Bábätko, Batoľa, Moderný rodič

Čas na prvú lyžičku: Kedy začať s prvými príkrmami?

Deti rastú neuveriteľne rýchlo. Tiež sa vám to zdá? Pod vašimi rukami sa kreuje nový človek, ktorý nadobúda vlastné hodnoty, každým dňom sa učí. Nech je jeho tempo akékoľvek, nič neurýchlujte. Aj na kŕmenie lyžičkou je čas. Ako to všetko zvládanuť a čo všetko potrebujete? Pozrite si naše video!

Kedy je vhodné začať s príkrmami?

Je možné, že na svojom dieťati začnete pozorovať, že mu mliečko už nestačí. Cez deň ho vypije viac ako inokedy, v noci sa často na hlad budí. S príkrmami je ideálne začať okolo piateho mesiaca.

Kikko Bambusový slintáčik Ak už dieťa v tomto čase sedí, dajte ho do jedálenskej stoličky, ak nie, ideálne si ho posaďte na kolená. Potrebovať budete určite príkrm, či už doma varený alebo kupovaný. Ak príkrmy kupujete, dbajte na to, čo je napísané na etikete. Tam je presne napísané, od akého mesiaca dieťaťa je príkrm vhodný. Ďalej budete potrebovať plastovú lyžičku, nikdy nepoužívajte veľkú „dospelácku“ lyžičku. Vhodný je aj slintáčik, vhlčené obrúsky, pri väčších deťoch majte po ruke fľašku s vodou alebo nesladeným čajom.

Buďte trpezlivíLyžičky Tommee Tippee

Dieťa zo začiatku nebude vedieť, čo s jedlom, čo s lyžičkou. Preto sa obrňte trpezlivosťou, chvíľku to bude trvať. Pripravte sa na to, že jedlo bude všade len nie v ústach. Na kŕmenie si ale vyhraďte čas. Na dieťa pri kŕmení nesmieme tlačiť, nič by sme nemali urýchliť. Rovnako ako by sme nemali začínať s príkrmami rýchlo.

Čím začať?

Nie nadarmo sa hovorí, že prvá by mala byť zelenina. Je to aj preto, že ak by ste začali ovocím, dieťa by potom zeleninu nemuselo chcieť. Ovocie je prirodzene sladké a ako sa hovorí „na dobré sa rýchlo zvyká“.

Postupnosť by teda mala byť:

  • zelenina – najlepšie zemiak a cuketa, neskôr môžete pridať inú zeleninku, podľa postupnosti
  • mäso – po zelenine začnite s mäskom najskôr s hovädzím, telacím, neskôr s hydinou a až okolo pol roka s rybami
  • nasleduje lepok – začať by ste mali s obilnými kašičkami
  • ovocie

Príkrmy ako ich nepoznáte: skúste recepty z mrkvy, z repy, vyskúšajte jednoduché polievky. 

Ako správne mraziť príkrmy? 

Ktoré kupované príkrmy vám odporúčame?


Zapamätajte si!

Ak do príkrmov dávate zeleninu, dávajte ju dieťaťu dva až tri dni. Počas tohto času sa dokáže rozvinúť prípadná alergia.

Zeler alebo petržlen, potenciálne alergény pridávajte do stravy neskôr.

Prvé príkrmy varte z danej zeleniny, ktorú varte v dojčenskej vode. Ak je potravina uvarená, prepasírujte ju na pyré, nemalo by mať hrudky. Malo by byť jemné a ľahko prehltnuteľné.

Ak vám dieťa odmieta zeleninový príkrm, nič sa nedeje. Skúste túto zeleninu zaradiť do príkrmu o pár dní či týždňov. Ako povedala pani doktorka vo videu, dieťa si na príkrm musí zvyknúť, takže niekedy mu „zachutí“ až na 10 – 15 pokus. Chce to iba trpezlivosť!

Výskumy potvrdzujú, že ak začnete u detí so zeleninovými príkrmami, dieťa si k nej vypestuje pozitívny vzťah a ľahšie si osvojí zásady zdravého stravovania.

Viac v našom videu!

Ak sa vám páčia produkty v článku, stačí na ne kliknúť, presmerujú vás na náš e-shope. 

Previous ArticleNext Articlestihnúť pred pôrodom

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *