Tehotenstvo

Aký je ideálny váhový prírastok v tehotenstve?

Počas tehotenstva je potrebné dbať na pravidelnú a vyváženú stravu. Je to obdobie, keď neživíme len sami seba, ale aj svoje nenarodené dieťatko. Každá budúca mamička by mala myslieť predovšetkým na to, že byť tehotná neznamená jesť za dvoch! Uberte na kvantite a pridajte na kvalite svojho stravovania.

Je to neuveriteľné, ale pre množstvo mamičiek je tehotenstvo niečo ako deväť mesiacov nekontrolovaného prejedania sa.

Počas tehotenstva by ste ale mali jesť vyvážene, kvalitne a zdravo, aby dieťa dostalo všetky potrebné živiny, a  ani vám aby nič nechýbalo. Koľko by ste teda mali ideálne v tehotenstve pribrať?

Potravinové doplňky SK

Veľkú úlohu hrajú gény

Rovnako, ako celé tehotenstvo, je aj konečný váhový prírastok veľmi individuálny.

Niektoré mamičky priberú sotva pár kíl, a to aj napriek tomu, že sa v jedle nijako zvlášť neobmedzujú. Po pôrode odchádzajú z pôrodnice so svojou pôvodnou (ak nie ešte nižšie) váhou, ktorú mali pred otehotnením. A potom sú mamičky, ktoré sa snažia jesť zdravo, nad svojou stravou premýšľajú, ale akoby naberali zo vzduchu.

Za tehotenstvo naberú aj viac ako 20 kilogramov, v pôrodnici nezostane ani polovica a potom sa dlho trápia so zhadzovaním nabraných kíl.

Svoju úlohu v tomto prípade hrajú gény, metabolizmus aj spôsob stravovania, ako aj kondícia mamičky pred tehotenstvom.

Ideálny váhový prírastok

Proti genetike sa samozrejme bojuje veľmi ťažko. Avšak aj napriek tomu existujú odborné odporúčania lekárov o tom, koľko by ste v tehotenstve mali maximálne pribrať.

Ak je tehotenstvo bez komplikácií, mala by ste pribrať približne 7,5 – 15 kíl. Menší alebo väčší prírastok by mohol znamenať problém, ohrozujúci zdravie vaše i vášho dieťaťa.

Zároveň je tiež dôležité, akým spôsobom váha stúpa. Priberanie na váhe by totiž malo byť vhodne rozložené.

Rozloženie váhy v tehotenstve v prípade, že žena priberie ideálnych 7,5 – 15 kilogramov:

 • Plod: 3,5 – 4 kg
 • Placenta: 750 g
 • Plodová voda: 1 kg
 • Maternica: 1 kg
 • Prsia: 0,5 – 1 kg
 • Váha krvi: 1,5 – 2 kg
 • Telesné tekutiny: 2 kg
 • Tukový vankúš: 2 – 5,5 kg

Pri príliš veľkom váhovom prírastku sa môžu objaviť zdravotné komplikácie, ako bolesti chrbta alebo kŕčové žily. Zároveň sa zvyšuje riziko cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Samozrejme aj príliš nízky váhový prírastok (pod 7,5 kilogramov) môže pre tehotnú ženu znamenať komplikácie. Obvykle býva dôvodom ochorení tehotnej ženy, podvýživy alebo zle sa vyvíjajúceho plodu.

Ženy, ktoré dodržiavajú správnu životosprávu, dbajú na pestrú a vyváženú stravu s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny, tekutín, bielkovín, železa a vitamínov, problém s váhou spravidla nemajú. Rovnako tak je veľmi dôležité mať dostatok pohybu a odpočinku.

Avšak ako už sme povedali, každé telo je individuálne, preto je dôležité počúvať svoje vlastné telo a dávať pozor na to, ako sa cítite.

Koľko kilogramov ste v tehotenstve pribrali vy?

Previous ArticleNext Articlepampers-plienky

2 komentářů

 1. Dobrý deň chcem sa opýtať poradiť momentálne som 31 týždni a tehotenstvo si užívam je to naše prvé dieťatko tak sa veľmi tešíme s partnerom čítala som Váš článok snažím sa jesť pestro a vyváženie ale samozrejme sa stane že sem tam zhreším pred otehotnením som vážila 55 kg moja výška je 158cm no priberala som dosť už 16 kg a mám obavu či neubližujem dieťatku a či nemám radšej začať z nejakou zdravou dietou pred otehotnením som cvičila aktívne každý deň teraz však už nie lebo mám i menšie zdravotné problémy mám naordinovaný oddych ležanie s nohami hore moja otázka je či je rizikové tak veľa pribrať či neubližujem dieťatku ďakujem za odpoveď prajem krásny dník.
  Vlačuhová Viera

  1. Dobrý den, Vierko, nejdůležitější je psychická pohoda. Ničeho se nebojte, žádná malá dobrota ještě nikomu neuškodila.. Ideální váhový přírůstek je pouze orientační a každá maminka přibírá jinak, to ale neznamená, že je něco špatně :)
   Užívejte si těhotenství! Za Feedo Terka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *