Čo nepodceniť pri výbere správneho cumlíka?

Čo nepodceniť pri výbere správneho cumlíka?>
Mali ste pocit, že výberu cumlíka ste venovali dostatok času? Vyberali ste skôr podľa toho, ako sa vám páčil, alebo ste starostlivo preberali v obchode stojan s dudlíkmi a hľadali ten správny? Poďte sa spolu s nami pozrieť nato, aký cumlík je "ten správny" a na čo si pri jeho výbere treba dávať pozor.

Dôležitá je veľkosť aj materiál

Prvé, na čo by ste sa mali pri výbere cumlíka zamerať, je jeho veľkosť. Cumlík sa vyrába v kategóriách rozdelených podľa veku dieťaťa, teda pre najmenších vo veku 0 až 6 mesiacov, ďalej 6 až 18 mesiacov a pre staršie deti - 12 až 18 mesiacov. Avent cumlíkV niektorých predajniach je možné zohnať aj špeciálne cumlíky pre predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou váhou. Vekové kategórie by ste mali dodržiavať, pretože nie je vhodné, aby novonarodené dieťa cmúľalo cumlík pre batoľatá. Rozdiel vo veľkosti ich úst je totiž veľký. Správne zvolená veľkosť cumlíka teda znižuje riziko deformácie poschodia či zúbkov. Informácie o tom, pre ako veľké dieťa je cumlík vhodný, nájdete vo väčšine prípadov uvedené priamo na obale. Akékoľvek univerzálne veľkosti alebo produkty bez uvedenia kategórie radšej nekupujte, vyhnete sa tak prípadným komplikáciám. V súčasnej dobe je možné dostať cumlíky vyrobené z dvoch prírodných a zdravotne nezávadných materiálov. Ide o cumlíky silikónové, ktoré sú úplne priehľadné, a kaučukové, ktoré majú typické žltohnedé zafarbenie. Asi najzásadnejší rozdiel je ten, že pri silikóne sa uvádza, že by mal byť trvanlivejší a stálejší. Mal by tak vydržať viac, než kaučukový. Na druhej strane, vzhľadom k tomu, že je potrebné cumlíky z hygienických dôvodov meniť, nie je nutné siahnuť automaticky po silikóne. Odporúčame preto nechať dieťa, aby si "vybralo samo". Dajte mu "ochutnať" oba materiály a uvidíte. Niektoré deti jasne uprednostňujú mäkší kaučuk. Sanie je pre nich trochu jednoduchšie. Iné preferujú silikón - pre jeho pevnosť.

Avent cumlík fľaška retiazkaAko veľmi je dôležitý tvar?

Zadovážiť si tak môžete klasické cumlíky, ktoré majú typický tvar kvapky, alebo ortodontické, čiže anatomicky tvarované cumlíky. Tie majú vnútornú časť "skosenú" a podľa jednotlivých výrobcov zaručujú správnu polohu jazyka pri saní, čo má predchádzať vzniku množstva ortodontických vád. Ani odborníci sa však v tejto otázke doteraz neboli schopní zhodnúť. Kým jedni tvrdia, že anatomicky tvarovaný cumlík môže vznik vád obmedziť, iní sa domnievajú, že naša generácia také cumlíky nemala a nikto nezaznamenal nárast pacientov v ordináciách zubných lekárov. Možno sa preto držte vlastného dobrého úsudku a snažte sa spolu s pribúdajúcimi mesiacmi obmedzovať používanie cumlíka, napríklad len na noc. Dôležité odporúčanie  • Všímajte si, či má cumlík dierkovaný tvarovaný štít (tá časť, ktorá dieťaťu pozerá z úst). Otvory totiž zabezpečujú priechod vzduchu a zabraňujú tomu, aby sa cumlík dieťaťu lepil na pusinku. • V žiadnom prípade nekupujte cumlíky v pochybných obchodoch, na trhoviskách či podobných miestach. Materiál cumlíka by totiž nemusel spĺňať prísne kritériá a mohol by byť zdravotne závadný.

Ako cumlík používať

  • Aby ste sa vyhli tomu, že vaše dieťatko bude s cumlíkom pobehovať ešte v troch rokoch, mali by ste ho správne používať. Nedávajte mu ho vždy, keď si ho pýta, choďte na to rafinovane.
  • Cumlík nepriväzujte ku krku alebo k postieľke vášho dieťatka, aby nedošlo k uduseniu. Používajte len špeciálne klipy na cumlík, ktoré vám môžu uľahčiť jeho neustále hľadanie.
  • Dôležitá a podstatná je aj starostlivosť o cumlík. Nikdy z neho neodstraňujte nečistoty tým, že si ho dáte do úst. Vždy ho opláchnite špeciálnym prostriedkom alebo len v čistej vode.
  • Ak je cumlík opotrebovaný, kúpte nový.

Cumlík AventMýty - veriť im alebo nie?

Znižujú riziko syndrómu náhleho úmrtia?

V tomto prípade by ste si asi povedali, že ide o úplný nezmysel. Opak je ale pravdou. Hneď niekoľko vedeckých štúdií preukázalo, že u detí, ktoré používajú cumlík pravidelne, je podstatne nižšie riziko (a výskyt) syndrómu náhleho úmrtia novorodenca. Ide o to, že vďaka pohybu, ktorý dieťa vykonáva pri saní, je jeho spánok ľahší a riziko zastavenia dychu je nižšie. Cumlík zároveň pomáha udržiavať otvorené dýchacie cesty.

Ak je dieťa dojčené, nemalo by cumlík používať?

V pôrodnici sa môžete stretnúť s odporúčaním nedávať dojčeným novorodencom cumlík. Skôr sa predpokladalo, že ak dáte dieťaťu, ktoré si ešte na prsník poriadne nezvyklo, cumlík, bude zmätené a môže neskôr prsník odmietať. Preto mamičky dávali deťom cumlík prvýkrát až mesiac po narodení. V súčasnej dobe ale stále viac odborníkov pripúšťa, že cumlíky dieťa neodrádzajú od dojčenia a navyše sú účinnou prevenciou syndrómu náhleho úmrtia. Dodržujte ale jednu zásadu. Cumlík dieťatku ponúknite až po výdatnom kŕmení.Babymoov držiak na cumlík

Ak má dieťa cumlík počas prvých dvoch rokov života, nevyskytujú sa obvykle žiadne problémy, spôsobené jeho používaním. Ústa dieťaťa sú totiž v tomto období veľmi tvárne. Problém môže nastať vo chvíli, keď používate cumlík aj po druhom roku života. V takom prípade sa môžu vyskytnúť isté anomálie - krížový zhryz alebo zle zarovnané zuby. To však nie je spôsobené len vekom, ale aj intenzitou, akou dieťatko cumlík saje alebo hryzie. Dbajte preto, aby dieťa dostávalo len jemné cumlíky, ktoré nevyvíjajú tlak na predné zuby a zhruba od roka a pol pomaly od cumlíka začnite dieťa odstavovať.

Cumlíky môžu zvýšiť riziko ušných infekcií?

Pravda je, že u starších detí, ktoré pravidelne cumlíky používajú, je zaznamenaný až o tretinu vyšší výskyt ušných infekcií, ako u tých, ktoré ho prestali po pol roku života používať. Všetko spôsobuje zmena tlaku v ušiach vplyvom silného sania. Rozdiel tlaku môže zabrániť vypúšťaniu tekutiny do trubice, ktorá spája stredné ucho so zadnou časťou nosa a krku. Ak sa tekutina zhromažďuje, môže vzniknúť infekcia. Ak vás trápia pravidelne sa opakujúce infekcie ušiek, zvážte aj túto variantu a snažte sa dieťa od cumlíku odnaučiť.