Lifestyle, Moderný rodič

Ako urobiť detské „selfie“ tak, aby nevyzeralo ako „selfie“

detske-selfie

Neexistuje veľa vecí, ktoré zbožňujem viac, ako zachytávať momentky s mojím dieťatkom. Ako väčšina mamičiek, neprejde deň, kedy by som nenafotila minimálne zo desať záberov. Ale na koľkých z nich sme aj my, mamičkovské hrdinky?

isifa_100612091

Nemá kto, nevieme ako

Niekedy proste netušíme, ako tieto súkromné okamžiky správne zachytiť. Pritom by sme rady zaznamenali našu spoločnú „históriu“. Veď je to spôsob, ako si čas, strávený s nami, bude naše dieťatko neskôr pamätať. Často skrátka náš partner nie je nablízku, aby výnimočnú chvíľku cvakol za nás. Alebo aj keď je, fotenie ho nejak zvlášť neberie. A to sa prejavuje aj na kúskoch, ktoré s prinútením vytvorí.

Aký je rozdiel v tom, či na fotke budeme alebo nie?

 • Zábery našich deti nám pomôžu zapamätať si, aké boli rozkošné, aj ako rýchlo rástli a menili sa
 • Zábery nás a našich detí pomáhajú najmä deťom. Neskôr, keď trochu podrastú, uvidia, koľko srandy sme už spolu zažili a ako veľmi ich zbožňujeme

Keď chcete kvalitu miesto kúpeľňového „selfie“

Ak ste na tom podobne ako ja, časom si budete priať zväčniť na fotke dieťatko aj seba a zároveň mať v albume nielen klasické, amatérske „selfie“, v ktorých polovicu záberu zakrýva vaša ruka a sploštená tvár. Ak ste už vyrástli aj „kúpeľňových selfie“ (a hlavne nehodí sa ich fotiť s vaším dieťatkom), vedzte, že lukratívny záber sa dá zhotoviť aj tak, že nikto nebude vedieť, že ste ho fotila sama.

Potrebovať budete:

 • Foťák (najlepšie so samospúšťou)
 • Statív (alebo iný objekt na podloženie fotoaparátu)
 • Skvelou pomôckou je diaľkový ovládač spúšte
 • Trpezlivosť

isifa-86485987

1. Nastavte foťák vo vzťahu ku prostrediu.

Ak máte statív, uľahčí vám to pracné nastavovanie výšky foťáku. Ak nie, tak si na nastavovanie dožičte o čosi viac času. Vymerajte si vzdialenosť, kde sa vy a váš drobec budete nachádzať. Dôležité je, aby ste vošli do záberu a neboli ani príliš blízko (záber vám odstrihne z ruky alebo hlavy), ani príliš ďaleko (budete iba malé škvrny v pozadí a dominovať bude celá vaša obývačka)

2. Zaostrite.

Máte dve možnosti. Zvolíte si automatické zaostrovanie a o zvyšok sa nestaráte. Pre ešte lepší výsledok však môžete nastaviť aj manuálne zaostrovanie. Posaďte potom vášho drobčeka na miesto, kde sa budete fotiť a nastavte správne zaostrenie podľa neho.

3. Nastavte samospúšť, stlačte spúšť a vyrazte!

Väčšina foťákov vám dopraje niekoľko sekúnd na zaujatie polohy.

 

Tipy pre lepší výsledok!

 • Foťte z väčšej perspektívy. Je ľahšie fotku orezať, než si domýšľať, čo na nej mohlo byť a nie je
 • Spravte fotografov z vašich detí. Pre väčšinu je to ohromná zábava a radi sa zapoja aj bez vyzvania. Možno sa vám takto podarí zachytiť skvelú momentku, najmä ak máte niekoľko detí. Jedno z nich bude fotiť, jedno pózovať. Spolu s vami, samozrejme.
 • Hrajte sa s uhlami, perspektívami, výškami a hranami. Nemusíte fotiť iba klasicky. Skúste nechať svoju kreativitu voľne pôsobiť. Neklaďte jej medze. Foťte zhora, zboku, nakrivo. Všetko je to len na vás. Možno budete výsledným umeleckým dielom príjemne prekvapená
 • Ukážte emócie. Prečo sa držať iba pri zaužívaných, trénovaných úsmevoch? Odviažte sa. Vystískajte svoje detičky na fotkách, objímajte sa, pusinkujte sa navzájom, hlaďte sa. Robte smiešne ksichty a grimasy. A nebojte sa, aj pri stlačení spúšte to všetko bude vyzerať úprimne. Ak to teda úprimné bude. Z vás a vašich detičiek bude vyžarovať pozitívna energia, pretože mamičkovská láska a detská radosť je najlepšia kombinácia
 • Berte to ako zábavu. Nie ako povinnosť. Nenúťte detičky dívať sa do objektívu. Tie najúprimnejšie a najprirodzenejšie fotky sú momentky. Síce vy o časovači vedieť budete, vaše dieťatko môže mať naďalej pocit, že je to všetko iba zábavná hra
Previous ArticleDrobné poraneniaNext ArticleNovorodenecký plač

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *