Pre mamičky

Liečba diastázy nepatrí do rúk trénerov: Diagnostiku nepodceňujte!

Brucho mamičky sa počas tehotenstva prirodzene zväčšuje, veď vo vnútri predsa rastie nový život! Horšie je, ak po pôrode ostáva ovisnuté a nepríjemné na pohľad. Ako zistiť, či ide iba o nevzhľadné tehotenské kilogramy alebo či ide o diastázu, ktorú treba riešiť?

Ruku hore tie z vás, ktoré po pôrode riešili rozostup brušných svalov – teda diastasis recti abdominis. Ak neviete, čo diastáza je, máte bod k dobru. A ak neviete, či sa to netýka práva vás, prečítajte si náš rozhovor s fyzioterapeutkou Monikou Šrenkelovou.

Čo je diastáza a koho sa týka?

Diastáza je fyziologický jav a je prirodzený. Takže sa objavuje pri každom tehotenstve, po pôrode sa bruško vracia do pôvodnej formy, no proces môže trvať aj 2 – 3 mesiace. Ak ste rýchlo po sebe tehotná, proces návratu je pomalší a rozostup sa nemusí podariť úplne. Vtedy hovoríme o patológii brušnej steny.

„Inak povedané, je to komplexná dysfunkcia svalov brušnej steny. V dôsledku vnútrobrušného tlaku v období tehotenstva ako bábätko rastie sa ľavá a pravá strana rozostúpi a vytvorí sa medzi nimi medzera. Po pôrode by sa malo brucho vrátiť do pôvodného stavu. Ak je však väzivo oslabené a málo elastické, tak to nedokáže. Je to nežiadúci stav, ktorý je potrebné riešiť,“ hovorí Monika.

Podstatné je vedieť, že diastáza nie je iba problém budúcich mamičiek. Trpieť ňou môžu a muži ale aj deti. Preto jej treba venovať čo najviac pozornosti.

Diagnostiku nepodceňujete

Mnohé ženy ani nevedia, že by sa ich diastáza mohla týkať. Ako ju rozpoznať?

„Jedným z najčastejších spôsobov je vyšetrenie rozostupu svalov pomocou prstov. V stredovej čiare – linea alba, ktorá sa tiahne od hrudnej kosti po lonovú, sa meria rozostup svalov pomocou šírky prstov. Ak je menší ako 2 prsty, je to v „norme“. Hlavným ukazovateľom diastázy je prítomnosť tzv.striešky v mieste nad pupkom alebo pod ním. Strieška je viditeľná ak si ľahnete na chrbát a zdvihnete vystreté nohy cca 20cm nad zem. Ak sa v mieste nad alebo aj pod pupkom urobí hrboľ ako strieška, ide o diastázu. Tá strieška je patológia a je nežiadúca. Ak je prítomná viem, že brušná stena je uvoľnená a pritom nemusí byť diastáza rozšírená na viac ako 1 – 2 prsty,“ popisuje diagnostiku fyzioterapeutka

Fyzioterapeutka však upozorňuje, že diagnóza je veľmi dôležitá a vykonávať ju môže okrem lekára iba skúsený fyzioterapeut. Vyšetrenie diastázy sa robí jednak aspekciou – teda pohľadom, palpačne – hmatom alebo ultrasonografom.

Kontrolu rozostupu brušných svalov robí gynekológ po kontrole šestonedelia. Ak je niečo v neporiadku, odporúča jej nápravu brušnej steny fyzioterapeutom. Až potom môže nasledovať cesta k trénerovi na cvičenie a spevnenie brušných svalov.

„Najdôležitejšia je však prevencia, to znamená pripraviť sa na zdravé tehotenstvo, pretože každá gravidita si vezme daň.Ak máte v sebe vybudovaný zmysel pre pohyb, aj obdobie počas a po gravidite bude pre organizmus menej náročné,“ uzatvára fyzioterapeutka.

Napíšte nám do komentárov, ako ste sa s diastázou popasovali vy :-)

Previous ArticleNext Article

4 komentářů

  1. “Ak je niečo v neporiadku, odporúča jej nápravu brušnej steny fyzioterapeutom. “- Hlavne, ze ste nenapisali co ma s tym urobit fyzioterapeut?! Ani nie kazdy fyzioterapeut vie riesit diastazu.

    1. Kiki, ďakujeme pekne za komentár. Fyzioterapeut je vyškolený pracovník, ktorý by si mal s diastázou poradiť. Ak si po odporúčaní lekárom hľadáte fyzioterapeuta, viete dopredu zistiť, či si vie s týmto problémom poradiť. Všetky úkony, ktoré odporučí sú individuálne, takže je ťažko ich popisovať všeobecne. Ďakujeme!

  2. Ja som bola tehotna s dvojickami a po porode som mala diastazu tak na tri prsty. Po troch mesiacoch od porodu som zacala nosit stahovaci pas a cvicit cviky urcene na zmensenie diastazy a po necelých dvoch mesiacoch mam medzeru uz len na jeden a pol prsta. Vela cvikou je aj na internete a aj praktickych rad ako diastazu zmensit. Je vsak pravda ze ak je brusna stena prilis uvolnena v niekotrych pripadoch je lepsia operacia lebo hrozi pruh.

    1. Majka, súhlasíme s tým, že je to individuálne a kto si netrúfne riešiť si to „sám“, je lepšie zájsť za vyškoleným pracovníkom a predtým sa poradiť s lekárom. Zdravie máme predsa len jedno :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *