Tehotenstvo

Keď s vami lomcujú emócie…

Emócie sú prirodzenou súčasťou nášho života a ozývajú sa v najrôznejších situáciách.

Jednou z nich je aj pôrod. Práve emócie a ich prežívanie ho robí jedinečným zážitkom pre nás, naše dieťatko a našu rodinu.

Čo od nich môžeme čakať?

Pôrod je namáhavý proces, ktorý si vyžaduje okrem poriadnej dávky fyzického úsilia aj vnútornú silu – trpezlivosť, odhodlanie a výdrž, ktoré sa ale nedajú napĺňať na sto percent počas celého pôrodu, a preto prichádzajú na scénu rôzne momenty spojené s emóciami, čo je však úplne prirodzené .

Dôležité je, aby vám neprerástli cez hlavu a nestiahli vás ako splašené kone niekam, kde ste sa vôbec nechceli ocitnúť.

balicek-do-porodnice SK

Čo očakávať pred pôrodom a po ňom

V posledných mesiacoch tehotenstva to s vedomím nadchádzajúcich zmien začína vo vás všetko vrcholiť.

Niektoré budúce mamičky si na nosenie bruška celkom zvykli a neprekážalo by im jeho nosenie aj naďalej. Iné sa už nemôžu dočkať „kedy to už bude“.

Samozrejme, že v týchto chvíľach pociťujete potešenie a radostné očakávanie zo skorého stretnutia s vaším bábätkom, ale na druhej strane treba uznať, že prichádzajú aj pocity spojené s obavami – so strachom, či úzkosťou: Čo bude? Ako to budete zvládať? Kedy to vlastne príde?

Úzkosť je typická pre prvorodičky, ktoré pôrod ešte nezažili a ich obavy sa týkajú pôrodu ako takého a pocitov s ním spojených, ktoré sú pre nich zatiaľ veľkou neznámou a ktoré ich ešte len čakajú.

Aj keď viete, že najväčšie obavy máte z pôrodných bolestí, ešte neviete, aké budú. Pôrodné bolesti sú iné ako ostatné typy bolesti a môžete o nich aj stokrát počuť. Samozrejme len až keď ich zažijete na vlastnej koži, pochopíte, o čom to tie ostatné mamičky vlastne rozprávali.

Strach je charakterizovaný ako obava z niečoho konkrétneho, kedy vieme jasne opísať to, čoho sa bojíme.

Preto sa strach pripisuje skôr druhorodičkám, ktoré majú aspoň jeden pôrod za sebou a dokážu strach priradiť k určitej situácii či pocitu.

Ale aj prvorodičky môžu vedieť vyjadriť strach, napríklad z niektorých medicínskych zákrokov, ktoré už v minulosti absolvovali, ale v inej súvislosti (napr.: klystír, holenie, injekcie…), alebo majú strach z prístupu zdravotníckeho personálu či z nemocničného prostredia (zvuky, farby, vône…) a pod.

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *