Lifestyle, Moderný rodič

Čo by mali deti zažiť, kým vyrastú?

Doba sa zásadne mení, to čo pre nás a našich rodičov bývalo kedysi veľké dobrodružstvo, dnes neprinúti deti ani sa zdvihnúť od televízie alebo tabletu. Existujú ale určité zážitky, ktoré by nemalo žiadne dieťa premeškať. Schválne, koľko ste toho už stihli a čo vás ešte čaká?

Najmenšie deti sa učia napodobňovaním, využívajú svoje zážitky, skúsenosti … Sú veci, ktoré nejdú „spoznať“ len z rozprávania. Zabudnite na chvíľu na pravidlá, na to, že bude dieťa špinavé alebo že to nie je úplne najzdravšie!

Čo by mali vaše deti určite zažiť?

Vyliezť na strom – Nehovorte, že ste si to nevyskúšali. To dobrodružstvo, keď sa sami vydriapu na konár … Svet vyzerá hneď inak. A čerešne alebo jabĺčka chutia z koruny stromu predsa oveľa lepšie!

Váľať sudy z kopca – Hoďte na chvíľku kliešte za hlavu, vyberte mierny kopec a ukážte dieťaťu zábavu našej doby. Môžete usporiadať preteky, kto bude skôr pod kopcom, alebo kto dokáže vstať, bez toho aby sa smiešne zamotal.

Púšťať šarkana – Buď si ho môžete vyrobiť spoločne alebo nejakého kúpiť a potom hurá na pole alebo niekam, kde nehrozí, že sa drak zamotá do drôtov alebo skončí na streche obchodného centra. Púšťanie šarkana by malo zažiť každé dieťa.

6182505S-5414561825050

Spať pod holým nebom (alebo v stane) – Kto nespal pod holým nebom alebo pod stanom, netuší, o čo prichádza. Môžete pozorovať hviezdičky, načúvať nočným zvukom prírody alebo si pripraviť jedlo na ohni. Na taký zážitok sa nezabúda!

Postaviť si bunker – Kríky na sídliskách, lesné porasty alebo tajné miestečko na záhrade … Všetky takéto „domčeky“ sú pre malých obyvateľov veľmi dôležité. Majú pocit, že sú tu svojimi pánmi a užívajú si svoje malé súkromie.

Behať v daždi v blate a kalužiach – Celú cestu do škôlky, z obchodu alebo z prechádzky napomíname deti, aby nešliapali do kaluží. Tak prečo ich raz neobliecť do pršiplášťu a gumákov a neužiť si poriadnu srandu medzi kvapkami dažďa?

Stavať zvieratká z gaštanov – Keď si urobíte pekné popoludnie s kakaom a vytvoríte pár veselých zvieratiek z gaštanov, nič nepokazíte a dieťa si okrem krásneho zážitku vyskúša aj niečo nové. Len opatrne! Aby nedošlo k úrazu!

Guľovať sa – Snehu býva síce v posledných rokoch pomenej, to by ale nemalo zabrániť deťom spoznať, čo je to guľovanie. Všetko je povolené! Takže urobiť nadýchanú guľu, zamieriť a strieľať!

Ísť na výlet na bicykloch – Ak máte strach, že to vaše zlatíčko nezvládne, vyberte kratšiu trasu. Uvidíte, že to pre neho bude oveľa prínosnejšie, než keď ho posadíte za seba do sedačky a ono smie ten ubiehajúci svet len ​​pozorovať …

Prejsť spadnutý strom – Existuje väčšia lákadlo, ako keď vyskočíte na spadnutý strom a vyskúšate svoje umenie rovnováhy? Tým najmenším pomôžu rodičia a tí statočnejší to môžu skúsiť sami. Tak schválne, zvládnete to alebo nie?

Kúpať sa v potoku – Je tu väčšinou málo vody, mierny prúd a veľa vecí k objavovaniu … Čo takto urobiť priehradu a skúsiť ju zastaviť? Alebo z kamienkov postaviť vežičku? Len pozor, aby ste neprechladli!

Ísť na huby – Ak sú rodičia vášniví hubári, nemali by sa obávať vziať so sebou deti do lesa! Naučia sa spoznávať jednotlivé druhy, pracovať na svojej trpezlivosti a zoznamujú sa s prírodou okolo seba.

Opiecť si špekáčiky na ohni – Nie je to práve najzdravšie jedlo, ale čo, svet sa snáď nezrúti. Rozkrojte deťom klobásky, napichnite a pomôžte im ich opatrne opiecť. Taká dobrota vonku, to sa len tak nevidí …

Piecť zemiaky v žeravých uhlíkoch – Ďalšia mňamka, ktorú by malo každé dieťa ochutnať. Až bude ohník hasnúť, vhoďte pár zemiakov do žeravých uhlíkov a nechajte ich zmäknúť. Len pozor, aby si deti nepopálili pusinku.

Stavať snehuliaka – Keď napadne dostatok snehu, malo by si dieťa postaviť aspoň malého snehuliaka. Z troch väčších gulí na sebe postavených a doplnených o pár nevyhnutných kúskov, bude mať radosť celá rodina!

Robiť anjelov v snehu – Tú správnu atmosféru získate, keď sa trochu zotmie, rozsvietia sa lampy a potom s deťmi padnete na chrbát a užijete si tú magickú chvíľu pri robení anjelikov do snehu …

Sánkovať a bobovať sa – Akonáhle pokryje stráne biely sneh je ten najvyšší čas vytiahnuť všetko, na čom sa dá jazdiť a užiť si neuveriteľnú jazdu. Len sa teplo oblečte, nech toto zimné vyčíňanie neskončí chorobou.

Previous ArticleNext Article
Jmenuji se Nina, je mi 23 let a nadšeně fotím, miluji dobré jídlo a internety. Více prozradí můj Instragram - https://www.instagram.com/whatitsgonnabe/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *