Bábätko

Čo spôsobuje detské zapareniny a ako sa ich zbaviť?

Je veľmi nepríjemné, keď vaše dieťa trpí zapareninami. Viete, že má bolesti a urobila ste čokoľvek, aby ste ich svojho bábätka zbavila. Poďme sa pozrieť na to, čo zapareniny spôsobuje a hlavne – ako sa ich môžete zbaviť a predchádzať ich vzniku.

Ak je vaše dieťa zaparené len mierne, bude pravdepodobne stačiť nechať pokožku pri prebaľovaní poriadne vyvetrať a starostlivo namazať vhodným krémom. Ak sa zapareniny zhoršia, mokvajú alebo krvácajú, môže byť liečba oveľa zložitejšia.

Najlepšia rada je pokúsiť sa eliminovať výskyt tejto plienkovej vyrážky. Ak viete, čo ju spôsobuje, môžete jej úspešne predchádzať.

Typickými príčinami zaparenín sú:

  • Podráždenie dlhodobým stykom s močom alebo stolicou.
  • Bábätko je kyslé potraviny.
  • Používanie príliš malých plienok, ktoré potom dráždia kožu.
  • Rôzne typy ekzémov alebo iných nediagnostikovaných kožných ochorení.
  • Alergická reakcia na látky obsiahnuté v plienkach, detských obrúskoch alebo krémoch – v tom prípade je vhodnejšie zadoček omývať vlažnou tečúcou vodou.
    Ak je nutné použiť vlhčené obrúsky, vyvarujte sa tým, ktoré obsahujú konzervanty a sú parfumované.
    Šetrné obrúsky si môžete tiež ľahko vyrobiť doma – ukážeme vám to na videu.

https://www.youtube.com/watch?v=L1vllBJyMEA
„Viedol sa pomerne dlhý spor v tom, či je lepšie používať jednorazové alebo látkové plienky, v závere sa lekári zhodujú, že jednorazová plienka je už natoľko vyspelá, že v týchto prípadoch je lepšie využívať práve ju. Akrylátový gélový materiál vnútri plienok absorbuje tekutinu, premení ju na gél a nedochádza už k spätnému pôsobeniu moču na detskú pokožku. Látkové plienky sú často fixované vrchnými nohavičkami a dochádza k zvyšovaniu vlhkosti postihnutých partií. Savosť látkových plienok je menšia. Odporúčame v prípade akútnej dermatitídy používať jednorazovú plienku, ideálne o jedno číslo väčšiu, ktorá zamedzí zvýšenému treniu a má ešte väčšiu savosť jadra, „hovorí detská pediatrička MUDr. Michala Knězková. Ak ste zástancami láktových plienok, sú alternatívou ekologické jednorazové plienky, napríklad od značky NATY.

8 tipov ako sa zbaviť zaparenín

1. Udržujte dieťa v suchu.

2. Nenechajte svoje dieťa spať celú noc v špinavej plienke. Plienku vymeňte, aj keď to bude znamenať narušenie spánku.

3. Vždy myslite na to, aby ste mali po ruke dostatok čistých plienok.

4. Vykúpte alebo osprchujte bábätko miesto používania komerčných vlhčených obrúskov.
Môžete použiť jemné mydlo, ale len ak je to nevyhnutne potrebné. Takéto mydlo by nemalo obsahovať dráždivé zložky ako sodium laureth sulfát. Benefitom je, ak obsahuje zložku antiseptickú ako je Cutosan. Postačí ale aj teplá voda.

5. Zaistite cirkuláciu vzduchu – pokiaľ je to možné, pripevnite plienku voľnejšie alebo nechajte dieťa behať nahé.
Nechajte vaše bábätko spať bez plienky napríklad na nepriepustnej plachte alebo uteráku, ktorý neskôr vyperiete.

6. Vždy naneste trošku krému proti zapareninám. Dôkladne umytý zadoček ošetrite masťou určené na zapareniny (Bepanthen, Rybilka, Sudocrem, TOPVET Panthenol, kalciová či zinková masť). Najúčinnejšou látkou v ochrane pokožky je oxid zinočnatý. Ak vyberiete masť s obsahom oxidu zinočnatého, je potrebné nanášať na pokožku len slabú vrstvu. Pod silnou vrstvou (je nepriedušná) sa potom ľahko množia patogény a stav sa môže naopak zhoršovať.

7. Ak je koža veľmi podráždená, skúste namáčanie do teplej vody na dobu 10 minút. Toto môžete vykonávať trikrát denne. Môžete pridať 2 lyžice jedlej sódy a potom použiť krém proti kvasinkám.

8. Počas doby hojenia sa vyhnite novým a dráždivým potravinám. Držte sa toho, o čom viete, že vášmu bábätku neubližuje a s čím nemá problémy. Nové potraviny môžete zaradiť po vymiznutí ťažkostí.

Záver

Ak vyššie uvedené rady vášmu dieťaťu v priebehu pár dní neuľavia, navštívte svojho pediatra. Možnou príčinou zhoršovania zaparenín môžu byť aj plesňové alebo bakteriálne infekcie, ktoré môže diagnostikovať len lekár, ktorý nasadí vhodnú liečbu v podobe antiseptických, antibiotických alebo antimykotických mastí, ako je napríklad Imazol krémpasta (antimykotický a antibakteriálny prípravok).

Najčastejšou komplikáciou býva kandidová superinfekcia. Na závažné zápaly a komplikované postihnutia pokožky, kde nám bežné ATB a AM masti nezaberú, upokojíme zápal krátkodobým použitím prípravkov kortikoidných.

Snímka obrazovky 2016-10-27 o 8.02.50

Previous ArticleNext Articlev zime starať o pleť
Jmenuji se Nina, je mi 23 let a nadšeně fotím, miluji dobré jídlo a internety. Více prozradí můj Instragram - https://www.instagram.com/whatitsgonnabe/

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *