Cisárskym rezom v Slovenskej republike rodí zhruba 30 % žien. Je všeobecne známe, že najlepší spôsob, ako môže bábätko prísť na svet, je prirodzenou cestou – priechodom pôrodnými cestami, čo prináša mnoho benefitov ako pre neho samotného, tak aj pre mamičku. Cisársky rez je chirurgickým zákrokom, operáciou indikovanou pôrodníkom, ktorá so sebou nesie určité negatíva a riziká. Pôrod cisárskym rezom môže byť pre ženu až šesťkrát rizikovejší ako pôrod vaginálny, a preto sa pôrod cisárskym rezom vykonáva len v prípadoch významných rizík alebo ohrozenia zdravia či života matky alebo dieťaťa.
Medzi plánovaným a akútnym cisárskym rezom je rozdiel predovšetkým z hľadiska dôvodu jeho vykonania. Plánovaný cisársky rez prebieha na základe rozhodnutia lekára, s vaším súhlasom. Dôvodov, prečo ho podstúpiť, môže byť niekoľko: napr. nesprávna poloha bábätka, opakovaný pôrod cisárskym rezom (znemožňujúci pôrod štandardným spôsobom) alebo niektoré zdravotné komplikácie. Pokiaľ v priebehu prirodzeného pôrodu nastanú závažné komplikácie, ošetrujúci lekár môže rozhodnúť pre akútny cisársky rez.
Nevýhody cisárskeho rezu
Pri cisárskom reze je bábätko vybraté z bruška mamičky, neprechádza tak pôrodnými cestami, a tak sa organizmus bábätka neosídľuje matkinými prospešnými baktériami. Táto tzv. novorodenecká mikrobiota má vplyv na ďalšie osídlenie čriev dieťaťa a tiež na rozvoj jeho imunity, čo spolu úzko súvisí. Deti narodené cisárskym rezom majú odlišné zloženie črevnej mikrobioty od bábätiek narodených prirodzene, a je u nich tak treba rozvoj mikrobioty podporovať vhodnou výživou. Ideálne hneď po narodení prostredníctvom dojčenia a materského mlieka.
Ďalšou vecou, ktorá môže byť cisárom sťažená, sú horšie podmienky pre bonding – prvý vzájomný kontakt s bábätkom a to najmä v prípade výkonu vykonaného v celkovej anestézii. Pri pôrode plánovaným cisárskym rezom, je zvolená obvykle čiastočná anestézia, kedy je mamička pri vedomí. Ak to dovoľuje stav po operácii, bonding môže prebehnúť rovnako ako v prípade prirodzeného pôrodu. V prípade cisárskeho rezu s celkovou anestéziou, keď je žena v priebehu operácie uspaná, je bábätko prvýkrát priložené k prsníku až po jej prebudení, teda nie bezprostredne po pôrode. V bondingu však môže mamičku zastúpiť otec dieťaťa hneď na pôrodnej sále.
Po pôrode cisárskym rezom sa môže tiež objaviť oneskorený nástup laktácie. Je veľmi dôležité stimulovať tvorbu a uvoľňovanie materského mlieka tým, že je dieťatko prikladané k prsníku pravidelne – kedykoľvek prejaví záujem o kŕmenie alebo cca každé 2-3 hodiny, aj keď sa zdá, že ešte nič nepije. Materské mlieko je tou najlepšou výživou, ktorú môže bábätko dostávať. Tvorí sa u mamičky priamo pre neho „na mieru“.
Rekonvalescencia po cisárskom reze zaberie o trochu dlhší čas. Predsa len to je operácia a po prirodzenom pôrode je oveľa jednoduchšie dostať sa skôr späť do formy. Odporúča sa dodržiavať pokojnejší režim bez väčšej záťaže po dobu cca 8 týždňov. Jazva a zrasty môžu trochu bolieť a niektoré polohy na dojčenie dieťaťa môžu byť nepríjemné kvôli bolesti. U menšieho percenta rodičiek sa tiež môžu objaviť problémy so zrastami v oblasti okolo jazvy. Iste oceníte, pokiaľ vám niekto v prvých týždňoch pomôže. Aj v pôrodnici musíte zostať o pár dní dlhšie ako po prirodzenom pôrode.
Po pôrode cisárskym rezom je o niečo viac pravdepodobné, že žena bude rodiť cisárskym rezom aj ďalšie deti. Nie je to síce podmienkou, ale je to častejšie. Viac ako 3 cisárske rezy lekári striktne neodporúčajú kvôli ďalším možným zdravotným komplikáciám.
Výhody cisárskeho rezu
Pri plánovanom cisárskom reze poznáte termín pôrodu, a tak odpadá mnoho neistôt – kedy ísť do pôrodnice, či vám (ne)praskne voda, ako bude pôrod prebiehať atď. Samotná operácia je veľmi rýchla, väčšinou trvá cca 15 minút. V súčasnosti sa zdravotníci snažia urobiť všetko pre to, aby sa priebeh samotného cisárskeho rezu čo najviac priblížil prirodzenému pôrodu a mamička mohla byť s bábätkom v kontakte hneď po zákroku.
Prirodzený pôrod sa niekedy nezaobíde bez drobných komplikácií, nastrihnutia alebo natrhnutia hrádze, s čím sa pri cisárskom reze nestretnete. Rovnako vám nehrozia možné problémy s drobným únikom moču, ktorého pravdepodobnosť sa pôrodom prirodzenou cestou zvyšuje (avšak je možné ho zmierniť napr. pravidelným cvičením panvového dna, kedy vám najlepšie poradí fyzioterapeut).