Nákupný poradca

Kedy je čas na prvé topánočky a čoho sa vyvarovať?

Prve-detske-topanky

Nákup prvej detskej obuvi by ste rozhodne nemali uponáhľať! Prečo je to tak dôležité a aké parametre by mali prvé topánky spĺňať?


V tomto prípade platí pomerne jednoduché pravidlo – kým dieťa nechodí, topánky nepotrebuje. Dieťa obúvame až vo chvíli, keď sa samo postaví a začne chodiť v priestore, aj keď je to napríklad len za ruku. Hlavnou funkciou topánok je totiž chrániť nohu pred vonkajšími vplyvmi, mechanických poranením, chladom či teplom a pred prípadným pošmyknutím. V neposlednom rade by mala obuv poskytovať detskej nôžke oporu.

Detskí lekári sa domnievajú, že roztomilé topánočky, ktoré rodičia v posledných rokoch veľmi radi deťom zaobstarávajú, hoci ešte len ležia a nechodia, pre nich môžu byť do istej miery škodlivé. Topánka môže pôsobiť ako obmedzujúci faktor v pohybe. V priebehu lezenia si dieťa pohybom neustále tvaruje klenbu nohy. Ak rodičia dieťaťu dajú topánočky len „na ozdobu“ môže sa stať, že noha nebude mať možnosť pohybovať sa prirodzene a pôjde pohybom proti topánočke. Neodporúča sa preto dávať deťom topánky ani do kočíka.

Podľa čoho vyberať prvé topánky?

Prvý faktorom by mala mať samozrejme veľkosť. Najlepšie ju zmeriate, keď dieťa postavíte na tvrdý papier a obkreslíte ceruzkou kolmo nôžku. Získate tak základnú veľkosť chodidla. Než samotný obrys nohy vystrihnete a vydáte sa do obchodu, pridajte pri tých úplne prvých topánok pred najdlhší prstík 10-12 mm. V obchode sa vám potom budú topánky vyberať lepšie. A na čo dať ešte pozor?

Výška – teda priestor, ktorý sa klenie nad detskými prstíkmi. V tejto časti by mala byť topánka taká vysoká, aby v nej mohlo dieťa prstami voľne pohybovať.

Materiál – topánka pre zdravý vývoj dieťaťa by mala byť ľahká, pružná a mäkká na došľap. Najlepšie samozrejme z prírodných materiálov s dostatočným priestorom.

Opätok – ide o časť topánky, ktorá vedie od päty nahor a poskytuje nožičke oporu. Opätok by mal byť pevný.

Šnurovanie – či už sa rozhodnete pre šnúrky alebo suchý zips, v každom prípade by malo byť šnurovanie alebo upínanie topánky také, aby sa dalo dobre upevniť okolo drobného členku.

Konštrukcia – celkovo by mala topánka pomáhať dieťaťu niesť váhu a zabraňovať napr. vybočovaniu päty, čo je pomerne častá ortopedická vada u detí.

Ako spoznáte kvalitnú obuv?

Pravda je, že nie je úplne jednoduché orientovať sa na trhu medzi tým obrovským množstvom značiek a druhov topánok. Ako teda môžeme s istotou určiť, či ide o obuv pre deti zdravotne nezávadnú? Pomôckou pre vás môže byť certifikát „so žirafou“ – symbol žirafy totiž reprezentuje zdravú obuv.

Pri výbere si ale dajte pozor aj na opätok, ktorý sme už spomínali. Keď je totiž príliš nízky, neposkytuje dieťaťu dostatočnú oporu. Treba si uvedomiť, že noha ovplyvňuje postoj celého tela po celý život, takže nekvalitná topánka môže hneď spočiatku napáchať nezvratné škody. A akých chýb sa mamičky najčastejšie nevedomky dopúšťajú?

Príliš malá topánka – pokiaľ nemá dieťa v prednej časti dostatok miesta pre prsty, začne ich krčiť, nesprávne nohu zaťažovať a od toho sa potom odvíja postavenie celého tela a následného mechanizmu chôdze.

Voľný členok – ak nie je upevnenie okolo členku skutočne pevné, môže dieťa začať viac zaťažovať vnútornú stranu nožičky, čo môže mať vplyv na vznik plochej nohy či iných deformít.

Ťažké topánky – ak sú topánky pre dieťa príliš ťažké, sťažujú mu chôdzu, preťažujú určité svalové skupiny a chôdza sa stáva nekvalitnou.

Na záver je tiež nutné povedať, že by ste mali, najmä u tých najmenších detí, kontrolovať každý mesiac, či im topánka ešte veľkostne vyhovuje. Nezdá sa to, ale nožička im rastie naozaj rýchlo a podľa detských lekárov je najčastejšou chybou mamičiek práve to, že nekontrolujú, či deťom topánka sedí.

Previous ArticleNext ArticleDushi-lampička

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *