Bábätko, Miminko, Pre mamičky, Pro maminky

Cisársky rez a jeho (ne)výhody

Cisárskym rezom v Slovenskej republike rodí zhruba 30 % žien. Je všeobecne známe, že najlepší spôsob, ako môže bábätko prísť na svet, je prirodzenou cestou – priechodom pôrodnými cestami, čo prináša mnoho benefitov ako pre neho samotného, tak aj pre mamičku. Cisársky rez je chirurgickým zákrokom, operáciou indikovanou pôrodníkom, ktorá so sebou nesie určité negatíva a riziká. Pôrod cisárskym rezom môže byť pre ženu až šesťkrát rizikovejší ako pôrod vaginálny, a preto sa pôrod cisárskym rezom vykonáva len v prípadoch významných rizík alebo ohrozenia zdravia či života matky alebo dieťaťa. 

Medzi plánovaným a akútnym cisárskym rezom je rozdiel predovšetkým z hľadiska dôvodu jeho vykonania. Plánovaný cisársky rez prebieha na základe rozhodnutia lekára, s vaším súhlasom. Dôvodov, prečo ho podstúpiť, môže byť niekoľko: napr. nesprávna poloha bábätka, opakovaný pôrod cisárskym rezom (znemožňujúci pôrod štandardným spôsobom) alebo niektoré zdravotné komplikácie. Pokiaľ v priebehu prirodzeného pôrodu nastanú závažné komplikácie, ošetrujúci lekár môže rozhodnúť pre akútny cisársky rez. 

 Nevýhody cisárskeho rezu 

Pri cisárskom reze je bábätko vybraté z bruška mamičky, neprechádza tak pôrodnými cestami, a tak sa organizmus bábätka neosídľuje matkinými prospešnými baktériami. Táto tzv. novorodenecká mikrobiota má vplyv na ďalšie osídlenie čriev dieťaťa a tiež na rozvoj jeho imunity, čo spolu úzko súvisí. Deti narodené cisárskym rezom majú odlišné zloženie črevnej mikrobioty od bábätiek narodených prirodzene, a je u nich tak treba rozvoj mikrobioty podporovať vhodnou výživou. Ideálne hneď po narodení prostredníctvom dojčenia a materského mlieka. 

Ďalšou vecou, ktorá môže byť cisárom sťažená, sú horšie podmienky pre bonding – prvý vzájomný kontakt s bábätkom a to najmä v prípade výkonu vykonaného v celkovej anestézii. Pri pôrode plánovaným cisárskym rezom, je zvolená obvykle čiastočná anestézia, kedy je mamička pri vedomí. Ak to dovoľuje stav po operácii, bonding môže prebehnúť rovnako ako v prípade prirodzeného pôrodu. V prípade cisárskeho rezu s celkovou anestéziou, keď je žena v priebehu operácie uspaná, je bábätko prvýkrát priložené k prsníku až po jej prebudení, teda nie bezprostredne po pôrode. V bondingu však môže mamičku zastúpiť otec dieťaťa hneď na pôrodnej sále. 

Po pôrode cisárskym rezom sa môže tiež objaviť oneskorený nástup laktácie. Je veľmi dôležité stimulovať tvorbu a uvoľňovanie materského mlieka tým, že je dieťatko prikladané k prsníku pravidelne – kedykoľvek prejaví záujem o kŕmenie alebo cca každé 2-3 hodiny, aj keď sa zdá, že ešte nič nepije. Materské mlieko je tou najlepšou výživou, ktorú môže bábätko dostávať. Tvorí sa u mamičky priamo pre neho „na mieru“. 

 Rekonvalescencia po cisárskom reze zaberie o trochu dlhší čas. Predsa len to je operácia a po prirodzenom pôrode je oveľa jednoduchšie dostať sa skôr späť do formy. Odporúča sa dodržiavať pokojnejší režim bez väčšej záťaže po dobu cca 8 týždňov. Jazva a zrasty môžu trochu bolieť a niektoré polohy na dojčenie dieťaťa môžu byť nepríjemné kvôli bolesti. U menšieho percenta rodičiek sa tiež môžu objaviť problémy so zrastami v oblasti okolo jazvy. Iste oceníte, pokiaľ vám niekto v prvých týždňoch pomôže. Aj v pôrodnici musíte zostať o pár dní dlhšie ako po prirodzenom pôrode.

Po pôrode cisárskym rezom je o niečo viac pravdepodobné, že žena bude rodiť cisárskym rezom aj ďalšie deti. Nie je to síce podmienkou, ale je to častejšie. Viac ako 3 cisárske rezy lekári striktne neodporúčajú kvôli ďalším možným zdravotným komplikáciám. 

 Výhody cisárskeho rezu 

Pri plánovanom cisárskom reze poznáte termín pôrodu, a tak odpadá mnoho neistôt – kedy ísť do pôrodnice, či vám (ne)praskne voda, ako bude pôrod prebiehať atď. Samotná operácia je veľmi rýchla, väčšinou trvá cca 15 minút. V súčasnosti sa zdravotníci snažia urobiť všetko pre to, aby sa priebeh samotného cisárskeho rezu čo najviac priblížil prirodzenému pôrodu a mamička mohla byť s bábätkom v kontakte hneď po zákroku. 

Prirodzený pôrod sa niekedy nezaobíde bez drobných komplikácií, nastrihnutia alebo natrhnutia hrádze, s čím sa pri cisárskom reze nestretnete. Rovnako vám nehrozia možné problémy s drobným únikom moču, ktorého pravdepodobnosť sa pôrodom prirodzenou cestou zvyšuje (avšak je možné ho zmierniť napr. pravidelným cvičením panvového dna, kedy vám najlepšie poradí fyzioterapeut). 

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *