Bábätko

Život s naším dieťaťom: 3.mesiac

Tretí mesiac so sebou prináša veľa zaujímavých momentov vývoja dieťatka. Intenzívnejšie reaguje na reč a hry a stále častejšie sa usmieva.

Nový rozhľad

Veľa detí je v tomto období už dosť silných na pomalé zdvíhanie hlavičky do polohy chrbta. V polohe na brušku už dokonca dokážu urobiť s pomocou oboch rúk niekoľko pohybov vpred.

Čo sa týka jemnej motoriky, zdokonaľuje sa najmä koordinácia oboch rúk. Rúčky sa pohybujú cielenejšie a dokážu uchytiť a hrať sa s prvými hračkami, vašimi rukami či neškodnými predmetmi každodenného života, ako sú malé plastové mištičky a podobne.

Kúpili ste dieťatku hrazdičku? Nezúfajte, ak ho zaujme iba na chviľu. Dieťatko môže vyčerpať aj 10 – 15 minút hry na deke a potom stráca záujem.

V treťom mesiaci mnoho mamičiek navštevuje rehabilitačné kurzy, kde pod vedením odborníka trénujú pohybové cvičenia s dieťatkom a podporuje tak vývoj jeho motorických schopností. Niektoré cvičenia môžete, samozrejme, praktizovať aj doma. Jedným z nich je napríklad cvičenie s nohami, keď nimi pohybujete akoby dieťatko pedálovalo na bicykli. U dieťatka tak posilňujete svaly na nohách a zároveň to na neho často pôsobí aj relaxačne.

Nebojte sa, detské kurzy nie sú povinné. Niektoré deti sa vyvíjajú dobre a dohľad odborníka nepotrebujú. Pre mnohé mamičky je to však príležitosť zoznámiť sa s inými mamičkami.

Podporujte rozvoj jazyka

Mnoho deti už dokáže rozpoznať tváre známych ľudí a rozlíšiť ich od tých cudzích. Oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za koordináciu zraku a pohybu rúk, sa v týchto týždňoch rýchlo rozvíja.

IDetské-hry keď obdobie, kedy dieťatko povie prvé slovíčko, je ešte v nedohľadne, mnoho deti začína v tomto období reagovať na jednoduché zvuky a napodobňovať ich. Ak s bábätkom budete veľa hovoriť a čítať mu, podporujete jeho rozvoj jazyka. Pokojne sa s ním rozprávajte počas bežných každodenných činnosti – nakupovania, domácich prác, varenia, počas konverzácie s priateľmi a známymi.

Dvojjazyčné rodiny by takisto mali začať využívať svoju viacjazyčnosť a rozprávať s dieťaťom v oboch jazykoch. Odporúča sa však, aby sa jeden rodič prihováral dieťatku stále v tom istom jazyku.  Ľahšie sa tak naučí priraďovať jednotlivé slová k danému jazyku. Ak máte otázky okolo viacjazyčnosti a výchovy dieťatka, často pomáha výmena skúsenosti s inými bilingválnymi rodinami.

Pre rozvoj sluchu a rozoznávanie jednotlivých zvukov, odporúčame okrem bežnej reči dieťatku predstavovať aj ďalšie zvuky, napríklad zvuk malého zvončeka, jemné pískanie a podobne. Väčšinou ich nové zvuky zaujmú.


Aké je to vyrastať v bilingválnej rodine? Na čo by si rodičia mali dať pozor? 

Ešte nemáte autosedačku? Pozrite sa, podľa akých kritérií by ste si ju mali vyberať! Článok s videom nájdete TU!

Ako správne sterilizovať fľašky a cumlíky? Nie je to taká alchýmia, ako sa zdá. Pozrite sa sami! 


Pripája sa ďalší zmysel – dotyk

Dokonca aj dotyk dieťaťa sa v treťom mesiaci zušľachťuje. Náhodné dotyky a hmatové vnemy lepšie vníma aj ovláda. Hmatové obrázkové knihy sú v tomto období ideálne. Skrývajú v sebe rôzne materiály, ktoré už dieťatko dokáže aktívne vnímať svojimi rukami.

Hračky v 3. mesiaci

S rastúcou aktivitou dieťatka mu môžete predstavovať aj nové hračky. Vyberajte vhodné hračky na rozvoj jednotlivých zmyslov:

 • sluch – hrkálky, papierové a látkové knižky a hlasné čítanie
 • hmat – hmatové knižky, plyšové zvieratká, väčšie zvieratká z dreva alebo plastu
 • koordinácia rúk a zraku – hrazdičky, na ktorých sa môžu hrať sami na chrbte

Keď ste mimo domu, praktické sú napríklad aj hracie deky. Vyskúšať môžete aj menšie plyšové lopty.

hracie-deti

Pri výbere hračky pre bábätko by ste mali zvážiť niekoľko bezpečnostných aj praktických otázok:

 • pri plyšových hračkách dávajte pozor na take, ktoré majú našité plastové diely (napríklad očká), môže dôjsť k odtrhnutiu a hrozí tak prehltnutie
 • dávajte pozor na kvalitu materiálu pri plyšových hračkách
 • z hygienického hľadiska je dobré, ak látková alebo plyšová hračka zvládne niekoľko praní v práčke.

Čo dieťatko počas 3. mesiaca potrebuje?

Hracie deky a hrazdičky (TU)vybračné-lehátko

Dokonca aj tie najmenšie detičky sa už dokážu sami zabaviť na chrbte a na brušku sa môžu pokúšať o prvé pohyby. Dieťatko si rozvíja motorické zručnosti. Hrazdičky aj hracie deky sú praktické na podlahu do obývačky.

Detské lehátko (TU)

Existujú obyčajné aj vibračné detské lehátka. Dieťatko jemný pohyb upokojí a ľahšie v ňom zaspí. V bdelom stave vďaka sedavej polohe pozoruje svet okolo seba, vy ho máte na očiach a zároveň sa môžete venovať iným činnostiam.

Náustky a fľaše (TU)

Ak si napríklad mamička potrebuje urobiť čas pre seba a stále dojčí, vďaka odsávačke si odsaje mlieko a dieťatko nakrmí partner alebo pestúnka pomocou dojčenskej fľaše. Existujú rôzne veľkosti náustkov, ťakže dieťatko sa môže naučiť piť z fľaše optimálne a krok za krokom.


Chcete vedieť, ako prebaliť dieťa a ako ho správne držať pri oplachovaní? Pozrite si naše video! Viac inštruktážnych videí nájdete TU!


Rozvoj v skratke

Rast

 • Nepravidelný, ale rýchly prírastok na váhe
 • Navýšenie hmotnosti o 500 až 1000 gramov
 • Priemerná hmotnosť: dievčatá – 5800 gramov, chlapci – 6400 gramov
 • Nárast o 3 až 4 centimetre
 • Veľkosť oblečenia: 56 – 86
 • Obvod hlavy: 38 – 40 cm

Rozvoj zmyslov

 • Tváre sú pre dieťatko viditeľné už z diaľky
 • Má rado monotónne zvuky ako vysávanie či zvuk idúceho auta

Motorický vývoj

 • Pohyby sú lepšie koordinované
 • Hlava a krčné svaly sú silnejšie
 • Kopanie nôh je takisto silnejšie

Vývoj jazyka

 • Vnímanie reči a testovanie nových zvukov

Výživa

 • Materské mlieko alebo dojčenská výživa

Spánok

 • Približne 15 hodín denne, individuálny réžim spánku a bdenia (aj v noci)

Zaujali vás výrobky v článku?

NUK Forest Fun 3-D Deka na hranie

CANPOL Babies Kolotoč plyšový Afrika

4MOMS rockaRoo ™ Lehátko Plush Silver

Previous ArticleSprievodca skratkami v tehotenskom preukaze: 1Next Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *