Lifestyle, Moderný rodič

Sezóna kliešťov je tu: 5 rád, ako sa pred nimi chrániť!

Malé deti sú pre kliešte ľahkou korisťou. Nájdeme ich totiž prevažne vo vysokej tráve 60 cm od zeme. Nevyhýbajú sa ani mestským parkom, lesom či vašej záhradke. Ako proti nim bojovať a čo robiť, keď už sa kliešť prisaje?

Ak sa váš potomok vráti z vonkajších radovánok s prisátým kliešťom, je dôležité kliešťa čo najskôr dôkladne odstrániť a miesto uhryznutiu vydezinfikovať. Kliešťa neodstraňujte hneď na mieste napr. na prechádzke, alebo v lese, keď so sebou nemáte vhodné prostriedky a potrebnú dezinfekciu. Zbytočne by ste riskovali neúplné vybratie a vyššie riziko nákazy. Kliešťa vyberte hneď ako dorazíte domov.

Atix spraj na bezpečné odstránenie kliešťovAko kliešťa odstrániť?

 • Kliešťa vždy odstraňujeme s čo najväčšou opatrnosťou. Najskôr aplikujeme na kliešťa dezinfekčný prípravok. Na odstránenie použijeme špeciálnu pinzetu, ktorá má skosené hrany – zoženiete ju takmer vo všetkých lekárňach a stojí okolo 1,5 eur.
 • Kliešťa uchopíme tesne pri koži a kývavými pohybmi doprava a doľava vyťahujeme, kým sa sám neuvoľní. Snažíme sa kliešťa nerozpučiť, pretože tým je riziko infekcie oveľa väčšie. Miesto po uhryznutí opäť vydezinfikujeme.
 • Kliešťa potom zlikvidujeme napr. vyhodením do záchodovej misy, alebo ho zabalíme do papierika a spálime.
  Miesto po uhryznutí aspoň mesiac sledujeme. Podozrivé začervenanie, ktoré nemizne ani po niekoľkých dňoch určite konzultujte s lekárom. Navštívte ho aj vtedy, ak sa vám nepodarilo kliešť správne vytiahnuť a v koži zostala zahryznutá hlavička.

Na čo si dať pozor?

Nepoužívajte na odstránenie žiadne oleje, masť, masti ani mydlá – ide o zastarané rady, ktoré nie sú účinné. Naopak, sa týmto riziko nákazy ešte zvyšuje.

Tiež kliešťa nikdy neodstraňujte len rukou. Používame vždy len pinzetu, alebo klieštiky špeciálne určené na vyberanie kliešťov. Nikdy nie pinzetu na obočie, ktorá je nevhodná svojím zakončením, ale aj preto, že je kovová.

Chorby, ktoré kliešte prenášajú

Lymská borelióza

 • v niektorých oblastiach nakazených aj 70% kliešťov
 • od prisatia preniknú tieto baktérie do 12 hodín do krvného obehu a šíria sa ďalej v organizme

Príznaky lymskej boreliózy

Táto choroba má skoršie a neskoršie štádium. Skoršie štádium má typické príznaky: okolo miesta prisatia kliešťa sa objaví červená škvrna, tá -sa postupom času zväčšuje, má ohraničený lem s bledším miestom v strede. Objaví sa po niekoľkých dňoch až týždňoch. Inkubačná doba je dní. Vyskytuje sa tiež horúčka, triaška, bolesti vo svalocha únava. Príznaky pripomínajú chrípku.  U detí ale aj u dospelých sa môžete na ušnom lalôčiku, na prsnej bradavke či na miešku po prisatí kliešťa nájsť modročervený uzlík, ktorý je sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín.

Neskoré štádium nastupuje mesiace až roky po infikovaní, ktoré sa prejavuje postihnutím kĺbov, kože či nervového systému. Má chronický priebeh.

Kliešťová encefalitída

 • okolo 6% nakazených kliešťov
 • príznaky kliešťového zápalu mozgu sa vyvíjajú obvykle do 14 dní od prisatia infikovaného kliešťa

Príznaky kliešťovej encefalitídy

Inkubačná doba tohto ochorenia sa pohybuje od 7 dní do 28 dní, ale trvať môže aj dlhšie. Prebieha v dvoch vlnách, prvá fáza pripomína skôr ľahkú virózu, pacient pokašliava, tečie mu z nosa, má črevné problémy a trpí nechuťou do jedla. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia, pacient sa bude cítiť lepšie. Po 7 dňoch prichádza druhá fáza – vysoké teploty, bolesti migrénového typu, nesústredenosť, vracanie poruchy koncentrácie.

Ehrlichióza

 • menej častá, podobá sa borelióze
 • častá u ľudí so zníženou obranyschopnosťou
 • v raných štádiách je dobre liečiteľná, najvhodnejšia liečba je antibiotická

Príznaky ehrlichiózy

Prejavuje sa horúčkami, ktoré trvajú od 3 do 8 dní. Sprevádzajú ju bolesti hlavy a svalov.

5 rád ako sa chrániť pred kliešťami5447ae7967a80a738b1437e947ecea7f

 • Vyhýbajte sa oblastiam, kde je výskyt kliešťov najväčší.
 • Použite vhodný repelent určený pre deti – najmä na spodnú časť nôh.
 • Deti chráňte vhodným oblečením – do prírody sú vhodné vysoké topánky, dlhé nohavice aj rukávy.
 • Môžete tiež nechať deti očkovať proti kliešťovej encefalitíde – o tomto očkovaní sa informujte u vášho pediatra.
 • Po pobyte v rizikových oblastiach dieťa vždy doma dôkladne prezrieme.

Na trhu sú dnes k dostaniu aj šetrnejšie spôsoby odpudzovačov. Ide o voňavé náramky, ktoré obsahujú vonné prírodné silice, ktoré ale nevoňajú kliešťom a odpudzujú ich.

Zavesiť ich môžete aj na kočík. Predávajú sa v rôznych farebných kombináciách (pozrieť sa môžete TU).
Deti si tak môžu vybrať svoju obľúbenú farbu a spojiť príjemné s užitočným :-)

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Kedy?  

Zaočkovať sa môžete kedykoľvek počas roka, najlepšie je to počas zimných mesiacov. Na Slovensku máme v súčasnosti registrované bezpečné očkovacie látky ako pre dospelých, tak aj pre deti. Očkovanie spočíva v troch dávkach – prvé by ste mali absolvovať počas zimných mesiacov, druhé mesiac až 3 mesiac po prvej dávke, tretia sa podáva 9 až 12 mesiacoch po druhej.

Kto?

O očkovanie proti kliešťovej encefalitíde môžete požiadať svojho praktického lekára, existujú skupiny obyvateľov, ktorí sú na ochorenie náchylnejšie – lesníci, poľovníci, chatári. Vhodnosť očkovania posudzuje ošetrujúci lekár, ten predpisuje aj očkovaciu látku a očkovanie aj vykonáva.

Proti lymskej borelióze očkovanie nie je, lieči sa antobiotikami.

Ako sa chrániť pred ostatným otravným hmyzom?

Komáre, ovady a ďalší hmyz07222.10-8058664042913

Druhov, ktoré sa u nás vyskytujú, sa nemusíte veľmi báť. Ako prevencia je najlepšie aplikovať najrôznejšie druhy repelentov a prístrojov na odpudzovanie hmyzu, popr. moskytiér, ktoré možno veľmi dobre využiť napr. na detských kočíkoch.

Niektoré repelenty nie sú vhodné pre bábätká alebo malé deti, iné sú naopak vyvinuté priamo pre nich. Dnes už existujú aj elektrické prístroje na odpudzovanie hmyzu určené pre bábätká priamo do postieľky alebo kočíka.

V prípade bodnutia hmyzom existuje množstvo lokálnych prípravkov na stíšenie prejavov uštipnutia vo forme chladivých gélov s protisvrbivým účinkom a znižujúcim opuchom alebo novších priehľadných náplastí s obsahom upokojujúcich látok.

Previous ArticleNext Article
Jmenuji se Nina, je mi 23 let a nadšeně fotím, miluji dobré jídlo a internety. Více prozradí můj Instragram - https://www.instagram.com/whatitsgonnabe/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *