Bábätko

Bábätko nie dospelák

Neraz až žasneme nad tým, čo všetko už naše deti vedia. Čo sa za taký krátky čas dokázali naučiť a ako sa z malého bábätka stáva človiečik, ktorý hovorí, objavuje a nebojí sa dať najavo, keď sa mu niečo nepáči. Dieťa v prvých rokoch života denne vstrebáva desiatky informácií a je vďačné za každý nový podnet, ktorý mu poskytneme.

Pre zdravý vývoj našich najmenších je však dôležitý nielen dostatok zaujímavých podnetov ku hre a učeniu, ale aj pestrá strava bohatá na potrebné vitamíny. Mnohí rodičia podáva už ročným, či dvojročným batoliatkam rovnaké jedlo ako konzumuje celá rodina. Je však potrebné si uvedomiť, že dieťa nie je „malý dospelý“. Dvojročné dieťa je stále vo fáze vývoja a práve tomu je potrebné prispôsobiť i jedálniček.

Príroda sa vyzná

V jedálničku batoliat by mal byť dostatok ovocia, zeleniny, mäsa, rastlinných i živočíšnych bielkovín. Pozor na soľ!  Miesto nej radšej jedlá prichuťte bylinkami a nedráždivým korením. Jedlá s obsahom cukru podávajte len príležitostne. Súčasťou zdravého  pestrého jedálnička dieťaťa do 3 rokov je i plnotučné mlieko. Prečo práve plnotučné? Jednoducho preto, že vieme, že materské mlieko je plnotučné, obsahuje 3 -5 % tuku. Tuk je pre dieťa dôležitým zdrojom energie, prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vitamínov A, D, E a K a čo ste možno nevedeli, materské mlieko obsahuje dokonca 3x viac cholesterolu ako kravské mlieko. Príroda jednoducho vie, čo je pre našich najmenších skutočne dobré.

HER003_3D_Sunar_Premium_04_RIGHT_RGB_72dpiKravské vs. umelé mlieko

Vo dvoch rokoch veku dieťaťa už dojčiacich mamičiek výrazne ubúda. Mlieko vo forme dojčenskej formule by však dieťa malo prijímať aj po tom, čo mamička prestane s dojčením. Kravské mlieko môže od jedného roku použiť na varenie, ale na pitie je vhodnejšie umelé mlieko, ktoré obsahuje na rozdiel od kravského mlieka potrebné vitamíny a minerálne látky.

„Ideálne je, ak dieťa na pitie kravského mlieka zvykáme postupne, a až od troch rokov života“, konštatuje MUDr. Elena Prokopová, pediatrička.

Minerálne látky a vitamíny, ktoré kravskému mlieku chýbajú, sú do troch rokov pre dieťa veľmi dôležité, nakoľko jeho organizmus i mozog ich potrebujú na svoj správny a rýchly vývoj.

Mozog dieťaťa práve v dvoch rokoch dosahuje 80% veľkosti mozgu dospelého človeka. Aby sa mozog dobre vyvíjal a správne fungoval, je nutné dieťaťu zaistiť dostatočný príjem vitamínov, minerálnych látok, polynenasýtených mastných kyselín (omega-3 mastné kyseliny) a ďalších prospešných zložiek, ktoré zdravý rozvoj mozgu podporujú.“, vysvetľuje Ing. Hana Nechvátalová, Nutričný špecialista spoločnosti Hero.

Dôležitý je výber dojčenskej formuly

Pri výbere dojčenskej formule je dobré sledovať na obale, či obsahuje zložku mliečny tuk. Nie každé umelé mlieko totiž túto dôležitú zložku obsahuje, neraz je nahradená rastlinnými olejmi.

K pestrému jedálničku dieťaťa môžete prispieť aj zaradením novinky Sunar premium 4 s obsahom mliečneho tuku. Tento bol špeciálne vyvinutý pre potreby detí od ukončeného 24. mesiaca. Okrem iného obsahuje aj vitamíny A a C, ktoré sú dôležité pre správny vývoj imunitného systému, ďalej vápnik a železo. Železo je nevyhnutné pre rozvoj poznávacích funkcií, ako sú napríklad rozvoj myslenia, koncentrácie, schopnosť učiť sa, rozvoj pamäti a reči, rozoznávania farieb a tvarov. Vývoju mozgu a mozgovej aktivity pomáha kyselina alfa-linolenová zo skupiny omega-3 mastných kyselín. Deťom od ukončeného 24. mesiaca sa odporúča podávať denne aspoň 500ml mlieka pripraveného zo Sunaru premium 4. Táto dávka deťom zaistí okrem už spomenutých vitamínov a minerálnych látok aj 100% odporúčanej dennej dávky vápniku dôležitého pre rast kostí a zubov.

Viac info sa dozviete na stránkach Sunaru! 

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *