Tehotenstvo

33. týždeň tehotenstva

Vstupujete do predposledného lunárneho mesiaca tehotenstva. Stále sa zväčšujúce bruško vám spôsobuje ťažkosti. Bábätko reaguje na vašu aktivitu.

Vývoj vášho bábätka

Medzi 33. a 36. týždňom tehotenstva orgány dieťaťa ďalej dozrievajú a sú už z väčšej časti pripravené na samostatný život. Rýchle zväčšovanie mozgu rozširuje hlavičku počas tohto týždňa o ďalších 9 mm. Bábätko už nemá taký priestor pre svoju akrobaciu, preto jeho pohyby cítite skôr ako pretáčanie než kopanie. Možno sledujete, že sa bábätko hýbe v závislosti od vašej aktivity, jedla, relaxácie alebo pri konkrétnych zvukoch. Teraz meria od temena k zadočku už asi 30 cm a váži takmer dva kilogramy.

Ak je vaše bábätko stále hlavičkou hore, ešte stále je možnosť, že sa samo otočí. Poloha je daná vzťahom dlhej osi plodu k dlhej osi maternice. Najčastejšia je poloha pozdĺžna (99,5 %). Pri tejto polohe býva nad panvovým vchodom hlavička (potom ide o polohu pozdĺžnou hlavičkou – asi u 96 %) alebo panvového konca plodu (asi 4 %) – poloha pozdĺžna panvovým koncom. Výnimočne sa stáva, že bábätko leží v maternici naprieč alebo šikmo (poloha priečna alebo šikmá).

Poloha plodu koncom panvovým

Väčšina bábätiek je ku koncu tehotenstva otočená hlavičkou dole. Asi 4 % však zostanú v polohe s hlavičkou hore až do pôrodu. Naliehajú na hrdlo maternice panvovým koncom. V prípade pôrodu sa aj táto časť najskôr rodí. Podľa rôzneho postavenia nožičiek môže mať aj táto poloha niekoľko typov (na panvový vchod naliehajú nožičky, zadoček, nožičky a zadoček, výnimočne kolienka).

Ak pretrváva poloha plodu koncom panvovým aj v 36. týždni, môže vám lekár ponúknuť pokus o vonkajší obrat plodu na polohu pozdĺžnu hlavičkou. Obrat sa vykonáva pomocou hmatov cez brucho, býva viac-menej nebolestivý a jeho úspešnosť je okolo 50 %. Metóda so sebou nesie len veľmi nízke riziká. Jej výhodou je, že pri úspešnom vykonaní vám umožní rodiť prirodzene. Pokiaľ ale bábätko zostane v polohe pozdĺžnej koncom panvovým, máte oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že tehotenstvo bude ukončené cisárskym rezom. Pôrody plodov koncom panvovým bývajú radené medzi pôrody rizikové. Častejšie, najmä u prvorodičiek, sa volí cisársky rez ako metóda ukončenia tehotenstva, ale v prípade priaznivých podmienok môžete rodiť aj prirodzenou cestou. V každom prípade je vhodné sa o vašom pôrode poradiť v pôrodnici, kde sa chystáte rodiť.

Čo sa deje s vami?

Veľkosť maternice rastie, preto môže tlačiť na žalúdok a rebrá. Môžu sa zhoršiť opuchy nôh. Poloha na chrbte pre vás prestáva byť príjemná. Zväčšujúce sa bruško spôsobuje časté močenie a dýchavičnosť. V ďalšom mesiaci priberiete asi 1,5 kilogramu.

Prečo s dieťatkom komunikovať už pred narodením? Prenatálna komunikácia nijak zásadne vývoj dieťaťa neurýchli, ale kladný vplyv na neho má určite.

Počas dňa si urobte čas na svoje bábätko. Oddýchnite si a pozorujte jeho pohyby. Nezabúdajte do svojho jedálnička zaradiť veľa vápnika (mlieko, jogurty), bábätko ho potrebuje mať dostatok na spevnenie kostí.

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *