Moderný rodič

Cestujte s nami: Rakúsko s malými deťmi – lokalita Zell am See

Cestuje s vami Petra Kulhanová

Rakúsko a rodinná dovolenka? Prečo nie! V Rakúsku totiž dokázali skvele prepojiť zábavu ako pre rodičov, tak pre deti (pretože tak nejako vytušili, že rodičia sa chcú počas dovolenky tiež baviť!), to všetko v nádhernej prírode. K tomu baby friendly hotely či penzióny, kde sa na vás nebudú mračiť, keď po vás ostane zapatlaný obrus.

Nádherné výhledy z přehradního díla Mooserboden.
Nádherné výhľady z prehradného diela Mooserboden.

Lokalita Zell am See je jednou z najobľúbenjších turistických destinácii Rakúska. Ponúka množství vyžitia jako v zime, tak aj v lete a je vyhľadávaným dovolenkovým miestom pre rodiny s deťmi. S dva a pol ročným synom sme toto miesto navštívili počas letnej sezóony 2016 a tu je niekoľko tipov na výlety (všetky výlety sme absolvovali bez kočíku).

Mesto Zell am See

Malebné mestečko Zell am See sa nachádza pri Zellskom jazere, ktoré ponúka množstvo športovného a voľnočasového vyžitia (plávanie, lodičky, windsurfing). Kvôli čerstvému vzduchu a čistej vody je mesto označované ako „klimatické kúpele“ a určite stojí minimálne za prechádzku.

Zoo a zábavný park Ferleiten pod Grosscloknerem

Ideálne miesto pre výlet s deťmi. Malá Zoo leží vedľa stanice mýta na Grossclokner, približne 20 kilometrov od mesta Zell am See. Na 15 hektároch je viac ako 200 zvieratiek pochádzajúcich z Álp. Prehliadka zoo zaberie ako si hodinku a pol, všetky cesty sú spevnené a vhodné aj pre kočíky. Súčasťou je tiež zábavný park.

Zell am See_1
V zoo a zábavnom parku Ferleiten pod Grosscloknerem majú aj detské sázky na istotu – kozy či králikov.

Dospelí platia vstupné 8 eur, deti od 4 -14 rokov 3,50 eur. Zoo je otvorené denne od mája do začiatku novembra od 8:00 do súmraku.

Grossglocknerská vysokohorská cesta

Po prehliadke Zoo v Ferleitenu je možné ísť autom na jednu z najkrásnejších panoramatických ciest na svete. Otvára sa vždy približne na pol roka a je spoplatená – na auto 35 eru. Jej dĺžka je približne 48 kilometrov a nájdete tu niekoľko odpočívadiel s výhľadom na národný park Vysoké Taury a panoramatické pohľady na aplské vrcholy.

Vysokohorské priehrady Wasserfallboden a Mooserboden

Vskutku impozantný a prekrásny pohľad, ktorý stojí za výlet. Priehrady sa nachádzajú neďaleko od města Kaprun, asi 17 kilometrov od města Zell am See. Cesta k priehradám začína na parkovisku Kesselfall na konci cesty z Kaprunu, kde je nutné nechať na parkovisku auto. V informáciách pri hoteli Kasselfall Alpenhaus sa kupujú lístky, dospelý zaplatí 21 eur, deti do päť rokov majú vstup zdarma.

Cesta k priehradám trvá zhruba 45 minút, postupne vystriedate autobus, otvorený výťah (čo je zážitok sám o sebe) a znovu autobus. Na konci vás čaká nádherná scenéria Vysokých Taur s možnosťou ísť na túru po označených turistických trasách pozdĺž vodnej nádrže Mooserboden.

Neopakovateľná je i samotná prechádzka po stenách priehrady. Návštevníci si môžu zaplatiť komentovanú prehliadku, pri priehrade je reštaurácia aj toalety.

Krimmelske vodopády

Zell am See_ 4
Spevnená turistická cestička pozdĺž Krimmelských vodopádov.

Ležia zhruba 50 kilometrov od města Zell am See v národnom parku Vysoké Taury pri obci Krimml. So svojimi 380 metrami sa zaraďuje medzi najväčšie v Európe. Patria medzi veľmi obľúbené turistické ciele, preto je nutné počítať s väčšou koncentráciou ľudí.

Pozdĺž vodopádu vedie spevnená turistická cestička s dĺžkou 4 kilometre s viacerými zastávkami a krásnymi výhľadmi na vodopád. Na začiatku trasy a približne v druhej tretine je možné občerstviť sa v reštaurácii. Vstupné pre dospelého sú 3 eurá.

Údolie Tlaschluss

Zell am See_ 5
Cestička v korunách stromov v údolí Talschluss.

Leží v lyžiarskej oblasti Sallbach Hinterglemm, zhruba 21 kilometrov od mesta Z ell am See. Kúzelné údolie ponúka veľa zábavy ako pre dospelých, tak pre deti. Auto je nutné nechať na odstavnom parkovisku pri autobusovom nástupišti v Lengau, odkiaľ v pravidelných intervalech chodí výletný vláčik, ktorý prekonáva trasu asi dvoch kilometrov.

Obojstranná jazda stojí 6 eur na osobu, deti staršie jako 7 rokov platia 4 eurá.

V údolí je lanové centrum pre dospelých, visunutý 200 metrov dlhý most, ktorý spája údolie vo výške 42 metrov (Alpská Golden Gate) a pokračuje na cestičku do korún stromov. Pre deti je na Čertovej rieke vodný zábavný park s rôznymi stavebnicami, mlynským kolesom atď. V salaši Lindlingalm môžete ochutnať miestne špeciality.

Zoo Salzburg

Zell am See_6
Zoo Salzburg

Zoo Salzburg ponúka spojenie zoologickej záhrady s nádhernými výhľadmi na Alpy. Navštívili sme ho na spiatočnej ceste do Čiech (Salzburg leží asi 80 kilometrov od Zell am See). V Zoo chovajú na približne 14 hektároch 140 druhov zvierať (medzi nimi veľkých savcov ako levy, medvede či nosorožce) a otvorené majú každý deň od 9:00. Dospelý platí 11.50 eur, deti od 4-14 rokov 5 eur.

Tipy

Na rakúskych dialniciach je nutné mať dialničnú známku, zakúpiť sa dá na českých příhraničných benzínových pumpách.

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *