pôrode riešili rozostup brušných svalov – teda diastasis recti abdominis. Ak neviete, čo diastáza je, máte bod k dobru. A ak neviete, či sa to netýka práva vás, prečítajte si náš rozhovor s fyzioterapeutkou Monikou Šrenkelovou.

Čo je diastáza a koho sa týka?

Diastáza je fyziologický jav a je prirodzený. Takže sa objavuje pri každom tehotenstve, po pôrode sa bruško vracia do pôvodnej formy, no proces môže trvať aj 2 – 3 mesiace. Ak ste rýchlo po sebe tehotná, proces návratu je pomalší a rozostup sa nemusí podariť úplne. Vtedy hovoríme o patológii brušnej steny.

„Inak povedané, je to komplexná dysfunkcia svalov brušnej steny. V dôsledku vnútrobrušného tlaku v období tehotenstva ako bábätko rastie sa ľavá a pravá strana rozostúpi a vytvorí sa medzi nimi medzera. Po pôrode by sa malo brucho vrátiť do pôvodného stavu. Ak je však väzivo oslabené a málo elastické, tak to nedokáže. Je to nežiadúci stav, ktorý je potrebné riešiť,“ hovorí Monika.

Podstatné je vedieť, že diastáza nie je iba problém budúcich mamičiek. Trpieť ňou môžu a muži ale aj deti. Preto jej treba venovať čo najviac pozornosti.

Diagnostiku nepodceňujete

Mnohé ženy ani nevedia, že by sa ich diastáza mohla týkať. Ako ju rozpoznať?

„Jedným z najčastejších spôsobov je vyšetrenie rozostupu svalov pomocou prstov. V stredovej čiare – linea alba, ktorá sa tiahne od hrudnej kosti po lonovú, sa meria rozostup svalov pomocou šírky prstov. Ak je menší ako 2 prsty, je to v „norme“. Hlavným ukazovateľom diastázy je prítomnosť tzv.striešky v mieste nad pupkom alebo pod ním. Strieška je viditeľná ak si ľahnete na chrbát a zdvihnete vystreté nohy cca 20cm nad zem. Ak sa v mieste nad alebo aj pod pupkom urobí hrboľ ako strieška, ide o diastázu. Tá strieška je patológia a je nežiadúca. Ak je prítomná viem, že brušná stena je uvoľnená a pritom nemusí byť diastáza rozšírená na viac ako 1 – 2 prsty,“ popisuje diagnostiku fyzioterapeutka

Fyzioterapeutka však upozorňuje, že diagnóza je veľmi dôležitá a vykonávať ju môže okrem lekára iba skúsený fyzioterapeut. Vyšetrenie diastázy sa robí jednak aspekciou – teda pohľadom, palpačne – hmatom alebo ultrasonografom.

Kontrolu rozostupu brušných svalov robí gynekológ po kontrole šestonedelia. Ak je niečo v neporiadku, odporúča jej nápravu brušnej steny fyzioterapeutom. Až potom môže nasledovať cesta k trénerovi na cvičenie a spevnenie brušných svalov.

„Najdôležitejšia je však prevencia, to znamená pripraviť sa na zdravé tehotenstvo, pretože každá gravidita si vezme daň.Ak máte v sebe vybudovaný zmysel pre pohyb, aj obdobie počas a po gravidite bude pre organizmus menej náročné,“ uzatvára fyzioterapeutka.

Napíšte nám do komentárov, ako ste sa s diastázou popasovali vy :-)

Previous ArticleNext Article

5 komentářů

  1. “Ak je niečo v neporiadku, odporúča jej nápravu brušnej steny fyzioterapeutom. “- Hlavne, ze ste nenapisali co ma s tym urobit fyzioterapeut?! Ani nie kazdy fyzioterapeut vie riesit diastazu.

    1. Kiki, ďakujeme pekne za komentár. Fyzioterapeut je vyškolený pracovník, ktorý by si mal s diastázou poradiť. Ak si po odporúčaní lekárom hľadáte fyzioterapeuta, viete dopredu zistiť, či si vie s týmto problémom poradiť. Všetky úkony, ktoré odporučí sú individuálne, takže je ťažko ich popisovať všeobecne. Ďakujeme!

  2. Ja som bola tehotna s dvojickami a po porode som mala diastazu tak na tri prsty. Po troch mesiacoch od porodu som zacala nosit stahovaci pas a cvicit cviky urcene na zmensenie diastazy a po necelých dvoch mesiacoch mam medzeru uz len na jeden a pol prsta. Vela cvikou je aj na internete a aj praktickych rad ako diastazu zmensit. Je vsak pravda ze ak je brusna stena prilis uvolnena v niekotrych pripadoch je lepsia operacia lebo hrozi pruh.

    1. Majka, súhlasíme s tým, že je to individuálne a kto si netrúfne riešiť si to „sám“, je lepšie zájsť za vyškoleným pracovníkom a predtým sa poradiť s lekárom. Zdravie máme predsa len jedno :)

  3. Môj gynekológ diastázu vôbec nevyšetroval, ani som nevedela, že to existuje. Až po takmer roku od pôrodu, keď kg išli dole, ale brucho ostalo ovisnuté, tak som zapátrala, zistila som, že môžem mať diastázu a na požiadanie mi to potvrdil. Lenže tvrdil mi, že sa to dá riešiť jedine chirurgicky-napriek tomu, že mám veľmi mierny rozostup a nerobí sa mi strieška. Je možné, že je ako lekár len taký neinformovaný? 😳😳😳

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *