Bábätko

Ako ochrániť vaše dieťatko pred chladom?

So začínajúcim chladným obdobím rada rodičov rieši, akú výbavu bude dieťatko potrebovať, ako chrániť detskú pokožku pred chladom, alebo napríklad ako vybaviť kočík. So všetkým vám poradíme :-)

Najlepšie je vrstviť

Keď je zima, stráca bábätko telesné teplo pomerne rýchlo, a to najviac v oblasti hlavičky. Pokiaľ ho však nabalíte príliš, nebude to o nič príjemnejšie. Faktom je, že deti v zime trpia obyvkle skôr prehriatím.

Nikdy neoväzujte dieťaťu (a to akokoľvek starému) ústočká šálom či šatkou, zrážajúca sa „para od pusy“ by mu mohla spôsobiť omrzliny! Oproti tomu veľmi dôležitá je u detí kvalitná teplá čiapka. Na čo treba myslieť vždy, je, že dieťa v kočíku musí mať teplo od nožičiek. Teplota ručičiek nie je spoľahlivou známkou teplotného komfortu novorodenca. O tom, že mu nie je zima, sa môžete presvedčiť priložením dlane na jeho nos. Nesmie chladiť. Miestom, ktoré je vhodným ukazovateľom teplotného pohodlia či nepohodlia u malého dieťaťa, je zátylok – v ideálnom prípade by mal byť suchý a teplý.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť vášmu dieťatku pohodlie a tepelný komfort, je použiť viac vrstiev oblečenia. Praktickou pomôckou je, že by dieťa malo mať vždy o jednu vrst viac, než dospelý.

Je dôležité, aby oblečenie bolo vyrobené z priedušných materiálov. Vďaka tomu sa na tele nehromadí teplo a pot.

Prvá vrstva, ktorá príde priamo na kožu dieťaťa, je obvykle body. Cez neho obliekame detské pančucháčky a potom nasleduje overal či sveter s nohavicami. Pri pobyte vonku sú samozrejmosťou hrubé ponožky a detské topánočky, ktoré udržia nožičky v teple. Navrch obliekame kombinézu, ktorú je možné v prípade potreby rýchlo vyzliecť. Bodkou za obliekaním do zimných podmienok je čiapočka a rukavičky.

8707-8717729897072

Kočiarik alebo nosenie?

V chladnom období roka je nutné zabezpečiť aj zodpovedajúce vybavenie kočíka. Hrubé deky nie sú na tento účel najlepším riešením – v extrémnom prípade môžu pre dieťatko znamenať riziko zadusenia.

Najlepší je teplý fusak, v ktorom je bábätko nielen dobre chránené pred chladom, ale môže sa v ňom tiež dobre pohybovať. Mamičkám sa osvedčili napríklad fusaky plnené páperím. Tie sú navyše použiteľné napríklad aj do sánok, športových kočíkov či autosedačiek.

Nosiace šatky alebo ergonomické detské nosidlá sú v zime ideálnou variantou. Tvár dieťaťa má byť otočená smerom k dospelému, aby nebola vystavená priamemu vetru. V tomto prípade je zvlášť potrebná teplá čiapočka. Je tiež možné cez dieťa pretiahnuť bundu dospelého. Okrem toho existuje dnes už celý rad doplnkov k nosítkám / šatkám, ktoré pomáhajú dieťa pred zimou ochrániť.

Krém na ochranu tváre bábätka

Na tvár dieťaťa a ďalšie neoblečené časti tela je potrebné naniesť ochranný krém proti poveternostným vplyvom. Aj v zime je potrebné počítať s ochranou proti UV žiareniu, pretože sneh odráža slnečné žiarenie a mohlo by dôjsť k poškodeniu jemnej detskej pokožky.

Dĺžka prechádzky, najvhodnejšia doba

S novorodencom môžete na prechádzku za 14 dní po prepustení z pôrodnice, ale predtým už dieťa zvykajte na studený vzduch doma pri otvorenom okne. Samozrejme dieťa dostatočne prikryte a oblečte aj s čiapočkou. Je to otázka zhruba 1/2 hodiny, prvýkrát raz denne, potom postupne aj viackrát (v zimnom období nemôžete vetrať dlhšie). Dĺžku prechádzky voľte s ohľadom na vonkajšie podmienky.

Najvhodnejšia doba k prechádzkam u dojčiat a batoliat je medzi 10 – 14 hodinou.

Novorodenci a dojčatá do 3 mesiacov veku môžu na prechádzku pri teplote do -5 stupňov na 1 hodinu, a to dopoludnia i popoludní. Môžete ale miesto vychádzky využiť balkón, terasu alebo záhradu, pretože dôležitý je pre dieťa pobyt vonku a je úplne jedno, či s kočíkom jazdíte alebo či stojí.

Všeobecne platí, že deti od 6 mesiacov môžu na vychádzky do – 10 stupňov.

Kedy prechádzku vynechať?

  • ak teplota vzduchu počas dňa klesne pod – 10 stupňov
  • ak fúka silný vietor a sneží
  • ak žijete vo väčšom meste a je inverzné počasie (smog)
  • po prekonanom ochorení – poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom

Záver

  • Aj v chladnom období je dôležité a hlavne zdravé brať deti na čerstvý vzduch. Je však potrebné mať dobré oblečenie a vybavenie.
  • Dieťa by na sebe malo mať niekoľko vrstiev. Vďaka tomu je potom perfektne ochránené pred zimou. V prípade potreby je možné prebytočnú vrstvu ľahko vyzliecť.
  • Teplý fusak a dobre zateplený kočík zaisťujú dieťaťu optimálnu ochranu pred chladom. Tiež ergonomické nosidlá alebo nosiace šatky sú výborným riešením pre zimné prechádzky.
  • V zime je nutné tvár a ďalšie exponované časti tela ochrániť špeciálnym krémom, ktorý by v ideálnom prípade mal obsahovať aj ochranu pred UV žiarením.
Previous ArticleNext Article
Jmenuji se Nina, je mi 23 let a nadšeně fotím, miluji dobré jídlo a internety. Více prozradí můj Instragram - https://www.instagram.com/whatitsgonnabe/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *