Nezařazené

Ako deťom skrátiť čakanie na Ježiška?

Vianoce s malými deťmi majú svoje neopísateľné kúzlo. Vo chvíli, kedy sú naši najmenší plný očakávania a nadšenia, sa i my sami vraciame do doby, kedy sme vykúkali z okna Ježiška, tajne ujedali z vianočného pečiva a neúnavne sa pýtali, kedy už pôjdeme ku stromčeku. Práve táto detská nedočkavosť ale môže byť pre nás ako pre rodičov pomerne náročná. Čo s deťmi robiť počas Štedrého dňa, aby tie hodiny do zazvonenia zvončeka utiekli čo najrýchlejšie?

„Mami, už?“ Táto otázka nie je úplne medzi rodičmi obľúbená, a že deti naozaj dokážu odhadnúť, kedy je najlepšia chvíľa ju položiť – napríklad päť minút po tom, čo ste vyrazili na trojhodinovú cestu. Rok čo rok zaznieva v mnohých rodinách aj na Štedrý deň. Keďže sami vieme, aké náročné je odpovedať na ňu už od skorého rána, dali sme u nás vo Feedo hlavy dohromady a prinášame niekoľko tipov na aktivity, ktoré v priebehu tohto dňa deti zabavia.

Prechádzka – štedrovečernú prechádzku je najlepšie situovať na dobu, kedy sa už začína stmievať. Rozsvietené okná, svetielka a ligotavé dekorácie na záhradách sú naozaj krásne na pohľad a vytvoria magickú atmosféru.

Zdobenie stromčeka – pokiaľ teda nemáte ozdobený už od konca novembra 😊. Zdobenie stromčeku s deťmi je síce jedno veľké zrovnávanie a vysvetľovanie, že keď budú všetky ozdoby na jednej vetvičke, nebude to pekné, ale k Vianociam to patrí.

Spievanie vianočných kolied – zaujímavým ozvláštnením je napríklad aj maľovanie obrázkov podľa kolied. Pripravte drobčekovi pastelky a papier, pustite koledy a malý umelec či umelkyňa maľuje podľa toho, čo v pesničke počuje.

Sánkovanietu by sme len dodali – pokiaľ sa pošťastí. So snehom to v posledných rokoch nie je úplne slávne, ale pokiaľ bývate niekde, kde sa snehová nádielka objavuje, vyrazte von, a okrem sánkovania nezabudnite ani na stavanie snehuliaka, robenie anjelikov v snehu alebo poriadnu guľovačku.

Maľovanie obrázkov pre Ježiška – v krajinách, kde nosí darčeky Santa Claus, nechávajú deti na stole mlieko a sušienky. Čo potešiť aj nášho Ježiška a nechať mu za oknom nejaké pekné obrázky? Možno si ho zoberie, až sa u vás zastaví s darčekmi.

Hranie stolných hier – Človeče, nezlob se, Čierny Peter či mnoho ďalších obľúbených hier. Stolné hry sú skvelým spôsobom, ako spolu tráviť čas, zasmiať sa  a podporiť v deťoch zdravú súťaživosť.

Čítanie a sledovanie rozprávok – vo veľa rodinách je nejaká rozprávka, bez ktorej by Vianoce proste neboli Vianocami. Či už je to Tri oriešky pre Popolušku alebo (tematicky zimné) Ľadové kráľovstvo.

Prezeranie fotoalbumov – zaspomínajte si na spoločné zážitky nad fotkami z letnej dovolenky, minulých Vianoc či návštevy prarodičov. Pre malé deti býva zaujímavé sa pozerať na fotky, na ktorých boli oni sami malí.

Rozprávanie o vianočných zvykochzvykov, ktoré sa viažu k adventnej dobe, je veľa. Skúste si nájsť ich pôvod a len sa s deťmi porozprávajte napríklad o tom, čo sa v minulosti vešalo na vianočný stromček alebo kto nosí darčeky v iných krajinách.

Rozkrajovanie jabĺčoktento obľúbený zvyk zvládnete už aj s tými najmenšími. Predpoveď, aký bude ďalší rok a zdravá desiata v jednom, to sa predsa neodmieta.

Púšťanie lodičiek z orechov – najmenšie deti, ktoré neposedia na jednom mieste moc dlho, tento zvyk asi moc neocenia, starším deťom sa ale pozorovanie plávajúcich sviečok páčiť môže.

Veríme, že si Vianoce užijete a prajeme Vám, aby prebehli hlavne v kľude. Aj keď sa ryba či rezne mierne pripálili alebo nejaký darček zabudnete v skrini, dôležité je, že ste spolu.

Previous ArticleNext ArticleTipy, ako počas adventu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *