Bábätko

Ako budú vyzerať moje prsia po dojčení?

Prsia-po-dojčení

Prsia bývajú zdrojom ženských komplexov. Jedna ich má asymetrické, inej sa nepáči ich tvar, ďalšia si myslí, že sú príliš malé, príliš veľké, príliš ovísajú. Je pravda, že sú symbolom ženskosti, preto nám na nich tak záleží. Pomáhame im podprsenkou, masážami, špeciálnymi krémami a tie radikálnejšie aj chirurgicky. Okrem toho, že sa majú páčiť nám a nášmu partnerovi, mali by poslúžiť aj nášmu dieťaťu. Sú nielen symbolom ženstva, ale aj materstva.

Žena, ktorá má za sebou tehotenstvo, pôrod a následné dojčenie, má prsia iné. Meniť sa začínajú už v počiatočných štádiách tehotenstva. Bolia, zväčšia svoj objem, sú citlivejšie.

Mliečne žľazy sa rozvíjajú, tkanivo sa viac prekrvuje, bradavky vystupujú. Prsia sa zväčšujú a každé z nich bude do konca tehotenstva ťažšie o približne 300 gramov. Pripravujú sa na svoju najdôležitejšiu úlohu po pôrode, a tou je dojčenie.

Niekedy to môže byť fajn

Veľa budúcich mamičiek (najmä v prípade, ak sú ich prsia menšej veľkosti) si tieto zmeny pochvaľujú. Na druhej strane mamičky, ktoré príroda obdarila už pred tehotenstvom bujnými vnadami, môžu zväčšovanie pŕs a ich nalievanie vnímať veľmi bolestivo. Počas ich rastu sa pokožka napína a je potrebné ju neustále natierať, aby ste predišli vzniku nepríjemných strií. Tie síce po pôrode úplne nezmiznú, budú však nenápadnejšie. Elasticitu pokožky na prsiach podporíte olejčekmi a špeciálnymi krémami. Musíte však počítať s tým, že sa naše prsiami zmenia. Tehotenstvo a dojčenie im dá poriadne zabrať!

Nadra-IN

Dojčenie a ochabnuté prsia

DojčenieNalievanie pŕs je hormonálna reakcia a kým sa produkcia mlieka neustáli, mamičky potrápi ich preplnenie. Po dojčení či odsávaní mlieka sa prsia viditeľne zmenšia a telu sa uľaví.

Tieto neustále zmeny dávajú pokožke zabrať. Ťažké prsia produkujúce mlieko gravitačne klesajú a naťahujú tkanivo, ktoré fixuje prsnú žľazu k prednej hrudnej stene. Koža je poddajná štruktúra a dovolí prsnej žľaze poklesnúť. Ak sa o svoje dojčiace prsia nepostaráte napríklad aj kvalitnou podprsenkou, ktorá im zaistí oporu, bude vám „odmenou“ za dojčenie takzvané ovisnuté poprsie.

Mnoho mamičiek dojčí krátko aj kvôli tomu, aby im dojčenie príliš nezničilo prsia. Vaše prsníky však nebudú vyzerať o nič lepšie, ak budete dojčiť len krátko. Naopak dlhé obdobie dojčenia dáva prsiam šancu prispôsobiť sa postupne klesajúcej tvorbe mlieka. Dlhé dojčenie je dobré nielen pre zdravie vášho bábätka, ale aj pre vás. Faktom je, že prsia nezostávajú rovnaké, nech urobíte čokoľvek. Menia sa v tehotenstve, po pôrode a hlavne vekom.

Čo s tým?

Voda. Ak patríte k milovníčkam plávania, tak si ho užívajte naplno. Posilňuje chrbtové svalstvo a pomáha vzpriamenému postoju. Prihláste sa na hodiny plávania so svojím zlatíčkom a čľapkanie vo vode môžete vo svoj prospech využiť aj vy.
Prečítajte si o kladoch a záporoch dojčenského plávania >>

Prekrveniu pokožky poprsia pomôže striedavá sprcha. Prúd teplej a studenej vody a masírovanie ju spevní. Dávajte však pozor na príliš veľké teplotné rozdiely.

Prsné svaly posilníte aj jednoduchým domácim cvikom. Tým najúčinnejším je spojenie dlaní pred hrudníkom a postupné tlačenie a povoľovanie svalov.

Upraviť a zdokonaliť tvar poprsia dokáže aj správna podprsenka. Aká je tá správna? Všímajte si nielen veľkosť, ale aj jej strih. Tá podprsenka, ktorá vám „sedela“ pred tehotenstvom, vám už po pôrode a dojčení nemusí byť dobrá. Veľkosť aj tvar pŕs sa mení. Pokles prsníkov po dojčení a nezriedka aj ich zmenšenie oproti stavu pred tehotenstvom, je častý a tiež prirodzený jav.

Previous Articlenespavosť-v-tehotenstveNext ArticleBatôžtek-SkipHop

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *