Nákupný poradca

Aké hračky sú vhodné pre deti od 6 do 12 mesiacov?

Hračky-6-12

V tomto období sa už dieťatko dokáže plaziť a loziť, gúľať a prevracať, začína sa staviať na nohy a neskôr aj chodiť. Rovnako, ako sa rozvíjajú jeho pohybové aktivity, rozširujú sa aj možnosti výberu vhodných hier a hračiek.

U dieťatka sa takisto dynamicky rozvíja reč (jej vnímanie a pokus o formuláciu hlások), čo môžeme vhodne podporovať rôznymi zvukovými hračkami (hračkársky bubon, gitara, xylofón). U dieťaťa naďalej dominuje hra založená na spoznávaní a experimentovaní. Až neskôr (od 1. roka) začína hra naberať spoločenský charakter.

Od pol roka do dovŕšenia prvého roka je vhodné dieťatko oboznámiť s hračkami podporujúcimi plazenie, hračkami na skladanie, hračkami rozvíjajúcimi akciu a reakciu a prvými hračkami do vane.

Hry podporujúce pohyb – plazenie (KLIK)

detska-loptaPlaziace sa deti obľubujú veľké hračky, ktoré môžu uchopiť, hrať sa s nimi a rôzne ich pred sebou či za sebou tlačiť a ťahať.

Na precvičovanie hrubej motoriky sa s dieťatkom zahrajte jednoduchú hru: položte pred neho jeho obľúbenú hračku do vzdialenosti, na ktorú už bez pohybu nedosiahne. Začne sa za ňou naťahovať a plaziť. Trénovať koordináciu rúk a očí ako aj obratnosť môžete jednoduchou spoločnou hrou – kotúľaním obľúbenej hračky. Dieťatko si pri nej potrénu aj plazenie. Obľúbenými sa v tomto veku môžu stať aj ťahacie hračky zábavných tvarov a farieb.

Skladacie hračky (KLIK)

detska-stavebnicaAž sa vaše dieťatko naučí správne sedieť, môžete mu predstaviť prvé stavebnice z kociek alebo iných tvarov a skladacie hračky. Deti každej generácie sú zanietení stavitelia, a preto si hru s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlo obľúbia.

Vďaka skladaniu, rozkladaniu či vkladaniu si deti rozvíjajú manipulačnú techniku, jemnú motoriku, učia sa koordinovať pohyb oboch rúk a učia sa, že niektoré predmety spolu navzájom súvisia.

Pri stavaní si spolu s dieťatkom môžete trénovať slovnú zásobu. Naučte ho novým slovíčkam, ako vysoký, nízky, hore, dole, ako aj trénovať farby, keďže jednotlivé časti pri takýchto skladačkách bývajú farebne odlíšené.

chicco-hovoriaci-meda

Hry podporujúce akciu a reakciu (KLIK)

Predstavte v tomto období dieťatku hračku s nejakou zaujímavou funkciou – hračku, ktorá vydáva zvuk, svieti alebo hraje hudbu. Ukážte mu, ako hračka funguje a čo má spraviť, aby funkciu aktivovalo. Veľmi vďačnými sú v tomto veku napríklad hovoriaci plyšáci alebo hračky s rôznymi funkčnými tlačídlami.

Prvé hračky do vody (KLIK)

hracky-do-vody

V povinnej aktivite večerného kúpania začína postupne dieťatko objavovať aj zdroj hry. Kúpanie sa môže vďaka výberu sprványch hračiek stať zdrojom zábavy. Na začiatok môžete zvoliť klasické pískacie kačičky alebo žabky, tégliky a sitká, či u malých detí obľúbené skladacie hračky do vane, vďaka ktorým nebudú chcieť priestory vane tak skoro opustiť.

Zaujali vás hračky v článku?

Clementoni Minnie – mäkká lopta so zvukovými efektmi – TU.

FISHER Veselé stavebné kocky s guličkou – TU.

Chicco Hovoriaci medvedík v ČJ / AJ – TU.

Yookidoo skladacia kvetina – TU.

 

 

Previous ArticleVypadavánie-vlasovNext ArticleTehotenstvo

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *